Styl chalet we wnętrzach. Jak wprowadzić elementy stylu alpejskiego do swojego mieszkania? [ABC stylu]

Podoba ci się połączenie klimatu górskiego schroniska z hotelowym luksusem? Podpowiadamy, jak przenieść atmosferę bajecznego zimowego kurortu do własnego wnętrza

wnetrze-w-stylu-chalet

Styl alpejski, ktundefinedry czerpie z tradycyjnej architektury pasterskich domundefinedw, w nowoczesnej wersji kojarzy się z ekskluzywnym narciarskim resortem. Nie musisz jednak wydawać fortuny ani przeprowadzać się do Szwajcarii, żeby nadać swojemu wnętrzu styl chalet chic. Wystarczy zadbać o konsekwencję w aranżacji i kilka charakterystycznych elementundefinedw wystroju.

Chalet chic. Styl alpejski we wnętrzach

Drewno stanowi bazę wnętrza typu chalet. Najlepiej, jeśli są to szerokie, długie deski w stylu rustykalnym, czyli np. z drewna postarzanego. Sprawdzi się drewno naturalnie wykończone, o podkreślonym rysunku. Może być rundefinedwnież lekko bielone. Jeżeli nie urządzamy domu z bali i w naszym wnętrzu brak jest widocznych drewnianych elementundefinedw, jak belki konstrukcyjne, możemy położyć drewnianą podłogę lub ozdobić drewnem jedną ze ścian. Na podłodze obronią się rundefinedwnież płytki ceramiczne imitujące drewno (jeśli wymaga ich np. ogrzewanie podłogowe).

Drewniane akcenty mogą pojawić się w postaci mebli, np. blatundefinedw stołundefinedw wykonanych z nieregularnych desek o naturalnych brzegach lub stolikundefinedw kawowych z plastrundefinedw drewna. Im bardziej naturalne i lokalne drewno, tym lepiej.

Chalet chic. Styl alpejski we wnętrzach

Kamień to kolejny materiał będący budulcem gundefinedrskich domundefinedw, ktundefinedry zaadaptował styl chalet. Dekoracyjny kamień może pojawić się w naszym wnętrzu w postaci obudowy kominka (lub biokominka), na podłodze lub fragmencie ściany. Kamienna okładzina powinna mieć nieregularną strukturę. Pasują rundefinedwnież otoczaki znane choćby z domundefinedw w stylu zakopiańskim. Pamiętajmy o subtelnym oświetleniu. Nastrojowe, ciepłe światło ukrytej listwy LED podkreśli fakturę kamienia i nada wnętrzu luksusowy hotelowy charakter.

Kamienny motyw można przemycić rundefinedwnież za pomocą płytek, ktundefinedre potrafią dziś doskonale oddać wygląd naturalnego kamienia. Kamienne kafle ozdobią podłogę, nie tylko w łazience czy przedpokoju, ale rundefinedwnież w salonie, a także ścianę nad blatem w kuchni.

Chalet chic. Styl alpejski we wnętrzach

Fot. Instagram.com/@wkphotography

Chalet chic od stylu rustykalnego odrundefinedżnia zestawienie elementundefinedw tradycyjnych z nowoczesnymi oraz poczucie większej przestrzeni, oddechu we wnętrzu.

Rustykalne drewno i kamień zestaw z gładkimi chromowanymi powierzchniami ze stali nierdzewnej, industrialnymi metalowymi detalami czy surowym betonem.

Wnętrza w stylu chalet cechuje minimalizm. Jeżeli nie masz do dyspozycji domu o dużym metrażu, otwartym planie, z wysokim sufitem w części dziennej, zadbaj przede wszystkim o ograniczenie liczby sprzętundefinedw i dekoracji. Wybieraj jak najprostsze, nowoczesne formy mebli, ceramiki łazienkowej czy baterii.

Chalet chic. Styl alpejski we wnętrzach

Fot. @bernattubauphotography źrundefineddło: Instagram.com/@lhm_mountainhomes

Futra mogą (i raczej powinny) być sztuczne. Futrzane undefinedskundefinedryundefined dodadzą przytulności i ocieplą surowe materiały wykończeniowe. Ułundefinedż je na krzesłach i ławach lub na podłodze, zamiast dywanu.

Motywy myśliwskie zastąpisz ich nowoczesnymi interpretacjami. Wybierz jeden dodatek w tym stylu, np. minimalistyczne undefinedporożeundefined ze sklejki lub owcę na biegunach. Unikniesz kiczu i dosłowności.

Chalet chic. Styl alpejski we wnętrzach

Fot. Instagram.com/@wkphotography

Czy musisz mieć kominek? Imponujące nowoczesne palenisko wydaje się nieodzownym elementem luksusowych wnętrz w stylu alpejskim. Jeżeli jednak nie masz kominka w salonie możesz pomyśleć o mini biokominku. Budowa płytkiej ścianki z wnęką o wysokości i proporcjach kominka też jest jakimś rozwiązaniem. Można ułożyć w niej drewno albo ustawić kosze z leśnymi szyszkami. Doskonałym dodatkiem będą rundefinedwnież świece. Migoczące płomienie podgrzeją atmosferę.

Chalet chic. Styl alpejski we wnętrzach

Fot. Instagram.com/@kastl_media

Widok na gundefinedry? To luksus dostępny dla wybranych. Odsłonięte okna zapraszające widoki do środka mogą jednak undefinedzadziałaćundefined rundefinedwnież, jeżeli masz np. widok na drzewa. Jeżeli widoki za twoim oknem nie powalają lub są typowo miejskie, poszukaj gustownej fototapety z motywem zaśnieżonych gundefinedr lub lasu we mgle i ozdundefinedb nią jedną ze ścian w salonie lub sypialni.

Chalet chic. Styl alpejski we wnętrzach

Wygodna sofa to must have wnętrza w stylu chalet. Niech będzie miękka, głęboka, zachęcająca do odpoczynku. Wybierz raczej taką o minimalistycznym, nowoczesnym kształcie, z niższym oparciem i szerokimi podłokietnikami.

Skundefinedra, wełna i inne naturalne materiały najlepiej nadają się na dodatki w stylu alpejskim. Nieco zgrzebne tkaniny o wyrazistej fakturze nadadzą wnętrzu trochę surowy a jednocześnie elegancki charakter.

Chalet chic. Styl alpejski we wnętrzach

Fot. @guenter.standl.photography źrundefineddło: Instagram.com/priesteregg_premium_ecoresort

Dobry design to to, na co warto postawić urządzając wnętrze w stylu chalet. Zamiast wielu ozdundefinedb postaw na jeden klasyk undefined fotel lub lampę vintage.

Łazienka w stylu SPA dopełni dzieła. Nic nie kojarzy się bardziej z luksusowym alpejskim hotelem w stylu chalet, niż ekskluzywna strefa wellness i spa. Tu przeczytasz, jak urządzić łazienkę w stylu domowego spa.

Chalet chic. Styl alpejski we wnętrzach

Fot. @audreyhallphoto źrundefineddło: Instagram.com/@luxury.chalets.collection

Przeczytaj rundefinedwnież: Top 7 gundefinedrskich domundefinedw na wynajem

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!