Przestrzeń coworkingu. Studenci z Poznania zaprojektowali wielofunkcyjne meble do pracy - niedługo trafią do sprzedaży

Dzięki specjalnemu programowi ci studenci współpracują ze znanymi polskimi producentami mebli. Zobacz jakie nowoczesne rozwiązania wprowadzają na rynek

meble_do_coworkingu

Dzięki specjalnemu Programowi Edukacyjno-Projektowemu studentki i studenci Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu mają możliwość wspundefinedłpracy z przemysłem meblarskim.

Program Edukacyjno-Projektowy powstał na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu w 2001 roku z chęci i potrzeby połączenia edukacji projektowej z realiami i wymogami rynku.

Ponieważ projektowanie jest kluczowym elementem procesu produkcyjnego, to wspundefinedłpraca przyszłych projektantundefinedw z technologami, z przedsiębiorcami czy z klientami powinna zaczynać się już na etapie zdobywania wiedzy z zakresu podstaw projektowania

- mundefinedwi prof. dr hab. Katarzyna Laskowska z Pracowni Programundefinedw Edukacyjnych i Wspundefinedłpracy z Przemysłem Wydziału Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu

Przestrzeń do coworkingu

Idea programu dotycząca projektowania opiera się na badaniu oraz poszukiwaniu nowych rozwiązań funkcjonalnych i formalnych dla przestrzeni prywatnych i publicznych. Efektem wspundefinedłpracy studentundefinedw z branżą meblową są kolekcje mebli oraz zdobiące je wzory cyfrowe; to obiekty, ktundefinedre łączą rundefinedżne funkcje lub wprowadzają nowe funkcjonalności, pozwalając na modyfikację przestrzeni użytkowej w czasie.

Dotychczasowe edycje programu zaowocowały wspundefinedłpracą z 55 partnerami. W programie wzięło dotąd udział 240 studentundefinedw, ktundefinedrzy opracowali ponad 200 projektundefinedw. Aż 31 projektundefinedw wykonanych w ramach kolekcji Programu Edukacyjno-Projektowego UAP stało się produktami rynkowymi poprzez wdrożenie do produkcji masowej. Wśrundefinedd tych ostatnich są sofa BOULI, fotel COMFEE czy kolekcja mebli FLAI z oferty firmy Noti, kolekcje mebli łazienkowych OP-ARTY oraz INTRO marki Defra, ceramika łazienkowa UNI, MISY THIN, BATEA Marmorin, kolekcje mebli MEET_ME i MOVE Lenart oraz KLITKA Meble Wundefinedjcik, a także wzory cyfrowe RAIN_FOREST, MONSTERA oraz BANANA_LEAF od Schattdecor.

Przestrzeń do coworkingu

Mamy szczęście pracować z czołowymi polskimi, uznanymi na świecie, producentami mebli oraz materiałundefinedw do produkcji mebli i wyposażenia wnętrz. Edukacja projektowa w oparciu o wiedzę ekspertundefinedw z przemysłu jest wyjątkowym doświadczeniem projektowym dla studentundefinedw UAP. Szczegundefinedlnie jeśli jej efektem jest wdrożenie projektu do produkcji już podczas studiundefinedw. Oznacza to dobry start w zawodzie i niepodważalną rekomendację

- przekonują twundefinedrcy programu

W ramach promocji PE-P odbywają się coroczne wystawy m.in. podczas targundefinedw Meble Polska i ARENA DESIGN w Poznaniu, w ramach Gdynia Design Days czy Łundefineddź Design Festival, wystawy na międzynarodowych targach branżowych (m.in. Salone Internazionale del Mobile w Mediolanie, ICFF w Nowym Jorku, ISH we Frankfurcie). Wiele projektundefinedw z kolekcji PE-P zostało nagrodzonych i wyrundefinedżnionych w ważnych konkursach (fotel COMFEE otrzymał Dobry Wzundefinedr 2007; umywalka UNI undefined Dobry Wzundefinedr 2012, meble łazienkowe OP-ARTY undefined Dobry Wzundefinedr 2014, Wybundefinedr Roku 2016, tytuł Must Have 2017; kolekcja MOVE undefined Diament Meblarstwa 2018; kolekcja MEET ME undefined Diament Meblarstwa 2018 i 2019).

Przestrzeń do coworkingu

Podczas wrześniowej 15 edycji Łundefineddź Design Festival 2021 odbyła się wystawa specjalna pod nazwą PRZESTRZEŃ COWORKINGU, ktundefinedra prezentowała najnowsze projekty undefined efekty wspundefinedłpracy studentundefinedw poznańskiej uczelni z producentami mebli i promowała ideę programu.

PRZESTRZEŃ COWORKINGU

Ostatnia dekada to niezwykle szybki wzrost zainteresowania coworkingiem zarundefinedwno na świecie, jak i w Polsce. Przybywa wspundefinedłdzielonych przestrzeni biurowych. Biuro coworkingowe to miejsce do pracy wynajmowane w przestrzeni, w ktundefinedrej pracuje wiele innych osundefinedb, zajmujących się bardzo rundefinedżnymi dziedzinami. Początkowo była to przede wszystkim alternatywa pracy w domu dla osundefinedb prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, startupundefinedw czy freelancerundefinedundefinedw uprawiających wolne zawody. Obecnie z zalet tego nowoczesnego środowiska pracy coraz chętniej korzystają też korporacje. Sprzyja ono bowiem nawiązywaniu relacji, wymianie doświadczeń i pomysłundefinedw, motywuje do efektywnej pracy. Przestrzenie coworkingowe w niczym nie przypominają tradycyjnych biur. Ich najważniejszą cechą jest elastyczność, czyli możliwość szybkiego dostosowania otoczenia do zrundefinedżnicowanych potrzeb i wymagań użytkownikundefinedw. Powinna ułatwiać nawiązywanie kontaktundefinedw, ale też zapewniać możliwość pracy w ciszy. Ma stwarzać przyjazną, swobodną atmosferę, ale nie rozpraszać uwagi. To jedno z wielu stosunkowo nowych wyzwań dla projektantundefinedw.

Przestrzeń do coworkingu

W ramach Programu Edukacyjno-Projektowego Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu realizowano rundefinedwnolegle dwa powiązane zadania: projekt lekkiego mobilnego siedziska we wspundefinedłpracy z producentem mebli NOTI oraz projekt kolekcji mebli do przestrzeni coworkingu we wspundefinedłpracy z producentem mebli MARO oraz producentami materiałundefinedw stosowanych w branży meblarskiej i wyposażenia wnętrz Schattdecor, Swiss Krono i Rehau. Jury złożone z przedstawicieli UAP oraz wszystkich partnerundefinedw PE-P wybrało trzy projekty spełniające postawione wymagania: siedzisko BANFFY oraz kolekcje mebli MOBILIS i DOMATOR. Są to proste i efektywne rozwiązania oparte na mobilności elementundefinedw, umożliwiające elastyczne kreowanie przestrzeni w zależności od formy wykonywanej pracy undefined zespołowej, indywidualnej w skupieniu, czy spotkania większej grupy.

Autorkami siedziska BANFFY realizowanego z NOTI są studentki Yuliya Neronskaya i Klaudia Janikowska. Autorami projektu MOBILIS realizowanego z MARO, Schattdecor, Swiss Krono i Rehau są studenci Kornelia Janowska i Dzianis Pilipuk. Kolekcja DOMATOR realizowana z MARO, Schattdecor, Swiss Krono i Rehau jest projektem studentek Agnieszki Hetmann, Jacqueline Sylvie Popek, Natalii Wrzecion i Łucji Krundefinedl. W projektach kolekcji znalazły zastosowanie dwa dekory cyfrowe autorstwa Łucji Krundefinedl: WOOD ART ORANGE i BASKET.

Wzory cyfrowe WOOD ART i BASKET mają uniwersalny charakter. Są dobrą propozycją zarundefinedwno do domowego biura, jak i do przestrzeni coworkingowej. Powstały przez odbijanie na powierzchni struktury kawałkundefinedw drewna.

Przestrzeń do coworkingu

Siedzisko coworkingowe BANFFY

Siedzisko BANFFY przyciąga uwagę swoją zabawną formą oraz rundefinedżnorodnością wersji kolorystycznych i materiałowych. Natomiast funkcjonalnością detronizuje w przestrzeni coworkingowej tradycyjne biurowe fotele obrotowe. BANFFY jest nie tylko obrotowy. Daje użytkownikowi dużo więcej swobody. Jego podstawa podąża za pozycją osoby siedzącej, odchylając się maksymalnie o 5 stopni. Szeroki zakres regulacji wysokości siedziska zapewnia użytkownikowi komfort niezależnie od rodzaju stanowiska pracy. Idea Activity Based Workplace, zgodnie z ktundefinedrą nie należy przywiązywać się do swojego biurka, coraz częściej jest urzeczywistniana w przestrzeniach biurowych. BANFFY wpisuje się w tę koncepcję undefined ma prostą i lekką konstrukcję, ktundefinedra daje możliwość przenoszenia go z miejsca na miejsce jedną ręką. Monochromatyczne lub wielobarwne pokrycie wykonane z tkanin naturalnych sprawia, że BANFFY dostosuje się do rundefinedżnych przestrzeni. Prototypy, ktundefinedre widać na zdjęciach to pierwsza wersja produktu. W procesie weryfikacji i testowania projektu wprowadzono dalsze zmiany undefined rączka do regulacji nie będzie miała formy drewnianej kulki, będzie poręcznym uchwytem z tworzywa dyskretnie ukrytym pomiędzy miękkimi dyskami. Element, na ktundefinedrym opiera się nogi będzie obity czarną imitacją skundefinedry. NOTI ma wprowadzić siedzisko BANFY na rynek już w październiku.

Przestrzeń do coworkingu

Meble biurowe MOBILIS

MOBILIS to kolekcja mebli biurowych stworzona na potrzeby przestrzeni coworkingowych. W tym projekcie starano się rozwiązać problem mobilności we wspundefinedłdzielonych miejscach pracy. Ruchome elementy kolekcji pozwalają użytkownikowi dowolnie aranżować przestrzeń wokundefinedł siebie. Dzięki wielofunkcyjności mebli nie potrzebujemy osobnych pomieszczeń na spotkania z klientami, na zebranie zespołu czy do cichej pracy. Wystarczy odpowiednio wykorzystać meble w zależności od sytuacji. Wyjątkowymi elementami kolekcji są duży stundefinedł do wspundefinedlnej pracy, wyspa, garderoba i bez wątpienia pomocnik, ktundefinedry zachęca użytkownika do przemieszczania swojego stanowiska. Zdecydowano się włączyć do kolekcji rundefinedwnież standardowe miejsce pracy, jakim jest biurko, jednak o zmiennej wysokości blatu. MOBILIS z zastosowaniem dekoru drewnopodobnego, dekorundefinedw jednobarwnych i dekorundefinedw cyfrowych WOOD ART ORANGE oraz BASKET nabiera energetycznego charakteru. Ma kreować przestrzeń, ktundefinedra MOBILIzuje do pracy.

Przestrzeń do coworkingu

Meble biurowe DOMATOR

W pracy jak w domu undefined to definicja projektu DOMATOR. Kolekcja mebli biurowych składa się z czterech szaf, ktundefinedre mimo rundefinedżnorodności tworzą spundefinedjną całość. Dwie niższe występują w wersji mobilnej, co umożliwia szybką rearanżację przestrzeni, natomiast pozostałe, o większych gabarytach, są stabilne na cokołach. Meble zostały zaprojektowane z myślą o osobach pracujących w przestrzeniach coworkingu, ktundefinedre cenią nowatorskie wzornictwo. Asymetryczne ustawienie frontundefinedw oraz wysunięcie ich poza przestrzeń wnęk ma się kojarzyć z patchworkowym wzorem. Ponadto pozwala na rezygnację z uchwytundefinedw. Dekory cyfrowe WOOD ART ORANGE oraz BASKET rozmieszczone na frontach w połączeniu z zaprezentowanymi zestawieniami kolorundefinedw ożywiają pomieszczenie. Dodatkowo otwarte pundefinedłki nadają bryle lekkości i wprowadzają funkcję ekspozytora. Obniżone fronty pozwalają na łatwe odkładanie dokumentundefinedw bez wysuwania szuflad. Zamek na kartę magnetyczną personalizuje mebel undefined nasze rzeczy w przestrzeni publicznej są bezpieczne. Ciekawym elementem tej kolekcji są fronty z płyty Rauvisio, na ktundefinedrej można robić notatki.

Przestrzeń do coworkingu

Przestrzeń do coworkingu

Przestrzeń do coworkingu

Zdjęcia: materiały prasowe

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!