Przestrzeń coworkingu. Studenci z Poznania zaprojektowali wielofunkcyjne meble do pracy - niedługo trafią do sprzedaży

Dzięki specjalnemu programowi ci studenci współpracują ze znanymi polskimi producentami mebli. Zobacz jakie nowoczesne rozwiązania wprowadzają na rynek

meble_do_coworkingu

Dzięki specjalnemu Programowi Edukacyjno-Projektowemu studentki i studenci Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu mają możliwość współpracy z przemysłem meblarskim. 

Program Edukacyjno-Projektowy powstał na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu w 2001 roku z chęci i potrzeby połączenia edukacji projektowej z realiami i wymogami rynku.  

Ponieważ projektowanie jest kluczowym elementem procesu produkcyjnego, to współpraca przyszłych projektantów z technologami, z przedsiębiorcami czy z klientami powinna zaczynać się już na etapie zdobywania wiedzy z zakresu podstaw projektowania 

- mówi prof. dr hab. Katarzyna Laskowska z Pracowni Programów Edukacyjnych i Współpracy z Przemysłem Wydziału Architektury i Wzornictwa Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu

Przestrzeń do coworkingu

Idea programu dotycząca projektowania opiera się na badaniu oraz poszukiwaniu nowych rozwiązań funkcjonalnych i formalnych dla przestrzeni prywatnych i publicznych. Efektem współpracy studentów z branżą meblową są kolekcje mebli oraz zdobiące je wzory cyfrowe; to obiekty, które łączą różne funkcje lub wprowadzają nowe funkcjonalności, pozwalając na modyfikację przestrzeni użytkowej w czasie. 

Dotychczasowe edycje programu zaowocowały współpracą z 55 partnerami. W programie wzięło dotąd udział 240 studentów, którzy opracowali ponad 200 projektów. Aż 31 projektów wykonanych w ramach kolekcji Programu Edukacyjno-Projektowego UAP stało się produktami rynkowymi poprzez wdrożenie do produkcji masowej. Wśród tych ostatnich są sofa BOULI, fotel COMFEE czy kolekcja mebli FLAI z oferty firmy Noti, kolekcje mebli łazienkowych OP-ARTY oraz INTRO marki Defra, ceramika łazienkowa UNI, MISY THIN, BATEA Marmorin, kolekcje mebli MEET_ME i MOVE Lenart oraz KLITKA Meble Wójcik, a także wzory cyfrowe RAIN_FOREST, MONSTERA oraz BANANA_LEAF od Schattdecor

Przestrzeń do coworkingu

Mamy szczęście pracować z czołowymi polskimi, uznanymi na świecie, producentami mebli oraz materiałów do produkcji mebli i wyposażenia wnętrz. Edukacja projektowa w oparciu o wiedzę ekspertów z przemysłu jest wyjątkowym doświadczeniem projektowym dla studentów UAP. Szczególnie jeśli jej efektem jest wdrożenie projektu do produkcji już podczas studiów. Oznacza to dobry start w zawodzie i niepodważalną rekomendację 

- przekonują twórcy programu  

W ramach promocji PE-P odbywają się coroczne wystawy m.in. podczas targów Meble Polska i ARENA DESIGN w Poznaniu, w ramach Gdynia Design Days czy Łódź Design Festival, wystawy na międzynarodowych targach branżowych (m.in. Salone Internazionale del Mobile w Mediolanie, ICFF w Nowym Jorku, ISH we Frankfurcie). Wiele projektów z kolekcji PE-P zostało nagrodzonych i wyróżnionych w ważnych konkursach (fotel COMFEE otrzymał Dobry Wzór 2007; umywalka UNI – Dobry Wzór 2012, meble łazienkowe OP-ARTY – Dobry Wzór 2014, Wybór Roku 2016, tytuł Must Have 2017; kolekcja MOVE – Diament Meblarstwa 2018; kolekcja MEET ME – Diament Meblarstwa 2018 i 2019).

Przestrzeń do coworkingu

Podczas wrześniowej 15 edycji Łódź Design Festival 2021 odbyła się wystawa specjalna pod nazwą PRZESTRZEŃ COWORKINGU, która prezentowała najnowsze projekty – efekty współpracy studentów poznańskiej uczelni z producentami mebli i promowała ideę programu.

PRZESTRZEŃ COWORKINGU 

Ostatnia dekada to niezwykle szybki wzrost zainteresowania coworkingiem zarówno na świecie, jak i w Polsce. Przybywa współdzielonych przestrzeni biurowych. Biuro coworkingowe to miejsce do pracy wynajmowane w przestrzeni, w której pracuje wiele innych osób, zajmujących się bardzo różnymi dziedzinami. Początkowo była to przede wszystkim alternatywa pracy w domu dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, startupów czy freelancer’ów uprawiających wolne zawody. Obecnie z zalet tego nowoczesnego środowiska pracy coraz chętniej korzystają też korporacje. Sprzyja ono bowiem nawiązywaniu relacji, wymianie doświadczeń i pomysłów, motywuje do efektywnej pracy. Przestrzenie coworkingowe w niczym nie przypominają tradycyjnych biur. Ich najważniejszą cechą jest elastyczność, czyli możliwość szybkiego dostosowania otoczenia do zróżnicowanych potrzeb i wymagań użytkowników. Powinna ułatwiać nawiązywanie kontaktów, ale też zapewniać możliwość pracy w ciszy. Ma stwarzać przyjazną, swobodną atmosferę, ale nie rozpraszać uwagi. To jedno z wielu stosunkowo nowych wyzwań dla projektantów.

Przestrzeń do coworkingu

W ramach Programu Edukacyjno-Projektowego Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu realizowano równolegle dwa powiązane zadania: projekt lekkiego mobilnego siedziska we współpracy z producentem mebli NOTI oraz projekt kolekcji mebli do przestrzeni coworkingu we współpracy z producentem mebli MARO oraz producentami materiałów stosowanych w branży meblarskiej i wyposażenia wnętrz Schattdecor, Swiss Krono i Rehau. Jury złożone z przedstawicieli UAP oraz wszystkich partnerów PE-P wybrało trzy projekty spełniające postawione wymagania: siedzisko BANFFY oraz kolekcje mebli MOBILIS i DOMATOR. Są to proste i efektywne rozwiązania oparte na mobilności elementów, umożliwiające elastyczne kreowanie przestrzeni w zależności od formy wykonywanej pracy – zespołowej, indywidualnej w skupieniu, czy spotkania większej grupy. 

Autorkami siedziska BANFFY realizowanego z NOTI są studentki Yuliya Neronskaya i Klaudia Janikowska. Autorami projektu MOBILIS realizowanego z MARO, Schattdecor, Swiss Krono i Rehau są studenci Kornelia Janowska i Dzianis Pilipuk. Kolekcja DOMATOR realizowana z MARO, Schattdecor, Swiss Krono i Rehau jest projektem studentek Agnieszki Hetmann, Jacqueline Sylvie Popek, Natalii Wrzecion i Łucji Król. W projektach kolekcji znalazły zastosowanie dwa dekory cyfrowe autorstwa Łucji Król: WOOD ART ORANGE i BASKET.

Wzory cyfrowe WOOD ART i BASKET mają uniwersalny charakter. Są dobrą propozycją zarówno do domowego biura, jak i do przestrzeni coworkingowej. Powstały przez odbijanie na powierzchni struktury kawałków drewna.

Przestrzeń do coworkingu

Siedzisko coworkingowe BANFFY 

Siedzisko BANFFY przyciąga uwagę swoją zabawną formą oraz różnorodnością wersji kolorystycznych i materiałowych. Natomiast funkcjonalnością detronizuje w przestrzeni coworkingowej tradycyjne biurowe fotele obrotowe. BANFFY jest nie tylko obrotowy. Daje użytkownikowi dużo więcej swobody. Jego podstawa podąża za pozycją osoby siedzącej, odchylając się maksymalnie o 5 stopni. Szeroki zakres regulacji wysokości siedziska zapewnia użytkownikowi komfort niezależnie od rodzaju stanowiska pracy. Idea Activity Based Workplace, zgodnie z którą nie należy przywiązywać się do swojego biurka, coraz częściej jest urzeczywistniana w przestrzeniach biurowych. BANFFY wpisuje się w tę koncepcję – ma prostą i lekką konstrukcję, która daje możliwość przenoszenia go z miejsca na miejsce jedną ręką. Monochromatyczne lub wielobarwne pokrycie wykonane z tkanin naturalnych sprawia, że BANFFY dostosuje się do różnych przestrzeni. Prototypy, które widać na zdjęciach to pierwsza wersja produktu. W procesie weryfikacji i testowania projektu wprowadzono dalsze zmiany – rączka do regulacji nie będzie miała formy drewnianej kulki, będzie poręcznym uchwytem z tworzywa dyskretnie ukrytym pomiędzy miękkimi dyskami. Element, na którym opiera się nogi będzie obity czarną imitacją skóry. NOTI ma wprowadzić siedzisko BANFY na rynek już w październiku. 

Przestrzeń do coworkingu

Meble biurowe MOBILIS 

MOBILIS to kolekcja mebli biurowych stworzona na potrzeby przestrzeni coworkingowych. W tym projekcie starano się rozwiązać problem mobilności we współdzielonych miejscach pracy. Ruchome elementy kolekcji pozwalają użytkownikowi dowolnie aranżować przestrzeń wokół siebie. Dzięki wielofunkcyjności mebli nie potrzebujemy osobnych pomieszczeń na spotkania z klientami, na zebranie zespołu czy do cichej pracy. Wystarczy odpowiednio wykorzystać meble w zależności od sytuacji. Wyjątkowymi elementami kolekcji są duży stół do wspólnej pracy, wyspa, garderoba i bez wątpienia pomocnik, który zachęca użytkownika do przemieszczania swojego stanowiska. Zdecydowano się włączyć do kolekcji również standardowe miejsce pracy, jakim jest biurko, jednak o zmiennej wysokości blatu. MOBILIS z zastosowaniem dekoru drewnopodobnego, dekorów jednobarwnych i dekorów cyfrowych WOOD ART ORANGE oraz BASKET nabiera energetycznego charakteru. Ma kreować przestrzeń, która MOBILIzuje do pracy.

Przestrzeń do coworkingu

Meble biurowe DOMATOR 

W pracy jak w domu – to definicja projektu DOMATOR. Kolekcja mebli biurowych składa się z czterech szaf, które mimo różnorodności tworzą spójną całość. Dwie niższe występują w wersji mobilnej, co umożliwia szybką rearanżację przestrzeni, natomiast pozostałe, o większych gabarytach, są stabilne na cokołach. Meble zostały zaprojektowane z myślą o osobach pracujących w przestrzeniach coworkingu, które cenią nowatorskie wzornictwo. Asymetryczne ustawienie frontów oraz wysunięcie ich poza przestrzeń wnęk ma się kojarzyć z patchworkowym wzorem. Ponadto pozwala na rezygnację z uchwytów. Dekory cyfrowe WOOD ART ORANGE oraz BASKET rozmieszczone na frontach w połączeniu z zaprezentowanymi zestawieniami kolorów ożywiają pomieszczenie. Dodatkowo otwarte półki nadają bryle lekkości i wprowadzają funkcję ekspozytora. Obniżone fronty pozwalają na łatwe odkładanie dokumentów bez wysuwania szuflad. Zamek na kartę magnetyczną personalizuje mebel – nasze rzeczy w przestrzeni publicznej są bezpieczne. Ciekawym elementem tej kolekcji są fronty z płyty Rauvisio, na której można robić notatki.

Przestrzeń do coworkingu

Przestrzeń do coworkingu

Przestrzeń do coworkingu

Zdjęcia: materiały prasowe

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement