Porządki nie muszą być żmudne i czasochłonne - odczarowujemy sprzątanie domu!

Sprzątanie domu – są tacy, którzy je lubią. Większość osób jednak traktuje je jako żmudny, uciążliwy obowiązek. Nie musi tak jednak być. O czym należy pamiętać, żeby sprzątanie domu nie było czasochłonne, a mieszkanie pozostało czyste i lśniące?


O czym przeczytasz?

Sprzątanie domuBEATA: Mam duży dom. Jego sprzątanie zajmuje mi dużo czasu. Czy są jakieś skuteczne sposoby na szybsze i efektywniejsze sprzątanie domu?

ANNA: Takich sposobów jest wiele! A gdy je poznasz, sprzątanie będzie o wiele przyjemniejsze i nie będzie zabierało Ci tyle czasu! Oto kilka prostych zasad, które usprawnią domowe porządki:

Miej system

Mało kto się nad tym zastanawia, ale musisz wiedzieć, że jeśli opracujesz dobrą metodę sprzątania domu, to skrócisz je nawet o połowę przeznaczonego na nie czasu. Dlatego warto poświęcić pół minuty temu zagadnieniu, aby mieć później pół dnia wolnego. Albo przeczytać nasze rady :)

O czym należy pamiętać? Przede wszystkim o konsekwencji. Jeśli będziesz sprzątać kolejno każde pomieszczenie, unikniesz chaosu i niepotrzebnej straty czasu. Warto zacząć sprzątanie od najwyższych powierzchni,  np.  żaluzji i zawieszonych wysoko szafek, kończąc na powierzchniach, które są położone najniżej np. stolik kawowy a przede wszystkim podłoga. Najpierw zetrzyj kurz z wyższych partii, ponieważ będzie on opadał na partie niższe. Unikniesz w ten sposób mycia tych samych powierzchni po kilka razy.

Czego nie wiesz o sprzątaniu kuchni?

Nie ma posprzątanego domu, bez pięknie lśniącej kuchni! Pamiętaj o tym, że w przeciwieństwie do innych pomieszczeń w kuchni należy sprzątać codziennie! Nie mam tu na myśli każdorazowego szorowania całej kuchni detergentami. Jednak regularne sprzątanie kuchni jest konieczne ze względu na to, że trzymamy tam żywność. Wkładaj wszystkie brudne naczynia do zmywarki lub umieść je w zlewozmywaku napełnionym gorącą wodą i płynem do naczyń. Większość osób ma  tendencje do zostawiania resztek jedzenia czy papierków na blacie kuchennego stołu. Opróżniaj kosz na śmieci gdy tylko się zapełni.

Raz w tygodniu należy wyszorować całą kuchnię – gąbką do mycia naczyń lub ściereczką. Pamiętaj też, że sprzątanie domu nie musi polegać na wykorzystywaniu wielu detergentów – do każdego pomieszczenia innego. Sprzątaj dom tym, co masz w mieszkaniu – woda z octem skutecznie usunie kamień i pleśń, a wodą z sodą oczyszczoną zmyjesz tłuste plamy.

Większość szafek możesz bezpiecznie umyć przy pomocy wody z dodatkiem mydła lub płynu do naczyń. Jeśli chcesz, by płyn czyszczący był zarówno efektywny, jak i ładnie pachnący, dodaj do przygotowanego roztworu kilka kropel olejku eterycznego.

Jak sprzątać dom, gdy w kuchni jest pełno tłuszczu i resztek jedzenia, których nie możesz domyć? Przede wszystkim nie skrob zaschniętych resztek jedzenia ostrym narzędziem. Może ono  porysować, a nawet zniszczyć czyszczoną  powierzchnię. Zmocz je wodą i płynem do mycia naczyń a następnie poczekaj, aż zmiękną. Gdy zabrudzenia są szczególnie trudne do usunięcia, nasyp na czyszczoną powierzchnię sody lub soli i pozostaw na dłuższy czas, a nawet na całą noc. Rano z łatwością usuniesz brud.

Łazienka lśniąca jak nigdy

Sprzątanie domu może być  katorgą, jeśli nie znasz dobrego sposobu pozwalającego wyczyścić płytki i fugi. Na płytkach widać wszystko: zacieki z wody, plamy i zabrudzenia. Bardzo skuteczną metodą, którą wystarczy, że będziesz stosować raz na pół roku, jest przetarcie płytek woskiem do karoserii samochodowej. Będą lśniły, a brud i wilgoć będą osiadały na nich dużo wolniej!  Czym myć fugi? Ciekawym sposobem jest czyszczenie ich proszkiem do pieczenia lub sodą oczyszczoną z octem wymieszaną w stosunku 1:1. Fugi można umyć dokładniej szczoteczką do zębów.

A jak w ekologiczny sposób wyczyścić baterię? Baterię owiń watą nasączoną octem spirytusowym. Pozostaw tak na godzinę, następnie dokładnie spłukuj i wytrzyj baterię do sucha.

Miły dodatek przy sprzątaniu łazienki: miejsca trudno dostępne oraz fugi warto myć elektryczną szczoteczką do zębów. To bardzo przyspieszy sprzątanie twojego domu!

cytryna jako środek czyszczącyCytryna wyszyści wszystko

...a przynajmniej prawie wszystko. Zarówno tłuszcz, rdzę, kamień czy osad. Przekrój cytrynę na pół, wyciśnij z niej sok na plamę i pozostaw na 10 minut. W razie konieczności wyszoruj brudną powierzchnię szczoteczką. Pamiętaj o dokładnym spłukaniu wodą. Do tego: kto nie lubi świeżego zapachu cytryny? Dzięki niej sprzątanie twojego domu będzie dużo przyjemniejsze!

Miły dodatek: oprócz sprzątania domu za pomocą roztworu soku z cytryny pamiętaj, że doskonale usuwa on również plamy z ubrań. Przygotowany roztwór nanieś na plamę, pozostaw na noc i wypłucz kolejnego dnia.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować