Sposoby na wąski przedpokój

Wąski przedpokój to problem wielu mieszkań. Jak urządzić hol, żeby był funkcjonalny, piękny i robił wrażenie większego? Wypróbuj te praktyczne porady, stylowe inspiracje i sprawdzone triki aranżacyjne


O czym przeczytasz?

Sposoby na wąski przedpokój

Przedpokój jest wizytówką mieszkania. Pomieszczeniem, które pierwsze wita nas po powrocie do domu. Hol jest łącznikiem miedzy pokojami, przez który codziennie przechodzimy wiele razy. Dlatego warto zadbać o te pomieszczenia, które choć są pomocnicze, pełnią ważną funkcję w naszym domu.

Masz mały i ciasny przedpokój w bloku? Niewielki przedpokój w domu jednorodzinnym? Dzięki odrobinie kreatywności oraz niewielkim nakładom sił i środków możesz sprawić by był wygodny, modny i nowoczesny.

Sposoby na wąski przedpokój

Fot. Instagram.com/@strandboulevarden

Szafki na buty 

Nawet w najwęższym przedpokoju znajdzie się miejsce na specjalne szafki na buty, które są zaprojektowane tak, by oszczędzać przestrzeń. Buty trzyma się w nich pionowo, w uchylnie otwieranych schowkach. Szafki tego typu mają od 15 do 30 cm. głębokości i zwykle mocuje się je do ściany. Niektóre modele mają również praktyczną szufladkę na inne przedmioty.  

Rząd estetycznych szafek na buty będzie się dobrze prezentował w wąskim przedpokoju i zastąpi komodę lub konsolę. Na blacie takiej szafki możemy ustawić zamykane pojemniki na klucze, listy i drobiazgi, dekoracyjne dodatki czy wazon z kwiatami.  

Na ścianie nad szafką umieść lustro, ozdobną tablicę na wiadomości albo domową galerię zdjęć. Zachowaj symetrię i równe odstępy między ramkami. Dzięki temu od samego progu wprowadzisz w domu porządek i elegancję.

Sposoby na wąski przedpokój

Fot. Instagram.com/@designsplashes

Lustra 

Lustra w przedpokoju pełnią nie tylko funkcję użytkową. Lustrzane tafle odbijają światło rozjaśniając pomieszczenie, a także „oszukują” nasz wzrok, powiększając optycznie przestrzeń. 

Duże lustro możemy zastąpić lustrzanym frontem szafy wnękowej. Lustrzane drzwi od sufitu do podłogi sprawią, że nawet niewielki przedpokój wyda się przestronny. 

Aby lepiej wykorzystać miejsce przy ścianie, przed wysokim lustrem w ramie możesz ustawić stylowy taboret lub puf z pojemnikiem na akcesoria. Można będzie na nim przysiąść zakładając buty lub odłożyć torbę. 

Lustro dobrze jest umieścić również nad szafką na buty lub lamperią. Obecnie w modzie są wiszące lustra okrągłe oraz te o z łukami i o nieregularnych kształtach.

Sposoby na wąski przedpokój

Fot. Instagram.com/@jessicasaramorris

Lamperia

Trik, który warto wypróbować w wąskim przedpokoju to zastosowanie lamperii lub boazerii na części ściany. Ściany w przedpokoju pomalowane na dwa kolory, tworzące dwa poziome pasy, sprawią, że wąski przedpokój wyda się szerszy. Blokowanie kolorów najlepiej zastosować zestawiając ciemniejszy odcień na dole i jaśniejszy na górze. Takie rozwiązanie jest również praktyczne – na ciemnej ścianie mniej widać zabrudzenia.

Poprzeczna drewniana listwa, na połączeniu dwóch kolorów lub na styku boazerii ze ścianą powyżej, będzie zarówno elementem dekoracyjnym, jak i wygodnym wieszakiem na ubrania czy torebki.

Sposoby na wąski przedpokój

Fot. Instagram.com/@designsplashes

Wielofunkcyjne półki 

W wąskim lub małym przedpokoju sprawdzą się wszelkie niestandardowe sposoby na przechowywanie, które pozwolą zaoszczędzić cenne miejsce.

Półki zamontowane wysoko na ścianie nie zabiorą nam przestrzeni, w której się poruszamy. Możemy na nich przechowywać rzadziej noszone lub sezonowe ubrania i akcesoria: wieczorowe buty i torebki, zimowe czapki, szaliki i rękawiczki latem i letnie kapelusze czy apaszki zimą.

Solidna półka zamontowana nisko nad podłogą utworzy praktyczną ławkę, na której możemy ułożyć miękką matę czy poduszki. Pod półką powstanie miejsce na buty – możemy ustawić je na podłodze lub w wsuwanych pod półkę pojemnikach czy koszach. To sposób by do butów nie dobrał się pies.

W małym przedpokoju taką półkę możemy zamontować pod wieszakiem na ubrania. Optymalnym miejscem na nią będzie wnęka w przedpokoju. Półkę możesz zastąpić także specjalnym meblem - szafką do siedzenia - wybierz taką w komplecie lub zintegrowaną z wieszakiem.

Sposoby na wąski przedpokój

Fot. Instagram.com/@i.tam.i.tu

Wieszaki 

Wieszaki na ubrania to również temat, do którego możemy podejść kreatywnie. Haczyki na ścianie mogą stać się oryginalną ozdobą wąskiego przedpokoju. W ofercie sklepów znajdziemy dekoracyjne pojedyncze haczyki, które możemy zamontować na różnych wysokościach. Te przymocowane wyżej będą potrzebne na dłuższe płaszcze, z niższych mogą korzystać dzieci. 

Ciekawym rozwiązaniem będzie zamontowanie na ścianie specjalnej tablicy, np. ze sklejki lub drewnianych lameli i przybicie haczyków do takiej powierzchni na różnych wysokościach. 

W bardzo małym przedpokoju lub w mieszkaniu zupełnie go pozbawionym sprawdzi się specjalny wieszak na drzwi. Dostępne są wieszaki nakładane na drzwi, które nie wymagają wiercenia otworów ani przyklejania czy montowania czegokolwiek na powierzchni drzwi. Wieszak tego typy nie utrudnia korzystania z drzwi wejściowych i nie spadnie podczas ich otwierania i zamykania.

Sposoby na wąski przedpokój

Fot. Instagram.com/@kotalinda 

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Pachnące pomarańcze z goździkami

Idealny dodatek do herbat, a podczas suszenia może być także naturalnym świątecznym zapachem, który nada naszym mieszkaniom wyjątkowego i magicznego klimatu.

Advertisement