Boże Narodzenie bez choinki? Zobacz świąteczne dekoracje, które ją zastąpią

Oszczędzają miejsce i wyglądają świetnie. Proste sposoby na alternatywne drzewka na Gwiazdkę


O czym przeczytasz?

Czy choinka to w święta pozycja obowiązkowa? A co jeżeli brakuje Ci na nią miejsca? Masz ciasne mieszkanie, malutkie dzieci lub niesforne zwierzaki, o które się obawiasz. Duża choinka to również duży wydatek. Zarówno te naturalne, jak i sztuczne drzewka sporo kosztują, a świątecznych wydatków nie brakuje. Mamy dla Ciebie kilka pachnących, choinkowych propozycji DIY. Wszystkie proste, szybkie, z łatwo dostępnych materiałów i łagodne dla portfela.

Choinka na ścianie. jak zrobić

Zdjęcie: lilyardor.com

Choinka 2D, czyli drzewko na ścianie

W internecie znajdziesz wiele różnych pomysłów na alternatywną choinkę na ścianę. Zwykle jest to stelaż lub półeczki z listewek, które można dowolnie ozdobić, lub coś na nich (i pod nimi) postawić. Nam przypadł do gustu przepis (Lily Ardor) na płaską choinkę, która wygląda i pachnie jak... prawdziwa choinka. Jej zrobienie zajmuje jedynie około godziny, a drzewko jest wielorazowe i można je wykorzystać ponownie w kolejnych latach. Do wykończenia choinki możemy użyć zarówno prawdziwych, jak i sztucznych gałązek choinkowych i sprawić by była puszysta lub bardziej płaska.

Choinka na ścianę DIY

Zdjęcie: lilyardor.com

Co do stylu dekoracji ogranicza nas tylko własna wyobraźnia. Dostosujmy go do swoich upodobań. Niezależnie od tego, czy będzie kolorowo i bogato, czy minimalistycznie, do tego typu choinki nie potrzebujemy dużej ilości ozdób. Jej ubieraniem, podobnie jak w przypadku tradycyjnego drzewka, możemy zająć się wspólnie z dziećmi. Jeżeli użyjemy żywych gałęzi, ich zapach będzie rozchodził się w całym domu. Wytrzymają około 3 tygodnie. Po świętach wystarczy je usunąć i zachować sam drewniany stelaż. Użycie sztucznych gałązek (mogą być z odzysku) pozwoli nam cieszyć się drzewkiem tyle, ile chcemy i zachować całą konstrukcję na następny rok. Kiedy Twoje warunki mieszkaniowe się zmienią, ścienna choinka przyda się jako dodatkowa dekoracja – na zewnątrz, lub w pokoju dziecięcym.

Choinka na ścianę DIY

Fot.: lilyardor.com

Do wykonania choinki 2D będziemy potrzebować: drewnianych listewek, gałęzi choinkowych, drutu florystycznego, gwoździ, młotka, przecinaka (nożyc) linijki i haczyka do ściany.

Krok 1: stelaż

Wielkość stelaża jest dowolna. Pamiętajmy tylko o bezpiecznym przymocowaniu go do ściany. Najpierw mierzymy i przycinamy drewniane listwy, tak by stanowiły trójkątną podstawę, z „pniem” dla gałęzi. Przy użyciu linijki należy sprawdzić, czy deseczki są rozstawione równo. Listwy łączymy prostopadle zbijając je na złączeniu za pomocą dwóch gwoździ.

Krok 2: zieleń

Rozłóż gałązki choinkowe na przygotowanym stelażu. Przymocowuj je, zaczynając od środka, pamiętając, by ich końce nie były skierowane w dół. Możesz od spodu przymocować także lampki.

Film z instrukcją wykonania dostępny tutaj

Choinka na DIY ścianę. Jak zawiesić

Zdjęcie: lilyardor.com

Choinka z prezentów

Choinkę, która nie zajmie wiele miejsca, jest tania oraz łatwa do wykonania i demontażu, możemy również wykonać z... prezentów. Można do tego wykorzystać rzeczywiste prezenty lub ładnie opakowane zwykłe kartonowe pudełka w różnych kształtach i wielkościach. Na pewno zgromadzimy ich sporo podczas przedświątecznych zakupów przez internet. Pudełka możemy skleić ze sobą. Większe ustawiamy na dole, mniejsze na górze, tworząc kształt świątecznego drzewka rodem z Minecrafta. Kluczem do sukcesu jest sposób opakowania pudełek. Tu również możemy puścić wodze fantazji, jednak dobrze jest znaleźć jakiś wspólny mianownik, np. kolor. Ładny, gładki, zielony papier da efekt bardziej choinkowy. Używając szarego lub białego papieru i owijając go koronką czy sznurkiem uzyskamy choinkę w stylu skandynawskim. Wstążki na pudełkach zastąpią nam ozdoby. Dodatkowo możemy na nich zawiesić niewielkie bombki lub choinkowe gałązki. Takie drzewko da się ustawić przy ścianie lub ułożyć trójwymiarową piramidę dowolnej wielkości. Sprawdzi się również jako jednorazowa dekoracja. Szczególnie jeżeli będzie ułożona z prawdziwych podarunków.

Choinka DIY z prezentów

Zdjęcie: domino.com

Choinka w wazonie

Świąteczna dekoracja nie musi mieć formy drzewka, żeby pachniała lasem i roztaczała atmosferę Bożego Narodzenia. Dobrym pomysłem, gdy nie mamy wiele miejsca lub przy małych dzieciach czy domowych zwierzętach, które mogą niechcący spowodować choinkową katastrofę, jest wyeksponowanie iglastych kompozycji w wazonach albo słojach. Takie dekoracje dobrze wyglądają pojedynczo i w grupach. Możemy je ustawić na stole, komodzie, parapecie czy blacie kuchennym. Pamiętajmy jednak, że gałęzie iglaków są ciężkie i mogą przeważyć zwykły wazon. Sprawdzą się te szersze i wyższe pojemniki np. słoje na przetwory. Do naczyń możemy również nasypać ziemi, która zapewni stabilność i da „efekt drzewka”. Choinkowe „bukiety” możemy ozdobić bombkami, pierniczkami lub ozdobami wykonanymi z papieru. Wówczas nie ominie nas przyjemność ubierania choinki.

Świąteczna dekoracja do wazonu

Zdjęcie: myscandinavianhome.com

Choinka w powietrzu

Choinkowe dekoracje możemy również zawiesić. W ten sposób najlepiej zaoszczędzimy miejsce. Zielone wianuszki możemy podwiesić na żyłce do żyrandola lub przymocować na oknie. Oryginalny sposób na małą „wiszącą choinkę” to mini drzewka w kulach mchu, czyli pochodzące z Japonii kokedamy. Na kuchennym oknie sprawdzą się zawieszone na sznurkach aromatyczne bukieciki ziół np. rozmarynu o leśnym wyglądzie i zapachu.

Jeżeli mamy do dyspozycji tylko sztuczne drzewko lub gałązki, aromat Bożego Narodzenia i zimowego lasu możemy sobie zapewnić, zapalając w domu sojową świecę zapachową pełną naturalnych olejków eterycznych. Przytulna atmosfera w mieszkaniu gwarantowana.

Ozdoba świąteczna DIY do zawieszenia na okno

Zdjęcie: domino.com

Artykuły, które mogą Cię zainteresować