Niezwykły budynek przemysłowy w Kopenhadze. Elektrociepłownia i spalarnia odpadów ze stokiem narciarskim na dachu

Najbardziej ekologiczna elektrownia na świecie? Są wątpliwości. Duńska Amager Bakke przetwarza tyle odpadów, że zabrakło śmieci do spalenia

copenhill-amager-bakke

Budynek Amager Bakke, znany również jako CopenHill, to zakład przetwarzania odpadów zlokalizowany w przemysłowej dzielnicy Kopenhagi w Danii. Wybudowała go firma BIG a zaprojektowało biuro architektoniczne Bjarke Ingels Group, we współpracy ze studiem SLA Architects. Założyciel firmy BIG Bjarke Ingels przekonuje, że jest to „najczystsza na świecie elektrownia wytwarzająca energię z odpadów”. Na dachu budynku zaprojektowano m.in. całoroczny sztuczny stok narciarski o długości 400 m oraz wysadzane drzewami ścieżki turystyczne. Na fasadzie znajduje się natomiast najwyższa na świecie ścianka wspinaczkowa o wysokość 85 m.

CopenHill jest spektakularną realizacją podkreślającą coś, co zwykle pozostaje niewidoczne. Bjarke Ingels cieszy się, że spalarnia stanowi jednocześnie infrastrukturę publiczną dostępną dla mieszkańców Kopenhagi:

Jako elektrownia CopenHill jest tak czysta, że ​​udało nam się przekształcić bryłę budynku w bazę dla życia społecznego miasta – na jego fasadę można się wspinać, po dachu można wędrować, a po zboczach można jeździć na nartach

Takie rozwiązanie Bjarke Ingel uważa za modelowy przykład „hedonistycznego zrównoważonego rozwoju”, mając na myśli to, że zrównoważone miasto może być nie tylko lepsze dla środowiska, ale także przyjemniejsze dla ludzi, polepszając jakość życia jego mieszkańców.

Copenhill - Amager Bakke

Copenhill - Amager Bakke

Mamy nadzieję, że budynek pomoże Kopenhadze osiągnąć cel, jakim jest stanie się pierwszym na świecie miastem neutralnym pod względem emisji dwutlenku węgla do 2025 roku.

Budowa CopenHill – budynku-góry o powierzchni 41 000 m2 – rozpoczęła się w 2013 r. Projekt obejmował włączenie do inwestycji i modernizację poprzedniej, istniejącej dotąd w tym miejscu spalarni. Kompleks oddano do częściowego użytku w 2017. Ostatnie prace zakończyły się w ubiegłym roku.

Budynek Amager Bakke ma obłą formę w kształcie klina z pochyłym zielonym dachem i fasadą z aluminiowych paneli, o wysokości 1,2 m i szerokości 3,3 m każdy, ułożonymi jak gigantyczne cegły. Za nimi znajduje się przeszklenie dające dostęp do naturalnego światła wewnątrz budynku. Komin to „instalacja artystyczna” - uwalnia pierścień pary za każdym razem, gdy zostanie spalona tona odpadów.

Copenhill - Amager Bakke

Fot. Laurian Ghinitoiu

Teren narciarski na CopenHill ma powierzchnię 9 000 metrów kwadratowych. Stok mierzy 400 metrów i biegnie od szczytu 90-metrowego budynku do jego podstawy, z zakrętem o 180 stopni w połowie trasy. Obecnie nawierzchnia stoku jest częściowo wymieniana, ponieważ, jak wynika z oświadczenia firmy BIG, zużyła się szybciej niż przewidywano. Osoby nie jeżdżące na nartach mogą skorzystać z baru na dachu, strefy do crossfitu, 85-metrowej ścianki wspinaczkowej i 490-metrowej ścieżki do wędrówek oraz biegania w bujnym, żywym ogrodzie.

Ogród na dachu, zaprojektowany przez SLA Architects, tworzy miejskie zielone schronienie dla ptaków, pszczół i kwiatów, jednocześnie pochłaniając ciepło, usuwając z powietrza zanieczyszczenia i minimalizując odpływ wody deszczowej. Amager Bakke to również dziesięć pięter przestrzeni administracyjnej i centrum edukacyjne o powierzchni 600 metrów kwadratowych organizujące warsztaty i konferencje na temat zrównoważonego rozwoju.

Copenhill - Amager Bakke

Fot. Laurian Ghinitoiu

Elektrownia jest w stanie przetworzyć ok. 400 000 ton odpadów komunalnych rocznie, produkując z nich czystą energię. Wykorzystuje biomasę w procesie kogeneracji, w celu uzyskania energii cieplnej oraz elektrycznej. Zakład dostarcza prąd oraz ciepło w sumie do ok. 150 000 gospodarstw domowych. Obiekt produkuje więcej czystej wody niż zużywa. Modernizacja spalarni przyczyniła się do oszczędności 100 milionów litrów wody w skali roku. Spalarnia odzyskuje 90% matali przechodzących przez zakład, 100 ton żużlu i popiołów wykorzystywane jest ponownie do budowy i remontów dróg. Także dzięki najnowocześniejszym technologiom redukującym m.in. emisję siarki o około 99,5%, Amager Bakke uważana jest za najczystszą spalarnię śmieci na świecie.

Copenhill - Amager Bakke

Fot. Søren Aagaard

Przedsięwzięcie spotkało się jednak również z wieloma głosami krytycznymi. Organizacje ekologiczne są niechętne spalarniom, wskazując, że zarówno konsumenci, jak i państwa oraz przedsiębiorstwa powinny działać na zasadzie 3R – Reduce-Reuse-Recycle. W tym schemacie przetwarzanie odpadów jest ostatnim ogniwem w łańcuchu zachowań ekologicznych. Przede wszystkim powinniśmy bowiem, poprzez ograniczanie konsumpcji i wielokrotne wykorzystanie, redukować ilość odpadów. Taką perspektywę powinno się przyjąć na przyszłość. Tymczasem elektrownia Amager Bakke to gigant, który potrzebuje więcej odpadów niż generuje pięć duńskich gmin obsługiwanych przez tę spalarnię. To paradoks – w Danii, która jest krajem o wysokiej świadomości ekologicznej, spala się jedynie jedną czwartą śmieci, a niemal trzy czwarte trafia do recyklingu, przy czym odsetek ten stale rośnie. Potężna spalarnia Amager Bakke, aby ogromna inwestycja (budowa kosztowała równowartość niemal 2,5 mld zł), na którą zaciągnięto 30-letnią pożyczkę, była opłacalna, musi importować dziesiątki tysięcy ton śmieci rocznie z innych krajów Europy, m.in. z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Włoch, Niemiec oraz Holandii.

Przeczytaj również: 8R to nowe 3R - ten tajemniczy skrót kryje przepis na eko-życie

Copenhill - Amager Bakke

Fot. Aldo Amoretti

Amager Resource Center, spółka zarządzająca spalarnią odpiera zarzuty, argumentując, że zbyt duże obecnie moce przerobowe będą przydatne w niedalekiej przyszłości. Potrzeby Danii mają mimo wszystko wzrosnąć w ciągu najbliższych lat. Choćby liczba ludności Kopenhagi przyrasta w szybkim tempie. Co więcej ponad połowę duńskich spalarni trzeba będzie w następnych latach zastąpić. Ich funkcje może przejąć Amager Bakke. Jacob Simonsem, prezes Amager Resource Center przekonuje, że import odpadów ma sens i jest korzystny dla środowiska – spala się odpady, które w przeciwnym razie trafiłyby na wysypisko i emitowały metan. Simonsen zapewnia, że działalność Amager Bakke nie podkopuje starań, by Dania stała się państwem o gospodarce cyrkularnej. Elektrociepłownia ma spalać tylko to, czego nie da się poddać recyklingowi ani zużyć w inny sposób. Oczywistym jest, że należy dążyć do radykalnego ograniczenia ilości odpadów w przyszłości. Spalarnia z tej – długofalowej perspektywy – ma być rozwiązaniem doraźnym – na najbliższe dekady.

Pomimo kontrowersji  CopenHill stało się nowym symbolem Kopenhagi – oryginalny budynek na stałe wpisał się w architektoniczny obraz miasta.

Copenhill - Amager Bakke

Źródło zdjęć: dezeen.com

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement