Mycie okien w domu - cenne porady

Podobno są tacy, dla których mycie okien jest odprężające. Niewątpliwie należą oni jednak do mniejszości, a dla całej reszty jest to jeden z uciążliwych obowiązków. Jak myć okna szybko i dokładnie, by na długo pozostały czyste?


O czym przeczytasz?

Mycie okienJAK MYĆ OKNA? 

Najbardziej odpowiednią porą na mycie okien jest czas, kiedy nie padają na nie promienie słoneczne. Najlepiej jeśli będzie to pochmurny dzień. Latem - jeśli okna wychodzą na zachód - najlepiej umyć je rano. Jeśli na wschód – po południu. Słońce spowoduje, że woda z płynem szybko wyschnie, a na szybach zostaną niechciane smugi. 

Mycie okien należy zacząć od wyczyszczenia ram. Większe zabrudzenia warto przetrzeć najpierw na sucho, a następnie na mokro. W zależności od tego, z czego jest wykonana rama, dobrze jest użyć odpowiedniego środka czyszczącego (jeśli jest z plastiku, dobrze sprawdzi się środek do tworzyw sztucznych, drewniana rama okienna powinna być umyta środkiem do drewna). W przypadku braku odpowiedniej chemii gospodarczej, można wykorzystać uniwersalne chusteczki nawilżające. 

Myć okna należy od góry do dołu. Okrężne ruchy pozostawią zacieki. Aby uniknąć powstawania smug, umyte szyby należy osuszyć czystą i suchą ściereczką z mikrofibry – najpierw w kierunku pionowym, a następnie poziomym. 

CZYM MYĆ OKNA?

Dawniej mycie okien odbywało się przy pomocy gazet i rajstop. Dużo osób nadal chętnie z nich korzysta, jednak warto pomyśleć też o innych akcesoriach, które ułatwią i usprawnią sprzątanie. Oprócz wyżej wspomnianej ściereczki z mikrofibry, bardzo wygodne – a w przypadku mieszkań z dużymi oknami wręcz niezbędne – jest korzystanie z myjki na teleskopowej rączce z przegubem. Takie myjki na ogół z jednej strony mają podłużną gąbkę z mikroaktywnych włókien, a z drugiej gumową ściągaczkę do wody. 

Jak myć okna bez wysiłku? Najlepsze będą do tego nowoczesne sprzęty takie jak odkurzacz do szyb (bardzo przydatny dla osób, które mieszkają na poddaszu) czy elektryczne myjki o regulowanej mocy ssania - usuną zabrudzenia w każdym zakamarku okna. 

MYCIE OKIEN DOMOWYMI SPOSOBAMI 

Jeśli ktoś nie chce korzystać z popularnych płynów do mycia okien, może przygotować własny środek czyszczący. Domowy płyn, który można samemu przygotować, a który domyje nawet bardzo brudne okna jest na bazie octu. Aby uzyskać taki płyn, należy wymieszać wodę i ocet w proporcji pół na pół. Dla uzyskania lżejszego płynu o słabszym działaniu należy dodać ocet do wody w proporcji 1:4. Ładny zapach zapewni dolanie kilku kropel olejku eterycznego lub płynu do mycia naczyń. 

Innym sposobem jest wymieszanie wody z sokiem z cytryny. Aby umyć okna takim płynem domowej roboty, należy na 1 litr wody dodać 2-3 łyżki wyciśniętego soku z cytryny. 

JAK MYĆ OKNA, BY DŁUGO BYŁY CZYSTE I PACHNĄCE? 

Co zrobić, aby na oknach dłużej nie osiadał kurz i aby w domu unosił się piękny zapach? Ciekawym sposobem jest dolanie do miski lub wiaderka z ciepłą wodą płynu do zmiękczania tkanin w stosunku 1:9 (na litr wody jedna nakrętka płynu). Umycie szyb taką mieszanką sprawi, że kurz będzie osiadał na nich wolniej, a okna będą pięknie pachniały jeszcze kilka dni po umyciu. 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować