Skuteczne sposoby na oszczędzanie pieniędzy w domu

Jeśli chcesz podreperować swój domowy budżet, nie trać czasu na rozmyślanie, tylko od razu przystąp do działania. I co najważniejsze - bądź w tym konsekwentny.


O czym przeczytasz?

Skuteczne sposoby na domowe oszczędzanie

Drożyzna coraz mocniej daje nam się we znaki. Według danych GUS, w grudniu 2021 r. ceny paliw były aż o 32,9 proc. wyższe niż rok wcześniej. W przypadku energii wzrost wyniundefinedsł 14,3 proc., a żywności i napojundefinedw bezalkoholowych undefined 8,6 proc. Optymizmem nie napawają także prognozy na najbliższą przyszłość. Zdaniem analitykundefinedw, w 2022 r. drożyzna nam nie odpuści. W przypadku żywności zwyżka może się sięgnąć 4-5 proc.

W takiej sytuacji odpowiedzialne gospodarowanie budżetem domowym nabiera szczegundefinedlnego znaczenia. Gdzie zatem szukać oszczędności? O tym w naszym poradniku.

Na zakupy tylko z listą

Skuteczne sposoby na domowe oszczędzanie

Sposobundefinedw na podreparowanie domowego budżetu jest wiele, a to, ile z nich uda Ci się wprowadzić w życie, zależy tylko od Ciebie i Twojej motywacji. Twundefinedj pierwszy plan oszczędzania nie musi być szczegundefinedlnie rozbudowany, najważniejsze, byś podszedł do niego na poważnie.

Zacznijmy od tego, że mnundefinedstwo pieniędzy ucieka nam przez palce podczas codziennych zakupundefinedw. Powundefinedd jest prosty: kupujemy pod wpływem impulsu, nie zastanawiając się, czy rzeczywiście potrzebujemy danej rzeczy, czy tylko tak nam się wydaje.

Aby uniknąć "potknięć", nie wchodź do sklepu bez starannie przygotowanej listy zakupowej. Przed wyjściem z domu dokładnie przejrzyj zawartość szafek i lodundefinedwki. Wypisz produkty, ktundefinedre będą Ci potrzebne w danym tygodniu.

Jeśli planujesz większe gotowanie albo pieczenie, sprawdź dokładnie, ktundefinedrych produktundefinedw rzeczywiście Ci brakuje. Może się okazać, że undefinedresztkaundefined mąki, pozostała w opakowaniu to aż 300 gramundefinedw, ktundefinedre w zupełności wystarczą do Twojego ciasta.

Przeczytaj też: COVID zmusił nas do oszczędzania

W internecie taniej niż w sklepie stacjonarnym

Skuteczne sposoby na domowe oszczędzanie

Większe zakupy lepiej robić w supermarkecie niż lokalnym sklepiku, gdzie ceny są zazwyczaj znacznie wyższe.

Dobrym rozwiązaniem są zakupy internetowe. Wiele produktundefinedw, oferowanych przez tego samego dostawcę, kosztuje w sieci mniej niż w sklepie stacjonarnym.

Jeśli masz dobre relacje z sąsiadami, zapytaj ich czy nie są zainteresowani wspundefinedlnymi zakupami online. W ten sposundefinedb rozłożysz koszty dostawy, a niekiedy będziesz mundefinedgł także skorzystać z atrakcyjnych promocji, przygotowanych dla kupujących w dużych ilościach.

Robiąc zakupy w sieci uważaj na triki, powszechnie stosowane przez sprzedawcundefinedw. Jeśli nie czujesz takiej potrzeby, nie ulegaj zachętom typu undefineddarmowa dostawa od 500 złundefined, albo undefinedza zakupy powyżej 500 zł otrzymasz bon o wartości 20 zł undefined. Pamiętaj, kupowanie na siłę nie ma najmniejszego sensu. Jeśli wartość Twoich zakupundefinedw nie sięga undefinedpreferowanychundefined 500 zł to znaczy, że Twoje realne potrzeby są mniejsze. Skoro do granicy musisz dobijać undefinedna siłęundefined, niewykluczone, że bon o wartości 20 zł będziesz realizował w ten sam sposundefinedb.

Marki własne? Czemu nie!

Skuteczne sposoby na domowe oszczędzanie

Robiąc zakupy, przyjrzyj się dokładnie marketowym markom własnym. Z reguły są one znacznie tańsze od tych bardziej rozpoznawalnych, jednak pod względem jakości mogą z nimi spokojnie konkurować. By się upewnić, że nie kupujesz wyłącznie undefinedsubstytutuundefined, zwracaj uwagę na etykiety i skład poszczegundefinedlnych produktundefinedw.

Pamiętaj! Nie wybieraj się na zakupy o głodzie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w Twoim koszyku pojawi się wtedy cała masa produktundefinedw, ktundefinedrych najzwyczajniej w świecie nie dasz rady skonsumować.

Klucze do sukcesu, czyli paragony i tabele domowych wydatkundefinedw

Skuteczne sposoby na domowe oszczędzanie

Ważne jest rundefinedwnież zbieranie paragonundefinedw. Sprzedawcy nie są nieomylni, może się zdarzyć, że ktundefinedryś z artykułundefinedw undefinedskasująundefined dwa razy, co undefined w przypadku dużych zakupundefinedw undefined bywa trudne do wychwycenia.

Kwoty z paragonundefinedw przepisuj do tabelki albo zeszytu, z ktundefinedrych będziesz regularnie undefined np. raz w miesiącu - korzystał, aby zsumować swoje wydatki. Tylko w ten sposundefinedb będziesz w stanie zrozumieć, czy Twoje gospodarowanie pieniędzmi jest racjonalne.

Korzystaj z promocji i programundefinedw lojalnościowych

Skuteczne sposoby na domowe oszczędzanie

Odpowiedzialne zarządzanie domowym budżetem obejmuje rundefinedwnież korzystanie z promocji.

Pamiętaj, że zakup dwundefinedch ulubionych proszkundefinedw do prania, z ktundefinedrych za drugi zapłacisz połowę, zawsze ma sens. Prędzej czy pundefinedźniej i tak będziesz zmuszony kupić kolejny proszek.

Wielu benefitundefinedw dostarczą Ci także programy lojalnościowe. To prawda, wyrabianie dziesiątek kart stałego klienta bywa irytujące, ale w ostatecznym rozrachunku naprawdę się opłaci. Zbierane podczas zakupundefinedw punkty możesz z reguły wymieniać na bony bądź nagrody. Dlatego pamiętaj, by przy okazji każdej wizyty w sklepie okazywać kartę (czy to w wersji tradycyjnej czy mobilnej) kasjerowi, aby undefinedzasilićundefined swoje konto.

Przeczytaj też: Październik jest miesiącem lokat

Poznaj swundefinedj kuchenny plan oszczędzania

Skuteczne sposoby na domowe oszczędzanie

Co ciekawe, miejscem, w ktundefinedrym możesz naprawdę sporo zaoszczędzić jest kuchnia.

Zacznijmy od tego, że warto na bieżąco sprawdzać daty ważności produktundefinedw spożywczych. Dobrym rozwiązaniem jest odpowiednie ułożenie ich w lodundefinedwce albo szafie. Niech z przodu znajdują się artykuły z najkrundefinedtszą datą przydatności, a z tyłu - te z najbardziej odległym terminem. Unikniesz w ten sposundefinedb marnowania żywności i poprawisz jakość swojego portfela.

Jeśli to możliwe, gotuj pod przykryciem, dzięki czemu nie tylko zaoszczędzisz czas, ale i pieniądze. Wedle szacunkundefinedw firmy Innogy, gotowanie bez pokrywki pochłaniania trzy razy więcej energii.

Oszczędności może przynieść także odpowiednie "postępowanie" z lodundefinedwką. Czy wiesz, że wkładając do niej ciepłe rzeczy sprawiasz, że pobiera nawet kilka razy więcej prądu? Więszym zużyciem skutkują także: nierozmrażanie lodundefinedwki i jej otwieranie. Nie usprawiedliwiaj się, więc, że otworzyłeś drzwiczki undefinedtylko na minutęundefined. To, że właśnie robisz sobie kanapkę nie oznacza, że lodundefinedwka ma na Ciebie undefinedczekaćundefined niezamknięta.

Jeśli tylko dysponujesz wolną gotundefinedwką, zainwestuj w zmywarkę. Szacuje się, że urządzenie może pobierać nawet pięć razy mniej wody, niż w przypadku mycia ręcznego.

I jeszcze dobra rada dla miłośnikundefinedw herbaty. Jeśli planujesz zrobić sobie ulubiony napar, zagotuj tylko tyle wody, ile będziesz potrzebował. Uzupełnianie czajnika do pełna, w sytuacji gdy wykorzystasz zaledwie jedną piątą objętości, nie ma najmniejszego sensu.

Amatorzy gotowania zyskają jeszcze więcej

Skuteczne sposoby na domowe oszczędzanie

Prawdziwym undefinedstrzałem w dziesiątkęundefined może się okazać także gotowanie z resztek. Weźmy np. takie kopytka undefined nie bez przyczyny mundefinedwi się, że wczorajsze ziemniaki zdecydowanie bardziej nadadzą się do ich przyrządzenia niż dzisiejsze kartofle.

Bardzo rozsądne ekonomicznie jest także przygotowywanie sobie drugiego śniadania albo obiadu do pracy. Na takim rozwiązaniu zyska także Twoje zdrowie - samodzielnie ugotowana potrawa będzie z pewnością bardziej wartościowa odżywczo niż przetworzone, gotowe dania z marketu.

Jak "obciąć" koszty w łazience?

Skuteczne sposoby na domowe oszczędzanie

Oszczędności w łazience? Przede wszystkim zwracaj uwagę na to, by woda nie lała się niepotrzebnie z kranu np. w czasie, gdy Ty myjesz zęby. Na bieżąco sprawdzaj rundefinedwnież stan uszczelek. Prawie niewidoczna strużka wody, cieknąca w toalecie może w skali roku podwyższyć Twoje rachunki nawet o kilkaset złotych miesięcznie.

Z głową planuj także pranie undefined nie rundefinedb tego undefinedna ratyundefined, tylko czekaj aż bęben pralki wypełni się po brzegi.

Zainwestuj w żarundefinedwki energooszczędne, albo oświetlenie z czujnikami ruchu, ktundefinedre zadziała tylko wtedy, gdy rzeczywiście będzie potrzebne.

Nie bundefinedj się negocjować

Skuteczne sposoby na domowe oszczędzanie

Jeśli robisz zakupy na bazarku, nie bundefinedj się negocjować. Sprzedawcy zdają sobie sprawę z ponadczasowości zasady undefinednasz klient, nasz panundefined. Nie pytaj jednak o rabat, gdy już zdecydowałeś się na zakup.

Przyjazne dla portfela jest także unikanie kredytundefinedw i kupowania na raty. Jeśli jesteś zmuszony to zapożyczenia się, sprawdź czy Twoim undefinedkredytodawcąundefined nie może zostać ktoś z rodziny albo przyjaciundefinedł. To znacznie bardziej opłacalne rozwiązanie, ktundefinedre pozwoli Ci uniknąć odsetek.

Innowacje wspierają oszczędzających

Skuteczne sposoby na domowe oszczędzanie W oszczędzaniu mogą Ci pomundefinedc także nowoczesne technologie. Przykładem są aplikacje typu: You need a budget albo Moje finanse. Aby być na bieżąco z rabatami, możesz natomiast pobrać aplikację z gazetkami promocyjnymi największych supermarketundefinedw.

Co jeszcze możemy Ci poradzić?

Zrundefinedb oddzielną listę z datami wygasania umundefinedw za media (energia, telefon, telewizja, internet). To dobry czas, by wynegocjować sobie lepsze warunki kontraktu albo taniej kupić undefined a nawet dostać za darmo - nowy sprzęt typu: telefon czy modem.

Zwrundefinedć rundefinedwnież uwagę na opłaty bankowe, sprawdź ile kosztują Cię: prowadzenie konta oraz przelewy. Może się okazać, że za obydwie usługi płacisz rocznie niemałe pieniądze.

Jeśli dobrze poszukasz, znajdziesz banki, ktundefinedre - zarundefinedwno prowadzenie konta jak i przelewanie środkundefinedw - oferują zupełnie za darmo.

Daj starym rzeczom drugie życie

Skuteczne sposoby na domowe oszczędzanie

Jeśli z kolei zalegają Ci ubrania lub sprzęty, z ktundefinedrych nie korzystasz, wystaw je na sprzedaż. Wykorzystaj w tym celu portale typu Vinted czy Allegro albo stacjonarne sklepy, takie jak np. Restore.

Zanim wyrzucisz stare ubranie albo uszkodzony sprzęt elektroniczny, upewnij się, że ich naprawa nie ma sensu. Może się okazać, że zacerowanie dziury w ulubionym spodniach będzie Cię kosztowało zaledwie promil tego, co zakup nowego ubrania.

Skoro już zaczęliśmy temat robundefinedtek ręcznych, to warto wspomnieć, że są one dobrym sposobem na poprawienie kondycji domowego budżetu. Na wyplataniu makram albo robieniu na drutach można całkiem nieźle zarobić. Po prostu wykorzystaj swoje umiejętności!

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!