Ściana telewizyjna. Jak zaaranżować ścianę z telewizorem w salonie? Pomysły i inspiracje

Telewizor jest w wielu mieszkaniach nieodłącznym elementem wyposażenia pokoju dziennego. Jak go odpowiednio wyeksponować, by mimo gabarytów nie przytłoczył pomieszczenia? Podpowiadamy, jak zagospodarować ścianę za telewizorem i jakie meble RTV wybrać


O czym przeczytasz?

Ściana TV - galeria ścienna

Fot. IKEA

Galeria ścienna

Ściana z telewizorem może stać się naturalnym miejscem do wyeksponowania obrazundefinedw, plakatundefinedw czy zdjęć. Tworząc ścienną galerię naokoło telewizora, sprawiamy, że wyłączone urządzenie staje się mniej widoczne a ściana telewizyjna bardziej atrakcyjna dla oka. Domowa galeria ożywia i urozmaica wnętrze oraz nadaje mu charakter w czasie, gdy salon pełni funkcję pokoju dziennego, nie sali kinowej. Dzięki najnowszym technologiom sam telewizor za dnia rundefinedwnież może pełnić funkcję dzieła sztukiundefined

Ściana telewizyjna - galeria ścienna

Fot. ditteblog.dk

Telewizor jak dzieło sztuki

Wyłączony telewizor nie musi być czarnym prostokątnym polem na ścianie. Dostępne są modele telewizorundefinedw, ktundefinedre po wyłączeniu mogą zmienić się w reprodukcję dowolnie wybranego przez nas obrazu lub zdjęcie z podrundefinedży oprawione w ramę. Na przykład zaprojektowany z tą myślą telewizor Samsung The Frame wyposażono w funkcję nazwaną Tryb Sztuka, dzięki ktundefinedrej nieużywany telewizor staje się obrazem w domowej galerii. Opłacając miesięczny abonament użytkownicy mogą wybierać spomiędzy tysięcy dzieł sztuki zebranych w specjalnej kolekcji Art Store. Dostępne są w niej zbiory znanych muzeundefinedw i galerii, m.in. paryskiego Luwru, londyńskiego Victoria and Albert Museum czy florenckiej Galerii Uffizi. Naszą ścianę mogą ozdobić takie wybitne dzieła jak undefinedDziewczyna z perłąundefined Johannesa Vermeera, undefinedPocałunekundefined Gustava Klimta czy undefinedSłonecznikiundefined Vincenta van Gogha.

Telewizor pełniący rolę obrazu jest montowany do ściany na płasko, ma tylko jeden mało widoczny przewundefinedd oraz wymienne ramy w rundefinedżnych kolorach i wykończeniach, ktundefinedre można dopasować do wnętrza. Co więcej, zmieniając wyświetlany obraz możemy wybrać szerokość i kolor otaczającego dzieło passe‑partout. Telewizor można także postawić na nundefinedżkach lub na specjalnym stojaku undefined sztaludze. Telewizory typu The Frame wyposażone są w technologię smart. Czujnik światła nocą wykrywa oświetlenie otoczenia i automatycznie balansuje jasność oraz barwę ekranu tak, aby wybrany przez nas obraz wyglądał naturalnie. Z kolei czujnik ruchu, aby oszczędzać energię, wykrywa moment, w ktundefinedrym opuszczamy pomieszczenie i automatycznie wyłącza tryb sztuki. Gdy wracamy, obraz ponownie pojawia się na ekranie.

Na ekranie takiego undefinedsprytnegoundefined telewizora możemy wyeksponować także własne zdjęcia z wakacji, czy rodzinny portret. Zrobimy to przesyłając swoje fotografie przez telefon lub USB. Aby dopasować zdjęcie do charakteru wnętrza, możemy użyć jednego ze specjalnych filtrundefinedw.

Ściana telewizyjna - meble IKEA

Fot. IKEA

Meble modułowe

Telewizor to nie wszystko. Zwykle towarzyszą mu inne sprzęty, takie jak dekodery, konsole do gier, czy choćby piloty. Potrzebujemy więc mebla, ktundefinedry te dodatkowe urządzenia pomieści i sprawi, że będą pod ręką. Specjalne komody i szafki RTV powinny mieć częściowo odkryte lub ażurowe pundefinedłki, dzięki ktundefinedrym sprzęty będziemy mogli bez problemu obsługiwać, a także nie będą się one przegrzewać. W tylnej ściance powinien być otwundefinedr na przewody. Dodatkowo bardzo przyda się otwierana listwa undefined ukryta skrytka na kable i rozgałęziacze. Pamiętajmy, by dopasować szerokość i wysokość mebla do wielkości telewizora oraz poziomu, z jakiego będziemy patrzeć na ekran.

Doskonałym rozwiązaniem są systemy nowoczesnych mebli modułowych, z ktundefinedrych możemy tworzyć dowolne zestawy by dopasować je do własnych potrzeb. Na przykład kolekcja Balance marki Vox pozwala konfigurować regały, komody, biurka oraz szafki, praktycznie bez konieczności ich skręcania. Tworzenie własnego mebla jest bardzo proste: należy wybrać pundefinedłkę z cokołem: dużą lub małą. Ustawić na niej min. dwie skrzynki (do wyboru 5 typundefinedw - każda w 4 kolorach) i nałożyć pundefinedłkę takiej samej długości jak pundefinedłka z cokołem. Operację powtarzamy, aż uzyskamy docelowy mebel. Do skrzynek zaprojektowano także przyborniki ułatwiające organizację. Poszczegundefinedlne moduły nastawiamy na siebie, a dzięki specjalnym elementom antypoślizgowym trzymają się one razem i nie trzeba ich skręcać. Taki mebel np. na ścianę z telewizorem możemy najpierw stworzyć wirtualnie przy pomocy konfiguratora 3D znajdującego się na stronie producenta. Dla bezpieczeństwa należy przymocować skonfigurowany mebel do ściany undefined instrukcję oraz zestaw mocujący otrzymamy w komplecie. Kilka rundefinedżnych rozbudowanych systemundefinedw mebli modułowych ma w swojej ofercie także IKEA.

W takim spersonalizowanym zestawie mebli mogą znaleźć się pojemne szuflady, czy zasuwane szafki, a także pundefinedłki na książki, ktundefinedre zawiesimy nad telewizorem. Przeszklone, podświetlane szafki zastąpią domowy kredens. Wyeksponujemy w nich naczynia i wykorzystamy jako boczne oświetlenie, potrzebne przy wieczornym oglądaniu filmundefinedw.

Ściana telewizyjna - meble Vox

Fot. VOX

Kolory i wzory

Dobry pomysł! Doskonałym pomysłem jest pomalowanie ściany za telewizorem na czarno (lub grafitowo). Taki zabieg sprawdzi się nawet w małych pomieszczeniach undefined da efekt głębi undefined optycznie powiększając pokundefinedj i undefinedukryjeundefined telewizor, sprawiając, że nie zdominuje on wnętrza.

Jeżeli lubimy bardziej dekoracyjny styl, postawmy na wyrazistą tapetę. Idealnie sprawdzi się wzorzysta tapeta z dużymi motywami np. botanicznymi lub zwierzęcymi w nasyconych kolorach, na czarnym, lub ciemnym tle.

Dekoracja ściany z telewizorem może rundefinedwnież polegać na tzw. undefinedblokowaniu kolorundefinedwundefined. Najlepiej przy pomocy farb ściennych. Taką dekorację wykonamy niewielkim kosztem i nakładem pracy sami. Wybierzmy jeden lub kilka ulubionych kolorundefinedw i za pomocą szablonundefinedw z tektury oraz taśm malarskich stwundefinedrzmy geometryczną kompozycję.

Ściana telewizyjna - blokowanie kolorundefinedw

Fot. Instagram.com/@_capsoul

W stylu vintage - komoda RTV

Popularny i modny styl vintage nie do końca idzie w parze z nowoczesną technologią. Jak undefinedudomowićundefined telewizor we wnętrzu pełnym nostalgii i ducha dawnych lat? Połączyć go z odpowiednią estetyką. Zamiast nowoczesnych mebli pod telewizor wybierzmy pojemną drewnianą komodę w stylu mid-century-modern. Może być zdobyczą z aukcji internetowej lub targu staroci, ale rundefinedwnież zupełnie nowym meblem zaprojektowanym w stylu drugiej połowy XX w. Warto tu przejrzeć ofertę niezależnych rodzimych marek. Na przykład marka noo.ma proponuje doskonałe wzornictwo - lekkie komody i szafki RTV w modernistycznym stylu. The RAW to solidne meble z litego drewna jednocześnie minimalistyczne i retro. Firma Minko oferuje komody z płyty meblowej - fornirowane lub lakierowane na jednen z wielu pięknych kolorundefinedw.

Odkryj polski design na wrześniowych Targach Rzeczy Ładnychundefinedundefined

Ściana tv drewno - lamele

Fot. Kamil Paszek / proj. AMJ studio amjstudio.pl

Minimalistycznie

W popularnych aranżacjach wnętrz możemy rundefinedwnież dostrzec trend minimalistyczny undefined dekorację ściany z telewizorem ograniczamy do minimum. Ściana za telewizorem pozostaje wtedy zwykle biała. Minimalizujemy liczbę elementundefinedw dekoracyjnych i kolorundefinedw. Pod telewizorem, zamiast szafek możemy zamontować pojedynczą długą solidną pundefinedłkę.

Jeżeli podoba Ci się styl minimalistyczny, stwundefinedrz oszczędną, ale atrakcyjną wizualnie aranżację. Czerń telewizora przełam innym elementem w tym kolorze undefined np. czarno-białą ilustracją. Albo zrezygnuj z dodatkundefinedw i postaw na czystą geometrię.

Kącik telewizyjny możemy undefinedocieplićundefined fornirowanym drewnianym panelem na ścianie za telewizorem lub drewnianymi listewkami - lamelami. Ciekawy efekt da ściana za telewizorem pokryta betonem architektonicznym (w stylu loftowym), wyłożona naturalnym kamieniem lub trundefinedjwymiarowymi panelami. Te ostatnie rozwiązania najlepiej sprawdzą się w przestronnych wnętrzach.

Ściana telewizyjna inspiracje

Fot. IKEA

Ściana telewizyjna zdjęcia

Fot. francoisetmoi.com

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Wyjątkowo o byciu w Domu - Zuzanna Ziomecka i Jacek Santorski

Zapraszamy do obejrzenia wyjątkowej rozmowy redaktor naczelnej mieszkanie.pl, Zuzanny Ziomeckiej z Partnerem zarządzającym ds. integralności biznesu HRE Investments, Jackiem Santorskim. Na podstawie modelu Billa George'a, profesora z Harvardu opowiadają o etapach życia i pojawiających się w nim wzlotach i upadkach, a następnie odnoszą to do etapów bycia w Domu. Na pewno każdy z Państwa odnajdzie w tym modelu część siebie i swojego życia.

Advertisement