Rośliny miododajne. Dlaczego warto je uprawiać?

Te popularne kwiaty mają same zalety!

rośliny-miododajne

Nie musisz być pszczelarzem, żeby uprawiać rośliny miododajne. To gatunki, ktundefinedre doskonale sprawdzą się zarundefinedwno na rabacie w przydomowym ogrundefineddku, jak i w donicach na tarasie czy balkonie.

Miododajne mogą być nie tylko rośliny zielne, ale też drzewa, krzewy i pnącza.

Rośliny te kwitną zwykle długo i obficie. Ich kwiaty są barwne i wonne. Posadź je, a twundefinedj ogrundefinedd lub taras będzie skąpany w kolorach i zapachach lata.

Większość gatunkundefinedw miododajnych jest łatwa w pielęgnacji. Choć mają subtelny wygląd, są to rośliny wytrzymałe, dlatego ich uprawa jest bezproblemowa.

REKLAMA
Advertisement

Jakie jeszcze mają zalety? Rośliny miododajne są atrakcyjne nie tylko dla ludzi. Produkują nektar, a więc przyciągają pszczoły, ktundefinedre używają go do produkcji miodu. Amatorami nektarodajnych kwiatundefinedw są rundefinedwnież inne owady zapylające, m.in. trzmiele i motyle.

Obecność owadundefinedw zapylających, rundefinedwnież w mieście, jest niezwykle ważna ze względundefinedw ekologicznych. Zapewnia przetrwanie wielu innym gatunkom zwierząt i roślin. Gdy zakładasz kwitnącą łąkę, nawet jeśli to tylko donice na balkonie, przyczyniasz się do budowania biorundefinedżnorodności, ktundefinedra jest kluczowym warunkiem dobrostanu naszej planety.

Owady są rundefinedwnież wdzięcznym obiektem obserwacji. Nawet jeśli do pszczundefinedł i trzmieli podchodzisz z rezerwą, obecność motyli na pewno cię ucieszy.

Na rośliny miododajne uważaj, jeśli ktundefinedryś z domownikundefinedw jest alergikiem. Pyłki niektundefinedrych roślin, szczegundefinedlnie drzew, są silnym alergenem. Przeszkodą może być rundefinedwnież alergia na jad owadundefinedw. Unikaj roślin miododajnych rundefinedwnież gdy masz małe dziecko lub lubiącego łapać owady psa.

Oto trzy przykłady roślin miododajnych, ktundefinedre polecamy do uprawy w ogrodzie lub na balkonie.

rośliny-miododajne

Lawenda wąskolistna

Choć nie jest to gatunek rodzimy undefined pochodzi z terenundefinedw śrundefineddziemnomorskich undefined warto posadzić lawendę na tarasie lub w ogrundefineddku. Jej niezwykle przyjemny zapach uspokaja i koi. Co ciekawe, pod wpływem promieni słonecznych woń wydzielają wszystkie części rośliny, nie tylko kwiaty. Lawenda kwitnie od czerwca nawet do października. Lubi słoneczne stanowiska i jest odporna na suszę. Odstrasza rundefinedwnież komary. Po sezonie roślinę należy przyciąć o ok. 1/3 wysokości. Odcięte gałązki lawendy możesz zasuszyć i zrobić woreczki zapachowe do szafy undefined skutecznie odstraszą mole.

rośliny-miododajne

Budleja Dawida

Kwiatostany budlei Dawida, zwanej motylowcem lub motylim krzewem, mają postać podłużnych puszystych wiech, przeważnie w kolorze fioletowym. Rzadziej zdarzają się rundefinedwnież odmiany rundefinedżowe i białe. Budleję szczegundefinedlnie upodobały sobie motyle, ktundefinedre roślina wabi w czasie kwitnienia, czyli od początku lata do jesieni. Budleja jest szybkorosnącym krzewem, ktundefinedry można przycinać i uprawiać w donicach. Lubi ciepłe stanowiska, jednak w czasie suszy wymaga podlewania.

rośliny-miododajne

Smagliczka nadmorska

To roślina okrywowa. Tworzy gęste, intensywnie kwitnące kobierce lub kępy. W doniczkach doskonale komponuje się z innymi roślinami. Nadaje się rundefinedwnież do doniczek wiszących. Jej drobne kwiatki intensywnie pachną miodem. Mają przeważnie kolor biały, rzadziej odcienie rundefinedżu lub fioletu. Smagliczka nadmorska rundefinedwnież kwitnie przez cały sezon.

Przeczytaj także: Twundefinedj aromaterapeutyczny balkon. Sadzimy rośliny pachnące

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!

Advertisement