Rośliny doniczkowe cieniolubne. Jakie są kwiaty doniczkowe, które nie potrzebują światła dziennego?

Mieszkanie lub dom to przestrzeń w której powinniśmy czuć się komfortowo, swobodnie i bezpiecznie.


O czym przeczytasz?

rośliny doniczkowe cieniolubne

Jest to łatwe do osiągnięcia pod warunkiem, że dostosujemy otoczenie do własnych potrzeb poprzez umeblowanie go odpowiednimi meblami, udekorowanie dobrze przemyślanymi dodatkami oraz zapełnienie parapetundefinedw i kątundefinedw pomieszczenia roślinami doniczkowymi, ktundefinedre wprowadzą szczegundefinedlną estetykę i stworzą niepowtarzalny klimat. Co jednak zrobić, gdy okna wychodzą na pundefinedłnoc lub zachundefinedd i w naszym domu brakuje światła? Wtedy warto posadzić rośliny doniczkowe cieniolubne. Przedstawiamy kwiaty, ktundefinedre lubią cień.

Rośliny doniczkowe undefined wyjątkowa ozdoba domu

Stworzenie mini ogrodu w pokoju, gdzie przestrzeń ograniczona jest ścianami, oknami oraz drzwiami (bywa, że i schodami) to niełatwe zadanie. Jednak dobundefinedr odpowiednich roślin doniczkowych pod względem wielkości oraz koniecznych dla ich prawidłowego wzrostu warunkundefinedw, pozwoli nam na zaaranżowanie wyjątkowo eleganckiego wnętrza. Dzięki temu nie tylko domownicy, ale i odwiedzający nas goście z przyjemnością spędzą w nim czas.
Rośliny są nie tylko dodatkiem dekoracyjnym, ale rundefinedwnież ułatwiają zachowanie świeżego i oczyszczonego powietrza. Niektundefinedre z kwiatundefinedw doniczkowych są źrundefineddłem olejkundefinedw eterycznych. Dobrym przykładem jest geranium undefined roślina o jasnozielonej barwie liści, w dłoniastodzielnym kształcie oraz intensywnym, rundefinedżano-cytrynowym aromacie. Olejek eteryczny znajdujący się w geranium ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe, ktundefinedrych zdolności lecznicze znane są od wielu lat.

Kwiaty doniczkowe to najczęściej karłowate odmiany roślin tropikalnych, ktundefinedre w warunkach naturalnych mogą mieć ogromny rozmiar. Natomiast w doniczce lub skrzynce osiągają niewielki wzrost undefined ze względu na ograniczoną przestrzeń, w ktundefinedrej przebywają. Ta zależność absolutnie nie ma najmniejszego wpływu na ich urodę i właściwości, a wręcz przeciwnie. Sprawia, że rośliny doniczkowe wydają się dużo atrakcyjniejsze od ich naturalnych postaci. Ich charakterystyczną cechą jest fakt, że są one zielone przez cały rok, a niektundefinedre z nich pięknie zakwitają zachwycają prawdziwą feerią barw i kolorundefinedw.

Zobacz też: Te rośliny trzymaj z dala od dzieci! Oto popularne gatunki, ktundefinedre są niebezpieczne

Rośliny doniczkowe cieniolubne

Większość roślin doniczkowych, aby rosnąć i dobrze się rozwijać, musi mieć dostęp do światła dziennego, świeżej i czystej wody oraz żyznego i przepuszczalnego podłoża. Jednak niektundefinedre rośliny znakomicie rosną w miejscach zacienionych lub bez bezpośredniego dostępu do światła słonecznego, ktundefinedre przyczynia się do ich marnienia i obumierania. Są to kwiaty domowe lubiące ciemne miejsca. Rośliny, ktundefinedre nie potrzebują światła to przede wszystkim wiele gatunkundefinedw pochodzących z gęstych lasundefinedw tropikalnych lub wnętrza mrocznej dżungli.

Kwiaty doniczkowe cieniolubne

Rośliny doniczkowe, podobnie jak ogrodowe potrzebują do prawidłowego funkcjonowania dostęp do wody i światła słonecznego. Istnieje jednak grupa kwiatundefinedw doniczkowych, ktundefinedre można określić jako cieniolubne. Dla nich obecność zbyt intensywnych promieni słońca może być szkodliwa.
Kwiaty do ciemnych pomieszczeń w słońcu mogą słabo rosnąć, ich liście mogą żundefinedłknąć lub opadać. Piękne kwiaty, ktundefinedre potrzebują mało światła, znakomicie czuja się w ciemniejszych kątach pokoju, w łazienkach lub przedpokoju. Można je sadzić i ustawiać we wszystkich miejscach, gdzie światła słonecznego jest dużo mniej niż w innych przestrzeniach.

Popularne rośliny doniczkowe do cienia to m.in.:
undefined skrzydłokwiat,
undefined sansewieria,
undefined sępolia fiołkowa,
undefined ołustka,
undefined filodendron pnący,
undefined paprocie,
undefined maranta,
undefined cissus.
Jakie kwiaty cieniolubne do salonu wybrać, gdy okno pokoju wychodzi na pundefinedłnoc lub chcemy ustawić doniczki na szafce lub zawiesić na ścianie, gdzie promienie słońca nie docierają w dużej ilości? Jednym z ciekawszych przedstawicieli flory, ktundefinedry do kwitnięcia nie potrzebuje obecności promieni słonecznych jest skrzydłokwiat. Jest to roślina cieniolubna, doskonale nadająca się do sypialni z ograniczonym dostępem do światła dziennego.
Skrzydłokwiat to długowieczna roślina, łatwa w uprawie i odporna na wiele czynnikundefinedw zewnętrznych. Jest odporna na wysokie temperatury, dobrze czuje się w nieco bardziej gliniastej glebie i nie wymaga częstego podlewania. Warto pamiętać, by jej liście wycierać z kurzu, ponieważ czysta powierzchnia lepiej chłonie dwutlenek węgla, co pomaga oczyścić powietrze. Ten wyjątkowy kwiat, ktundefinedry lubi cień kwitnie delikatnymi i dość sporymi kwiatami w białej barwie.

Sprawdź: Te kwiaty przeżyją nawet w łazience bez okna! Twoja łazienka nie musi być smutna

Sępolia fiołkowa to delikatna roślina cieniolubna do domu. Często występuje ona także pod nazwą fiołek afrykański. Pochodzi z Afryki i lubi przepuszczalną i żyzną glebę. Doskonale sprawdza się w pundefinedłcieniu, nie jest specjalnie wymagająca i łatwa w uprawie. Należy ją podlewać nie mocząc liści, ponieważ są bardzo wrażliwe na wilgoć. Wodę należy wlewać na podstawkę, na ktundefinedrej roślina stoi, uważając, by nie zalegała w doniczce. W odpowiednich warunkach sępolia fiołkowa obficie kwitnie praktycznie przez cały rok. Nieduże i urocze kwiaty mają rundefinedżne kolory undefined od białego poprzez niebieskie i rundefinedżowe po purpurowe.

Ołustek to kwiat doniczkowy przypominający bluszcz. Jego błyszczące i dość duże, dwukolorowe liście mają sercowaty kształt. Jest wyjątkowo niekłopotliwą w uprawie rośliną pnącą lubiąca pundefinedłcień i wilgotne powietrze. Liście opustka należy przecierać wilgotną ściereczką. Roślina doskonale czuje się w pomieszczeniach, do ktundefinedrych światło słoneczne dociera w postaci mocno rozproszonej.

Filodendron pnący to jedna z najmniej wymagających roślina cieniolubna, zaliczana do jednych z najłatwiejszych w uprawie. Do prawidłowego wzrostu wystarczy mu żyzna gleba i wilgotne powietrze. Duże zielone liście należy czyścić z kurzu wilgotną szmatką. Roślina cieniolubna do domu nie wymaga słonecznego stanowiska, dlatego świetnie czuje się w przedpokoju czy oknie od strony pundefinedłnocnej.

Kwiaty wiszące cieniolubne

Wiele roślin cieniolubnych jest pnączami, ktundefinedre można podpierać lub pozwolić na zwisanie ich pędundefinedw. Jakie kwiaty doniczkowe do pundefinedłcienia wybrać, aby mundefinedc ustawić je na gundefinedrze szafek lub zawiesić na ścianie?

Wiszące kwiaty doniczkowe lubiące cień to m.in.:

  • paprocie undefined są to idealne rośliny do zawieszenia w ciemnych lub zacienionych miejscach mieszkania. Mają zielone piundefinedropusze liści lubiące zraszanie. Paprocie należy regularnie podlewać, pilnując, aby nie przelać korzeni oraz, by woda nie stała w podstawce czy na dnie doniczki. Te piękne kwiaty, ktundefinedre lubią ciemność zarazem oczyszczają powietrze z toksyn i nasycają je tlenem,
  • maranta undefined jest to wyjątkowa roślina, ktundefinedrej prawdziwą ozdobą są dwukolorowe liście o niezwykle wyrazistym rysunku. Maranta wypuszcza zwisające pędy, dlatego nadaje się do ustawienia na wysokich stojakach lub w wiszących doniczkach. Nie potrzebuje słońca, gdyż wrażliwe liście ulegają poparzeniu, dlatego może stać w pundefinedłcieniu lub w mocno rozproszonym świetle. Roślina lubi zraszanie wodą, świetnie czuje się w wilgotnym środowisku, dlatego doskonale sprawdzi się w łazience z dostępem do ograniczonego światła dziennego. Jest łatwa w uprawie i pięknie wygląda,
  • cissus undefined większość roślin należących to tego gatunku jest pnączem z drewniejącymi pędami, osiągającymi nawet 2 m długości. Roślina wspina się po podporach za pomocą wąsundefinedw czepnych lub bezwładnie zwisa bez podpundefinedr. Jest łatwa w uprawie, dobrze znosi przeciągi, niską temperaturę i dym tytoniowy. Roślinę należy umiarkowanie podlewać, ponieważ zbyt dużo wody źle wpływa na liście. Nie wymaga stanowiska słonecznego. Dobrze rośnie w pundefinedłcieniu lub w pomieszczeniu z rozproszonym światłem słonecznym.

Sprawdź: Co to jest ogrundefinedd sensoryczny?

Kwiaty cieniolubne do sypialni

Sypialnia jest miejscem, w ktundefinedrym warto postawić zaledwie kilka roślin. Wybierasz kwiaty doniczkowe do sypialni? Kieruj się ich właściwościami korzystnymi dla człowieka. Jedną z tych dobrych cech jest zdolność oczyszczania powietrza z toksyn i nasycanie go tlenem. Do takich roślin można zaliczyć sansewierię i zielistkę.

Sansewieria to idealny kwiat doniczkowy do pundefinedłcienia. Jego długie i sztywne liście (przypominające szable lub miecze) dobrze znoszą pundefinedłcień i brak wody przez dłuższy czas. Doskonale sprawdzi się w ciemnym kącie pokoju, gdzie dostęp światła dziennego jest mocno ograniczony. Sansewieria to idealny kwiat rundefinedwnież do sypialni. Znakomicie oczyszcza powietrze z toksyn i nasyca je tlenem. Jest długowieczna, wytrzymała i wyjątkowo oryginalna pod względem wyglądu.

Zielistka to popularna trawa o wąskich i długich zielonych lub dwukolorowych liściach. Jest mało wymagającym gatunkiem. Doskonale sprawdzi się, gdy chcemy posadzić rośliny lubiące cień. Preferuje wilgoć i częste podlewanie, ale może stać na stanowisku z ograniczoną ilością światła słonecznego. Bardzo dobrze sprawdza się w sypialni, gdzie pomaga w oczyszczaniu powietrza z toksyn i skutecznie nasyca je tlenem.

Sprawdź: Masz ugryzienia po nocy? Sprawdź co gryzie, gdy śpisz

Pytania dotyczące roślin doniczkowych cieniolubnych:

Jakie są kwiaty doniczkowe ktundefinedre nie potrzebują światła dziennego?

Nie wszystkie rośliny muszą mieć dostęp do światła słonecznego. Do wyraźnie lubiących pundefinedłcień lub cień można zaliczyć takie kwiaty doniczkowe jak:
undefined dracena,
undefined trzykrotka pasiasta,
undefined ciemnotka okrągłolistna.

Jakie kwiaty do zacienionego pokoju?

We wnętrzach z oknem wyeksponowanym na pundefinedłnoc czy zachundefinedd niektundefinedre rośliny nie chcą dobrze rosnąć, ponieważ brakuje im naturalnego światła słonczego. Wtedy warto posadzić kwiaty domowe lubiące cień. W grupie tej znalazła się m.in. monstera, peperomia kulista czy chemedora wytworna. Są to kwiaty domowe lubiące cień lub stanowiska pundefinedłcieniste. Rośliny te są bardzo efektowne i niekłopotliwe w uprawie.

Jakie kwiaty do przedpokoju?

Przedpokundefinedj to pomieszczenie z mocno ograniczonym dostępem do światła. Czy istnieją rośliny do bardzo ciemnych pomieszczeń? W przedpokoju dobrze będzie rundefinedsł zamiokulkas, sansewieria, skrzydłokwiat, epipremnum, bluszcz.

Jakie kwiaty lubią cień w domu?

Wiele roślin doniczkowych źle znosi bezpośrednie nasłonecznienie. W ich przypadku ustawienie doniczek w cieniu pozwoli na prawidłowy wzrost rośliny i piękny wygląd. Rośliny doniczkowe cieniolubne to m.in. fitonia (niska roślina o pięknie wybarwionych liściach) , palma koralowa oraz kaktusy i sukulenty (rośliny odporne na przesuszenie i wysokie temperatury powietrza).

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!