Rodzaje domów jednorodzinnych

Te style i technologie budowy domów jednorodzinnych są najpopularniejsze w Polsce


O czym przeczytasz?

rodzaje-domow

Jakie są rodzaje domundefinedw? To zależy, jakie kryteria podziału przyjmiemy. Budynki jednorodzinne możemy skategoryzować w zależności od typu zabudowy, stylu architektonicznego, a także technologii, w jakiej zostały zbudowane. Poniżej przedstawiamy najczęściej spotykane u nas rodzaje domundefinedw mieszkalnych w ramach tych trzech podziałundefinedw.

Rodzaje domundefinedw jednorodzinnych ze względu na typ zabudowy

Określenie budynek mieszkalny jednorodzinny może oznaczać dom wolnostojący albo dom w zabudowie bliźniaczej lub szeregowej. Innymi, mniej popularnymi w Polsce rodzajami domundefinedw jednorodzinnych, są budynki w zabudowie grupowej oraz domy atrialne.

Zatem zarundefinedwno willę, jak i bliźniak czy segment można nazwać budynkiem jednorodzinnym, o ile zaspokaja potrzeby mieszkaniowe i stanowi konstrukcyjnie samodzielną całość. W domu jednorodzinnym dopuszcza się wydzielenie maksymalnie dwundefinedch lokali mieszkalnych lub lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego, ktundefinedrego powierzchnia nie przekracza 30% powierzchni całego budynku.

Dom wolnostojący wyrundefinedżnia się samodzielną bryłą, ktundefinedra nie przylega do innych budynkundefinedw mieszkalnych ścianami, ma rundefinedwnież osobne fundamenty i własny dach. Minimalna odległość budynku od granicy działki to od trzech do czterech metrundefinedw w zależności od tego, czy w ścianie są okna i drzwi. W wyjątkowych przypadkach zezwala się na minimalnie 1,5 metra odstępu.

Dom w zabudowie bliźniaczej ma jedną ze ścian zewnętrznych przyległą do budynku sąsiedniego. Bliźniak to dwa domy złączone ze sobą niczym dwie połundefinedwki całości. Domy bliźniacze nie muszą być swym lustrzanym odbiciem, choć ze względu na spundefinedjność architektoniczną to najczęściej spotykane rozwiązanie.

Domy w zabudowie grupowej, inaczej gniazdowej, przylegają do siebie ścianami i są skupione wokundefinedł jednego placu, ktundefinedry tworzy przestrzeń wspundefinedlną. Wychodzą na nią okna umiejscowionych od frontu kuchni wszystkich domundefinedw. Rząd budynkundefinedw może tworzyć kształt łuku lub podkowy.

Domy w zabudowie atrialnej, zwanej rundefinedwnież dywanową, przylegają do sąsiednich dwiema lub nawet kilkoma ścianami. Doświetlenie zapewniają atria, czyli wewnętrzne dziedzińce.

Rodzaje domundefinedw jednorodzinnych

Rodzaje domundefinedw jednorodzinnych ze względu na styl architektury

Styl architektoniczny domu jednorodzinnego możemy rozpoznać przede wszystkim po bryle budynku, czyli po tym, jaki dom ma kształt. Rundefinedżne rodzaje domundefinedw cieszyły się popularnością w minionych latach. Jeszcze do niedawna najchętniej wybieranym przez prywatnych inwestorundefinedw stylem architektonicznym był dworek polski. To podłużny dom ze skośnym najczęściej czterospadowym dachem, symetrycznym frontem i charakterystycznymi detalami. Wiele tego typu budynkundefinedw jednorodzinnych powstało w latach dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych. Wcześniej, od lat 70., budowano tzw. gierkowskie kostki, czyli betonowe domy jednopiętrowe o prostej sześciennej bryle. Dziś niektundefinedre biura architektoniczne zajmują się ich przerundefinedbką. Ostatnią dekadę zdominowały jednak style, o ktundefinedrych piszemy poniżej.

Nowoczesna stodoła

Ten typ architektury przeżywa ostatnio prawdziwy boom. Nowoczesną stodołą utarło się nazywać dom na planie prostokąta, jedno- lub rzadziej dwukondygnacyjny, z symetrycznym dwuspadowym dachem. Bryłą nawiązuje do wiejskich budynkundefinedw gospodarczych, przede wszystkim do tradycyjnych drewnianych lub murowanych stodundefinedł.

Dom tego typu ma zwykle otwarty plan i daje wrażenie przestronności, wymaga jednak dużej przestrzeni i nie zmieści się na małej działce.

Bungalow

Budynek jednokondygnacyjny, parterowy, z tzw. kopertowym dachem o niewielkim nachyleniu, maksymalnie do 30 stopni. Najczęściej na planie zbliżonym do kwadratu. Bungalow ma zwykle werandy wychodzące na ogrundefinedd. Korzenie tego typu zabudowy sięgają czasundefinedw kolonialnych.

Zaletami bungalowu są niski koszt budowy, kompaktowość, brak ostentacyjności i nieco wakacyjny charakter. Wadą może być brak dobrego doświetlenia wnętrza i ograniczenia w układzie funkcjonalnym.

Modernistyczna willa

Pierwsze domy zbudowane zgodne z zasadami modernizmu powstały już sto lat temu. Przestronne wille w tym stylu nadal uważane są jednak za szczyt nowoczesności i klasy. Budynki modernistyczne wyrundefinedżniają się płaskim dachem, prostą minimalistyczną bryłą z neutralną elewacją pozbawioną dekoracyjnych detali. Konstrukcja oparta na podporach pozwala na duże, panoramiczne przeszklenia i otwarty plan domu. Forma budynkundefinedw modernistycznych jest podporządkowana ich funkcji. Stąd też, budując dom jednorodzinny w tym stylu, możemy dostosować projekt do indywidualnych potrzeb. Prosta bryła pomaga rundefinedwnież w zachowaniu wysokich standardundefinedw energooszczędności.

Rodzaje domundefinedw jednorodzinnych

Dom katalogowy/ Dom od dewelopera

Domy katalogowe, choć nie są odrębnym typem ze względu na określony styl architektoniczny, mają własną specyfikę. Wybierając dom katalogowy, czyli jeden z gotowych projektundefinedw proponowanych przez firmy projektowo-budowlane, musimy pamiętać o tym, że taki projekt będzie musiał zostać przez architekta dostosowany do warunkundefinedw miejscowych. Projektant musi rundefinedwnież wykonać wymagany plan zagospodarowania działki, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Kupując undefinedkatalogowcaundefined, należy mieć świadomość, że to projekt typowy, pomyślany tak, by odpowiadać jak najszerszej grupie odbiorcundefinedw. Jeżeli mamy szczegundefinedlne wymagania, możemy zmodyfikować projekt katalogowy, jednak poważniejsza ingerencja może wiązać się z wysokimi kosztami zrundefinedwnującymi ostateczną cenę domu z kosztem zakupu projektu indywidualnego.

Gotowy dom od firmy deweloperskiej jest dobrym rozwiązaniem, jeżeli zależy nam na czasie, nie chcemy lub nie mamy możliwości doglądać budowy domu i załatwiać samodzielnie formalności związanych z planami miejscowymi czy zagospodarowaniem działki. Kupując taką nieruchomość, zwrundefinedćmy jednak uwagę na wykonanie budynku i lokalizację. Czy osiedle jest odpowiednio skomunikowane, a projekt pasuje do otoczenia? Ład przestrzenny i komfort mieszkańcundefinedw nie są często, niestety, priorytetem dla firm deweloperskich.

Rodzaje domundefinedw jednorodzinnych

Rodzaje domundefinedw jednorodzinnych ze względu na technologię budowy

Domy murowane i domy szkieletowe drewniane to dwa najbardziej popularne typy budynkundefinedw jednorodzinnych w Polsce ze względu na technologie budowlane.

Dom murowany, czyli tradycyjny

Technologia murowana to nadal zdecydowanie najczęściej wybierany przez Polakundefinedw sposundefinedb budowy domu, znany już, jak głosi powiedzenie, od czasundefinedw Kazimierza Wielkiego. Ściany budynkundefinedw tego typu składają się z dwundefinedch warstw: nośnej murowanej oraz dociepleniowej. Warstwę murowaną wznosi się najczęściej z bloczkundefinedw z ceramiki poryzowanej, wapienno-piskowych lub z betonu komundefinedrkowego. Do zewnętrznej izolacji cieplnej używa się np. płyt ze styropianu czy styroduru.

Zaletą tej technologii jest jej dostępność. Najprościej będzie nam zdobyć ekipę budowlaną z doświadczeniem, ktundefinedra postawi nam dom murowany. Technologia nie ma właściwie ograniczeń, jeżeli chodzi o wielkość domu czy jego bryłę. Możemy dostosować kształt i wysokość budynku do własnych potrzeb. W przypadku typowego domu niezbędne będą jednak ściany nośne, ktundefinedre dzielą przestrzeń.

Wadą może być czas budowy, ktundefinedry zależy od warunkundefinedw pogodowych. Co więcej, przed wprowadzeniem się do domu murowanego, budynek należy osuszyć. Budowa metodą tradycyjną nie jest rundefinedwnież specjalnie ekologiczna. Produkcja materiałundefinedw oraz sama budowa pozostawiają wysoki ślad węglowy.

Dom szkieletowy drewniany

Konstrukcja takiego domu opiera się na szkielecie nośnym wykonanym z drewna, ktundefinedry wypełnia się izolacją cieplną. Ocieplenie, np. z wełny mineralnej, umieszcza się pomiędzy słupami szkieletu i usztywnia płytami drewnopochodnymi, np. OSB lub MFP. Elewację pokrywa się tynkiem albo drewnem.

Popularnymi mitami na temat domundefinedw szkieletowych jest ich nieodporność na warunki pogodowe oraz łatwopalność. Prawda jest jednak taka, że budynek szkieletowy musi spełnić dokładnie te same normy budowlane, co budynek murowany. Jest więc tak samo wytrzymały i odporny na wszelkie zagrożenia.

Głundefinedwną zaletą domundefinedw szkieletowych jest prefabrykacja. Oznacza ona, że większość budowy odbywa się z zadaszonej fabryce. Gotowe elementy montuje się pundefinedźniej undefinedna suchoundefined na przygotowanym fundamencie. Skraca to czas budowy i uniezależnia go od czynnikundefinedw pogodowych. Dom nie wymaga rundefinedwnież sezonowania. W domu szkieletowym łatwiej jest rundefinedwnież poprowadzić wszelkie instalacje.

Domy szkieletowe drewniane są rundefinedwnież bardziej ekologiczne od tradycyjnych. Ze względu na materiał, jak i sposundefinedb budowy, mają zdecydowanie mniejszy ślad węglowy.

Minusem domu szkieletowego może być gorsza akustyka oraz to, że w systemie prefabrykacji wprowadzanie zmian w trakcie budowy jest już niemożliwe. Do wad zalicza się wyższą cenę, ktundefinedra jest spowodowana mniejszą popularnością tej technologii w naszym kraju i mniejszą dostępnością wykwalifikowanych specjalistundefinedw od ich budowy.

Technologia szkieletowa szybko się jednak rozwija i, jak przewidują specjaliści, w najbliższych latach może zdominować rynek.

Rodzaje domundefinedw jednorodzinnych

Rodzaje domundefinedw szkieletowych drewnianych

Domy o szkielecie drewnianym buduje się w technologii tzw. lekkiej kanadyjskiej lub ciężkiej niemieckiej. Rundefinedżnią się one m.in. grubością belek konstrukcyjnych. W przypadku undefinedkanadyjczykundefinedwundefined używa się belek 4x12cm, w domach o konstrukcji typu niemieckiego 16x6cm. Wpływa to na stabilność budynku oraz jego trwałość.

Trwałość domu jednorodzinnego o szkielecie drewnianym, zbudowanego w technologii kanadyjskiej producenci określają na 30 lat, a w przypadku niemieckiej na sto. To czas, na ktundefinedry domy otrzymują gwarancję. Ich rzeczywista trwałość jest jednak zdecydowanie dłuższa.

Dziś do produkcji elementundefinedw konstrukcyjnych zamiast drewna litego używa się często wytrzymalszego i twardszego drewna klejonego krzyżowo, określanego skrundefinedtem CLT (cross laminated timber).

Przedstawiony podział nie wyczerpuje oczywiście wszystkich technologii budowlanych dostępnych na naszym rynku. Coraz bardziej popularne stają się domy modułowe, z prefabrykatundefinedw drewnianych lub betonowych albo np. kontenerundefinedw morskich. Swoich miłośnikundefinedw mają rundefinedwnież domy z bali czy domy, ktundefinedrych ściany, np. o zaokrąglonych kształtach, wylewa się z betonu. Ekologiczne technologie pozwalają wznosić budynki mieszkalne z ziemi czy bloczkundefinedw tzw. betonu konopnego.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!