Luksus w zgodzie z naturą. Posiadłość Mili Kunis i Ashtona Kutchera w Los Angeles - dom w stylu nowoczesnej stodoły

To zrównoważone wiejskie gospodarstwo wygląda jakby stało tu od dawna. Za skromną fasadą ze starych desek z odzysku kryje się komfortowa rezydencja, w której rodzina hollywoodzkich aktorów odpoczywa blisko przyrody

Mila Kunis i Ashton Kutcher

Żadne z dwojga aktorów nie pochodzi z Kalifornii – Ashton jest Amerykaninem ze stanu Iowa, natomiast Mila urodziła się w Ukrainie. Może dlatego nie pragnęli rezydencji typowej dla Beverly Hills. Swój dom zbudowali na wzgórzu z widokiem na tę historyczną enklawę Los Angeles. Na terenie swojej posiadłości wykopali studnię i zasiali pole kukurydzy, z którego zebrali już pierwsze plony.

Dom Mili Kunis i Ashtona Kutchera w LA

Wyboru „skromnej” estetyki – zabudowania z zewnątrz wyglądają jak wiejskie budynki gospodarcze – aktorzy dokonali świadomie i z przekonaniem. „Chcieliśmy mieć dom, a nie posiadłość”, przekonuje Mila Kunis. „Chcieliśmy, aby dom wyglądał jak stara stodoła, coś, co stało tu od dziesięcioleci, a następnie zostało przekształcone w dom”.

Dom Mili Kunis i Ashtona Kutchera w LA

Para supergwiazd powierzyła realizację swojego wymarzonego domu Howardowi Backenowi – architektowi znanemu z podobnych projektów oraz Vicky Charles, która była odpowiedzialna za wystrój wnętrz.

Dom Mili Kunis i Ashtona Kutchera w LA

Na ponad dwuhektarowym terenie wybudowano główny dom rodzinny połączony z domem gościnnym przeznaczonym również do spędzania wolnego czasu przez gospodarzy, a także wolnostojącą wiatę grillową. Wszystkie zabudowania rozmieszczono wzdłuż centralnej osi, misternie wyznaczonej tak, aby uchwycić urzekające widoki i ująć naturalne otoczenie domu w ramy, niczym obraz.

Dom Mili Kunis i Ashtona Kutchera w LA

Dom powstawał przez 5 lat. Zaczęło się od poszukiwania inspiracji. Aktorzy szukali ich m.in. na Pintereście. Kiedy porównali swoje zestawienia okazało się, że są niemal identyczne. Ich upodobania estetyczne i wizje wspólnego domu okazały się bardzo zbieżne. 

Dom Mili Kunis i Ashtona Kutchera w LA

 „Kiedy spojrzeliśmy na swoje tablice inspiracji, 90 procent wybranych przez nas zdjęć było takich samych, a większość „przypiętych” przez nas domów została zaprojektowana przez Howarda” - wspomina Ashton Kutcher, mając na myśli architekta Howarda Backena z firmy AD100 Backen & Gillam Architects.

Dom Mili Kunis i Ashtona Kutchera w LA

Howard Backen jest mistrzem projektów w typie „modern farm house” (nowoczesnego domu wiejskiego), znanym z doskonałej umiejętności godzenia współczesnego ducha z rustykalnymi materiałami. Rezydencja Kutchera i Kunis jest tego najlepszym przykładem. Połączono w niej odzyskane drewno, beton z rysunkiem szalunku z desek oraz stal i szkło.

Dom Mili Kunis i Ashtona Kutchera w LA

 „Howard jest jak świetny projektant oprogramowania, ktoś, kto traktuje projektowanie jako akcentowanie funkcji”, mówi Kutcher, który ma bogate doświadczenie związane ze start-upami technologicznymi. „Projektant interface’u sprawia m.in., że użytkownicy znajdują się tam, gdzie chcą za pomocą jak najmniejszej liczby kliknięć. Howard sprawia, abyś dotarł tam, gdzie chcesz, przechodząc przez jak najmniejszą liczbę drzwi i przeszkód. Wie również, że są określone miejsca, w których pragniesz, by istniała pewna bariera czy próg powodujące niewielkie „tarcia” – dodaje Kutcher.

Dom Mili Kunis i Ashtona Kutchera w LA

Howard Backen równie pochlebnie wypowiada się o inwestorach: „Ashton i Mila to dwie najinteligentniejsze i najbardziej dociekliwe osoby, z którymi kiedykolwiek pracowaliśmy. Rozmawialiśmy o wszystkim, od rozmiarów belek, przez szczegóły konstrukcji stropów, po połączenie drewnianych desek i betonu. Takich rozmów nie prowadzimy z każdym klientem” – mówi architekt. Właściciele towarzyszyli architektom na każdym etapie procesu projektowania i realizacji inwestycji.

Dom Mili Kunis i Ashtona Kutchera w LA

Para zaangażowała się w pełni w stworzenie zrównoważonego domu dla siebie i dwójki swoich dzieci, Wyatta i Dimitri. Dom jest w całości zasilany przez panele fotowoltaiczne. W efekcie panele słoneczne wytwarzają znacznie więcej energii niż wymaga nieruchomość. Właściciele skarżą się na przestarzałe przepisy miejskie, które nie wspierają dzielenia się energią, ale mają nadzieję, że sytuacja zmieni się w najbliższej przyszłości. Dla gospodarzy tego gospodarstwa idee zrównoważonego rozwoju i rolnictwa regeneracyjnego nie są abstrakcyjnymi koncepcjami.

Dom Mili Kunis i Ashtona Kutchera w LA

Na etapie aranżacji wnętrz do projektu dołączyła Vicky Charles ze studia Charles & Co., która wcześniej piastowała stanowisko globalnego szefa ds. projektowania w Soho House. „Mieliśmy obsesję na punkcie Soho Farmhouse i innych projektów, które firmowała Vicky. Szalenie podobał nam się sposób, w jaki zestawiała tkaniny, wzory, tekstury – tak naprawdę cała jej estetyka” – opowiada Mila Kunis.

Dom Mili Kunis i Ashtona Kutchera w LA

W trakcie kolejnych rozmów i ustaleń z inwestorami projektantka zrezygnowała z tradycyjnego wizerunku wiejskiego domu na rzecz czegoś bardziej współczesnego. „Żyrandole z kutego żelaza i duże Chesterfieldy nie były właściwym ubraniem dla tego ciała” – tłumaczy Vicky Charles.

Dom Mili Kunis i Ashtona Kutchera w LA

Dom Mili Kunis i Ashtona Kutchera w LA

Dom wtapia się w krajobraz i otwiera na otoczenie dzięki ogromnym przeszkleniom w stylu industrialnym. Wnętrza urządzono drewnianymi meblami - vintage oraz wykonanymi na zamówienie. Superwygodne głębokie sofy i siedziska pozwalają podziwiać widoki ze wszystkich okien.

Dom Mili Kunis i Ashtona Kutchera w LA

Oprócz nowych elementów we wnętrzu musiało się znaleźć miejsce dla przedmiotów, które właściciele pragnęli zachować z poprzednich domów. Były to m.in. srebrne krzesła tronowe, kupione przez Ashtona Kutchera podczas podróży do Indii, które teraz ustawiono… w łazience. Ekstrawagancki trzymetrowy kryształowy żyrandol zawisł w wysokim pawilonie rozrywkowym. „Pomyśleliśmy, że byłoby zabawnie, gdyby ta niesamowicie zbytkowna rzecz wisiała w stodole. To taki żartobliwy element” – wyjaśnia Mila Kunis 

Każdy najdrobniejszy element tej posiadłości został skrupulatnie zaplanowany. Właściciele i projektanci wykazali się fanatyczną wręcz dbałością o szczegóły. „Aby poczuć lekkość i spokój wszystko musi być jak należy” – podsumowuje Kutcher. „Jeśli świat wokół ciebie nie jest uporządkowany, trudno jest uporządkować mózg. Kiedy jesteśmy w naszym domu, świat po prostu ma sens”.

Zdjęcia: Douglas Friedman, źródło: architecturaldigest.com

Może Cię również zainteresować: Celebryci stawiają na minimalizm. Dom rodziny Kim Kardashian West i Kanye Westa

Kochasz piękne wnętrza? Poszukujesz pomysłów i inspiracji? Znajdziesz je w naszym wydaniu specjalnym – do pobrania bezpłatnie w formacie PDF:

Pobierz bezpłatnie 150 stron inspiracji: Pobieram Trendbook WNĘTRZA 2021

W Trendbooku znajdziesz: najlepiej urządzone polskie wnętrza, najnowsze trendy, praktyczne tablice inspiracji, wywiady z niezwykłymi osobami... w tym artykule dowiesz się więcej o wydaniu specjalnym MIESZKANIE.PL – Trendbook WNĘTRZA 2021

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement