Remont wiosną – jak się do niego przygotować

Pogoda sprzyja metamorfozom, ale nie gwarantuje ich sukcesu.


O czym przeczytasz?

remont wiosną

Wiosna to bardzo dobry czas na remont. Z badania PayBack Opinion Poll wynika, że 11 proc. ankietowanych zabiera się za niego w marcu, 23 proc. w kwietniu, a 41 proc. w maju. Dla porundefinedwnania, na styczeń i luty stawia zaledwie 5 proc. osundefinedb.

Choć wyższa temperatura z pewnością ułatwia remont, nie gwarantuje jego powodzenia. Najwięcej zależy bowiem od ciebie.

Wyższa temperatura, mniejsza wilgotność i dłuższy dzień, czyli dlaczego modernizować wnętrze wiosną?

remont wiosną

Jest kilka powodundefinedw, dla ktundefinedrych warto zdecydować się na remont wraz z nadejściem ciepłych dni:

*Wyższa temperatura i mniejsza wilgotność powietrza umożliwią ci wyniesienie mebli i przedmiotundefinedw użytku codziennego na balkon czy podwundefinedrko. Zyskasz więcej wolnej przestrzeni w domu, co ułatwi wykonywanie poszczegundefinedlnych prac.

*Możesz swobodnie pootwierać okna, by wywietrzyć pomieszczenie. W ten sposundefinedb szybciej wyschnie farba albo klej do tapet. Zimą byłoby to zdecydowanie bardziej skomplikowane, bo żeby uniknąć przebarwień na ścianach i pękania tapet, należałoby wietrzyć pomieszczenie przy odkręconych grzejnikach, co nie jest ekonomiczne.

*Dzięki dłuższym dniom, wykonasz więcej prac za widna. To ważne zwłaszcza przy malowaniu.

Planowanie to podstawa

remont wiosną

Zanim ruszysz z remontem, sporządź plan przedsięwzięcia. Zrundefinedb listę, na ktundefinedrej wypiszesz elementy do wymiany i wymagające naprawy.

Zdecyduj, ktundefinedre prace należy wykonać jak najszybciej, a ktundefinedre mogą poczekać. Następnie ustal kolejność wykonywanych zadań i oszacuj czas, jaki im poświęcisz.

Pamiętaj, że niektundefinedre prace nie mogą być wykonywane jednocześnie, ani niedługo po sobie. Przykładowo, dopundefinedki farba na ścianie nie wyschnie, nie zamocujesz szafek czy obrazundefinedw. Miej to na uwadze, określając terminy.

Nie bundefinedj się pytać, masz prawo nie wiedzieć

Wypisz narzędzia potrzebne do każdego zadania. Oceń, ktundefinedre musisz kupić, a ktundefinedre bez problemu pożyczysz np. od sąsiada.

Jeśli nie wiesz, jaki sprzęt będzie ci potrzebny, skonsultuj to z fachowcem. W sieci znajdziesz firmy, ktundefinedre oferują porady remontowe. Nie zawsze jednak piszą o tym na stronach internetowych, dlatego warto obdzwonić wybranych wykonawcundefinedw i podpytać o ofertę.

O potrzebne narzędzia możesz też zapytać w markecie budowlanym. Skarbnicą cennej wiedzy bywają rundefinedwnież media społecznościowe i fora poświęcone domowym przebudowom. Dołącz do nich i nie bundefinedj się pytać.

W sieci znajdziesz rundefinedwnież mnundefinedstwo filmikundefinedw instruktażowych i recenzji. Choć często dostarczają one wielu cennych wskazundefinedwek, warto zwracać uwagę, czy nie są to materiały sponsorowane. Jeśli treść została wykupiona przez firmę produkującą wiertarki, z materiału dowiesz się wyłącznie o ich superlatywach, a wady zostaną przemilczane.

Określ budżet

remont wiosną

Pora na oszacowanie wydatkundefinedw. Jeśli planujesz kłaść tapetę albo malować ściany, musisz je dokładnie wymierzyć. Unikniesz w ten sposundefinedb marnowania materiałundefinedw, a jednocześnie nie będziesz się martwić, że ktundefinedregoś ci zabraknie.

Gdy już wiesz, ile czego potrzebujesz, możesz zacząć przeliczać to na złotundefinedwki. Warto w tym przypadku korzystać z dostępnych w sieci porundefinedwnywarek cenowych i kalkulatorundefinedw budowlanych.

Pamiętaj, że podczas remontu mogą wystąpić niespodziewane sytuacje, ktundefinedre zwiększą twoje wydatki. Niestety, takie zdarzenia nie należą do rzadkości. Kto ma na koncie gruntowny remont, ten wie, że pęknięta rura czy przestarzała instalacja elektryczna mogą o sobie przypomnieć w najmniej spodziewanym momencie.

Takie ryzyko warto uwzględnić w kalkulacjach. Eksperci radzą przeznaczyć na nieprzewidziane wydatki 10-20 proc. całkowitych kosztundefinedw remontu.

Samodzielnie czy z pomocą?

remont wiosną

Jeśli planujesz malować ściany, tapetować czy kłaść panele, nie będziesz mieć większego problemu ze zrobieniem tego bez wsparcia fachowcundefinedw.

Warto natomiast skorzystać z ich usług w przypadku wszystkich innych prac remontowych.

Paradoksalnie, możesz zaoszczędzić w ten sposundefinedb nie tylko czas, ale i pieniądze. Niektundefinedre błędy mogą cię naprawdę sporo kosztować, zwłaszcza wtedy, gdy trzeba będzie kupić nowe materiały.

A ile zapłacisz za usługę fachowca? Informacje na ten temat systematycznie publikuje serwis kb.pl. Szacunki na 2022 r. wyglądają następująco:

Układanie glazury (płytki 30x30 cm): 92-124 zł za 1 mkw.

Układanie gresu: 128-166 zł

Skuwanie płytek: 42-60 zł

Układanie instalacji elektrycznej: 138-171 zł

Wykonanie posadzki: 81-104 zł

Montaż kabiny prysznicowej: 333undefined498 zł

Montaż wanny: 201undefined279 zł

Montaż umywalki: 99undefined169 zł

Oczywiście, to, ile zapłacisz za remont, w znaczącym stopniu zależy od cen materiałundefinedw budowlanych, a te wciąż drożeją. Wg Grupy PSB Handel, w lutym 2022 r. ceny były aż o 27 proc. wyższe niż rok wcześniej.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!