Rattan czy technorattan? Te meble ogrodowe nie wymagają pielęgnacji

Gdy rozważamy zakup nowoczesnych i wytrzymałych mebli na balkon, taras czy do ogrodu, często myślimy o tych z rattanu. Tymczasem na rynku nie brakuje modeli wykonanych z technorattanu. To tworzywo syntetyczne zyskuje coraz większą popularność.


O czym przeczytasz?

Praktyczne czy piękne?

Po rattan sięgają najczęściej miłośnicy naturalnych rozwiązań, ktundefinedrym zależy na niepowtarzalności posiadanych przedmiotundefinedw. Niestety meble ogrodowe wykonane z rattanu są wrażliwe na działanie warunkundefinedw atmosferycznych, zwłaszcza słońca, więc z upływem lat najczęściej tracą kolor. Z kolei meble z technorattanu przypominają swundefinedj naturalny odpowiednik, są lekkie i dostępne w szerokiej gamie kolorundefinedw.

Przyjazność dla środowiska i delikatność rattanu

Meble z prawdziwego rattanu prezentują się wspaniale i są przyjazne dla środowiska. Należy jednak pamiętać, że jako naturalne włundefinedkno łatwo może ulec uszkodzeniu. Oczywiście materiał blaknie i niszczy się szybciej, jeśli zostanie wystawiony na działanie promieni słonecznych. Dlatego meble z naturalnego rattanu polecane są do użytku we wnętrzach, ewentualnie na krytych tarasach czy balkonach.

Niezniszczalny technorattan

Zdecydowanie bardziej wytrzymałe są meble zrobione z technorattanu. To elastyczny materiał z tworzywa sztucznego, ktundefinedry wyglądem przypomina rattan. Jednak jest zdecydowanie bardziej odporny na działanie promieniowania UV, deszczu, śniegu, a nawet gradu. To rozwiązanie dla tych, ktundefinedrzy chcą cieszyć się meblami ogrodowymi przez wiele sezonundefinedw.

Pielęgnacja mebli ogrodowych

Na korzyść rattanu przemawia fakt, że jest to materiał całkowicie naturalny. Jednak sprawdzi się tylko u kogoś, kto ma czas na jego pielęgnację. Poza tym meble wykonane z rattanu zdecydowanie lepiej niż technorattanowe odpowiedniki będą się prezentować także w domu. Aby służyły nam jak najdłużej, lepiej postawić je na osłoniętym balkonie niż w ogrodzie.

Z kolei przy meblach z technorattanu właściwie nie musimy zaprzątać sobie głowy konserwacją. Do ich czyszczenia wystarczy użyć wilgotnej ścierki. Mogą stać w ogrodzie przez cały rok.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!