Purnama Rituals. Siła domowych rytuałów

Co to jest smudging? Odkryj jak działa starożytna praktyka oczyszczania powietrza


O czym przeczytasz?

Purnama Rituals

W codziennym pośpiechu, natłoku zajęć, nadmiarze bodźców i informacji często zapominamy o zatrzymaniu się, wyciszeniu, skupieniu na własnych zmysłach, oddechu i byciu „tu i teraz". Z drugiej strony, w związku z ostatnimi okolicznościami nasze życie nieco zwolniło. Więcej czasu spędzamy w domu. To sprzyja refleksji na temat własnych przyzwyczajeń. Zamiast dalekich podróży częściej wybieramy się w głąb siebie i koncentrujemy na swoim duchowym rozwoju. Poszukujemy także produktów, które pomogą nam kultywować głębszy i bardziej skoncentrowany na duchu sposób życia. Przedmiotów, które wspomagają rozwój osobisty, samoświadomość, wzmacniają uważność. Pomocne są w tym rytuały zaczerpnięte ze starożytnych kultur, czerpiące z ich mądrości i wiedzy o naszej naturze.

Starożytne rytuały dla współczesnych umysłów

Polska marka Purnama Rituals powstała, aby zachęcać do głębszego poznania samego siebie, większej uważności oraz prowadzenia bardziej świadomego życia. Nazwa to odwołanie do mantry: „Om Purnamadah Purnamidam” – „Z kompletności pochodzi kompletność”. Wszystko czego potrzebujesz, jest już w tobie. Czasem brakuje Ci tylko narzędzi, które pomogą Ci dotrzeć głębiej. Marka proponuje „starożytne rytuały dla współczesnych umysłów”. Jej produkty wspierają praktykę jogi, uważności – mindfulness, czerpanie z mądrości Ajurwedy, medytację, a także domowe rytuały takie jak smudging, czyli okadzanie pomieszczeń.

Wierzymy, że proste rytuały mogą kreować niezwykłe doświadczenia

- mówią założyciele marki Purnama Rituals.


Purnama w indonezyjskim języku Bahasa oznacza pełnię księżyca, nieskończoność, i doskonałość. Purnama Rituals to ukłon w stronę natury, faz księżyca i rytuałów, które się z nimi wiążą, ale i doskonałości, jaką jest natura sama w sobie.

Purnama Rituals zestaw do smudgingu

Rytuał. Czym się różni od nawyku?

Rytuał może z zewnątrz wyglądać tak samo, jak nawyk. Picie kawy lub herbaty, demakijaż, powrót do domu z pracy to tylko niektóre z możliwych rytuałów, które wcale nie wydają się przesadnie magiczne czy egzotyczne. Co odróżnia je od nawyków? Intencja. Rytuał wymaga zaangażowania, skupienia swojej uwagi i świadomości. W kultywowaniu rytuałów nie zależy nam na zautomatyzowanym działaniu, wręcz przeciwnie – na celebrowaniu chwili. Tworzenie rytuałów zmniejsza poziom lęku i stresu. Powtarzająca się natura rytuału jest narzędziem, które pomaga umysłowi, ciału i emocjom zrelaksować się, a jednocześnie pozwala być uważnym i świadomym. Rytuałom najczęściej towarzyszą specjalne przedmioty. Do rytuałów proponowanych przez Purnama Rituals przydatne są te związane ze zmysłami: dające ciepłe światło lampy z minerałów, pachnące palo santo czy kadzidła palone w ceramicznych podstawkach. Zmysły bowiem pozwalają mocniej osadzić się w „tu i teraz”.

Purnama Rituals

Smudging, czyli okadzanie

Okadzanie pomieszczeń to znany od wieków rytuał oczyszczający, mający na celu ochronę i usunięcie negatywnej energii z przestrzeni. Oczyszczenie obejmuje złe doświadczenia, negatywne energie innych ludzi, a nawet traumy z przeszłości. Smudging, czyli wykorzystanie leczniczych roślin jako kadzideł jest praktyką uważności, która przynosi świadomość, skupienie, kontakt z duchowością i wprowadza harmonię. Zapoczątkowany przez starożytne kultury smudging na nowo wraca do łask w zdominowanych przez stres i niepokój czasach. Okadzać można przed praktyką lub podczas praktyki duchowej, takiej jak medytacja, techniki oddechowe lub joga, lub gdy energia po prostu nie wydaje się właściwa. Do smudging’u używa się przede wszystkim suszonych ziół, takich jak:

Palo Santo

Palo Santo, znane również jako „święte drzewo”, pochodzi z imperium Inków i jest powiązane z tradycyjnymi rytuałami szamańskimi. Usuwa negatywną energię, neutralizuje napięcia w ciele, uspokaja emocje i harmonizuje umysł. Zapach Palo Santo wpływa kojąco na zmysły, wykazując zbawienne działanie w przypadku stresu. Drzewo to ma specyficzny zapach, który można określić jako aromat drzewny z cytrusową nutą.

Biała szałwia

Szałwia jest najczęstszym, najbardziej wszechstronnym i jednym z najbardziej skutecznych oraz silnie oczyszczających ziół. Służy do oczyszczania, przywracania równowagi i ochrony. Jest narzędziem do pogłębiania praktyki medytacji lub jogi, usuwającym niskie energie i wibracje ze środowiska.

Smocza Krew

„Smocza krew” to jasnoczerwona żywica pozyskiwana z palmy Calamus Draco bądź różnych odmian rośliny Dracaena zwanej smoczym drzewem lub smokowcem.

Uważa się, że dodanie Smoczej Krwi do innego, dowolnego zioła potęguje jego działanie. Tradycyjnie używana w rytuałach oczyszczenia złej energii, stosowana przy okadzaniu pomieszczeń, wprowadza niepowtarzalną atmosferę spokoju.

Yerba Santa

Yerba Santa, znana również jako „święte zioło”, to słodko pachnąca roślina nazywana tak przez hiszpańskich mnichów, którzy byli pod wrażeniem jej silnych właściwości leczniczych. Yerba Santa pali się, aby podnieść zasoby psychiczne, podnieść świadomość oraz wprowadzić atmosferę uzdrowienia i ochrony. Yerba Santa była tradycyjnie używana jako smudge do ochrony i wyznaczania granic.

Eeukaliptus

Tradycyjnie stosowany do leczenia i ochrony, eukaliptus redukuje energię ujemną i stagnacyjną, poprawia zdrowie fizyczne i wzmacnia układ odpornościowy. Służy do oczyszczenia pomieszczenia z negatywnej energii, szczególnie po nieporozumieniach, gdy poziom niepożądanej energii jest podwyższony.

Purnama Rituals

Smudging a nauka

Z roku na rok wzrasta tendencja „powrotu do korzeni”, ale czy te dawne rytuały mają faktyczny wpływ na nas i nasze otoczenie w XXI wieku, czy jest to tylko psychologiczny efekt placebo? Przeprowadzono badania naukowe nad efektami smudging’u, a wyniki były bardzo interesujące: jedna godzina kadzenia przy użyciu palo santo i innych ziół leczniczych (szałwia, sosna, yerba santa) zredukowała ponad 94% bakterii obecnych w przestrzeni, a zdolność dymu do dezynfekcji i oczyszczania powietrza utrzymywała się do 24 godzin później. Jak widać, smudging może faktycznie pomóc oczyścić powietrze z różnych rodzajów bakterii, a także zniwelować objawy alergii. W badaniu opublikowanym w Journal of Ethnopharmacology badano metody smudgingu z ponad 50 kultur. Odkryto, że smudging był o wiele starszą i bardziej rozpowszechnioną praktyką niż wcześniej sądzono. Stwierdzono również, że może on rozwiązywać problemy neurologiczne, dermatologiczne i płucne. Co więcej, jak donoszą badania, efekt smudging’u utrzymał się przez miesiąc po paleniu i do tego czasu żadne bakterie nie zostały wykryte w przestrzeni. W 2007 r. Opublikowano inne badanie w ‘Journal of Ethnopharmacology’. Jak się okazało, oprócz korzyści zdrowotnych smudging działał również jako silny środek antyseptyczny. Zatem nie musimy wierzyć, że kadzenie usuwa negatywną energię, jednak zbadano jego pozytywny wpływ na powietrze w pomieszczeniu.

Purnama Rituals smudging okadzanie

Źródło: purnamarituals.co

Artykuły, które mogą Cię zainteresować