Psianka - jak wyglądają owoce psianki? Czym się różni psianka czarna, jaśminowa i podłużna?

Psianka to jeden z najbardziej zróżnicowanych rodzajów roślin okrytonasiennych. Na całym świecie występuje - według różnych źródeł - od 1200 do nawet 1700 jej gatunków.


O czym przeczytasz?

psianka

Spotyka się ją przede wszystkim na terenach Ameryki Środkowej i Południowej. W Europie rośnie dziko w zaledwie trzech odmianach, w Polsce zaś przyjęła się głównie jedna: psianka słodkogórz. W warunkach domowych tę roślinę uprawia się jednak coraz częściej dla ozdoby.

Kwiaty psianki

Psianka (Solanum) to ogólna nazwa pokaźnej grupy roślin należących do rodziny psiankowatych (Solanaceae). Ich ogromna różnorodność sprawia, że wyróżniamy wśród nich rośliny jednoroczne, byliny, pnącza, krzewy i drzewa. Mogą one posiadać charakter użytkowy - jak na przykład ziemniak - ale wiele gatunków wykorzystuje się w jako rośliny ozdobne.

Kwiat solanum uprawia się najczęściej w Polsce w wersji doniczkowej. Dla optymalnego wzrostu trzeba mu zagwarantować odpowiednio wysoki poziom nasłonecznienia, ale temperatura nie powinna przekraczać 20 stopni (w innym wypadku pędy zaczną się bardzo szybko rozrastać, co utrudni pielęgnację). Psianka ozdobna kwitnie pomiędzy majem a październikiem; z kolei następny okres (październik - luty) to dla niej czas spoczynku. Należałoby wówczas zapewnić jej niższą temperaturę. w okolicach 10-15 stopni. 

Wiosną i latem wiele osób decyduje się wystawić psiankę na balkon bądź taras, co sprzyja jej dotlenieniu. Jeśli nie mamy takiej możliwości, pamiętajmy przynajmniej, aby umieścić doniczkę przy otwartym oknie.

Kwiaty psianki posiadają barwę białą, niebieską lub fioletową. Ozdabiają je jaskrawożółte pręciki z pyłkiem. Ładny, gwiazdkowaty kształt doskonale współgra z zielenią liści, podnosząc walory estetyczne każdego pomieszczenia.

Zobacz też: Margaretki w doniczce

Owoce psianki

Chociaż psianka doniczkowa może posiadać kwiaty o kilku barwach, jej największą zaletę dekoracyjną stanowią owoce. Ukazują się one jesienią i utrzymują na krzaczku przez kilka tygodni, a czasami nawet przez całą zimę (o ile postawimy doniczkę w wystarczająco chłodnym miejscu). Owoce solanum mają postać niewielkich kuleczek koloru żółtego, pomarańczowego albo czerwonego. Z wyglądu przypominają zatem małe pomidorki.

Decydując się na trzymanie w domu psianki, należy koniecznie mieć na uwadze, że jest to roślina trująca. Spożycie jej owoców, liści czy kwiatów może doprowadzić do poważnego zatrucia pokarmowego. Wszyscy domownicy powinni zostać o tym powiadomieni, aby nie podjadać owalnych jagód z krzaczka.

Zobacz również: Oleander w domu

Psianka czarna

Dziko rosnąca w Polsce psianka czarna nazywana bywa potocznie czarcimi jagodami. Charakteryzuje ją dość nieprzyjemny zapach oraz właściwości trujące - stanowi ona zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Narzekają na nią ogrodnicy i rolnicy, bo jest bujnie rosnącym, trudnym do wyplenienia chwastem.

Pomimo wszystkich swoich niekorzystnych cech, psianka czarna posiada też właściwości lecznicze. Znajdujące się w niej glikoalkaloidy służą do produkcji leków mogących uśmierzać nerwobóle.

Zobacz też: Hortensja bukietowa Polar Bear

Psianka jaśminowa

Białe kwiaty oraz postać pnącza sprawiają, że psiankę jaśminową nazywa się potocznie jaśminkiem. W rzeczywistości jest ona jednak spokrewniona z ziemniakiem i pomidorem, nie z jaśminem. Jednak, podobnie jak ten ostatni, posiada niewątpliwe walory dekoracyjne.

Psianka jaśminowa - a także np. koralowa, melonowa czy paprykowa - może być posadzona do gruntu albo uprawiana w doniczce. Ta druga opcja okaże się jeszcze efektowniejsza, jeśli pozwolimy pędom zwisać swobodnie z pewnej wysokości.

Psianka podłużna

Psianka podłużna (Solanum melongena) to prawidłowa nazwa rośliny znanej w Polsce jako bakłażan bądź oberżyna. Jest ona oczywiście jak najbardziej jadalna i wykorzystuje się ją w kuchni na rozmaite sposoby. W naszym kraju rośnie jednak tylko sporadycznie.

Poznaj: Modne kwiaty doniczkowe

Najczęstsze pytania dotyczące psianki:

Psianka jaśminowa - gdzie kupić?

Psianka jaśminowa jest rośliną dość popularną, powinniśmy się więc bez trudu na nią natknąć w sklepach ogrodniczych. Jeszcze wygodniejszą opcją może być zakup w popularnych marketach budowlanych albo w internecie. Niezależnie od źródła zakupu, sadzonki nie powinny kosztować więcej niż kilka złotych.

Psianka szafirowa burza - gdzie kupić?

Psianka szafirowa burza (Solanum rantonetti) zawdzięcza swoją nazwę pięknemu kolorowi kwiatów. Kupimy ją w sklepach z sadzonkami oraz w salonach budowlanych.  

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Pachnące pomarańcze z goździkami

Idealny dodatek do herbat, a podczas suszenia może być także naturalnym świątecznym zapachem, który nada naszym mieszkaniom wyjątkowego i magicznego klimatu.

Advertisement