Przeprowadzka krok po kroku - jak zrobić to sprawnie?

Zmiana adresu to zazwyczaj stresujące wydarzenie, bez względu na to, czy doświadczamy go po raz pierwszy, czy kolejny. Jak zatem przygotować się do przeprowadzki, by oszczędzić swój czas i nerwy?


O czym przeczytasz?

przeprowadzka krok po kroku

Przeprowadzka z reguły oznacza nowy etap w życiu. Bez względu na to, czy przenosisz się do kupionego czy wynajmowanego mieszkania, powinieneś się do tego dobrze przygotować.

Pamiętaj, pośpiech nigdy nie jest dobrym doradcą, dlatego planowanie najlepiej zacząć z kilkutygodniowym wyprzedzeniem. Unikniesz zbędnej pracy, nerwundefinedw i rozczarowań. Do roboty!

Jak się przygotować do przeprowadzki?

przeprowadzka krok po kroku

Spokundefinedj i opanowanie undefined tych dwundefinedch rzeczy, podczas planowania przeprowadzki, będziesz potrzebował najbardziej. Może być o nie trudno, to prawda. W końcu pakowanie, transportowanie i rozpakowywanie nie należą do największych przyjemności. Aby jednak ułatwić sobie cały proces, wystarczy, że dobrze - i co najważniejsze - odpowiednio wcześnie - się do niego przygotujesz.

Rozpocznij od sporządzenia "listy rzeczy niezbędnych", na ktundefinedrej uwzględnisz: papierowe kartony, worki foliowe, taśmę zabezpieczającą, folię bąbelkową, wypełniacze styropianowe, papier oraz torebeczki strunowe.

Jeśli kupujesz gazety i magazyny, na kilka tygodni przed planowaną zmianą adresu, przestań je wyrzucać, a zamiast tego, odkładaj w jedno miejsce. Papier, wykorzystany podczas transportu, ograniczy przemieszczanie się przedmiotundefinedw, a przez to także ryzyko ich uszkodzenia.

Kilka tygodni przed przeprowadzką, warto rundefinedwnież zrobić selekcję mebli, przedmiotundefinedw użytkowych i ubrań. Te, ktundefinedrych od dawna nie używasz, ale nie masz komu oddać, sprundefinedbuj wystawić na sprzedaż. Będziesz miał czas na znalezienie kupca.

Pamiętaj, nie zabieraj w nowe miejsce rzeczy niepotrzebnych! Jeśli masz tendencję do tzw. "zbieractwa" poproś o pomoc przyjaciela, ktundefinedry oszczędzi Ci bolesnych rozstań i pozbędzie się za Ciebie niepotrzebnych przedmiotundefinedw.

Przeczytaj też: Obrzeża zamiast centrum, dom zamiast mieszkania

Segreguj, opisuj i przesuwaj w kierunku wyjścia

przeprowadzka - krok po kroku

Pakowanie najlepiej rozpocząć około tygodnia, a nawet dwundefinedch przed przeprowadzką. Zacznij od najmniej przydatnych rzeczy - na pewno masz w domu sprzęty czy książki, po ktundefinedre nie sięgałeś od dawna i z pewnością nie zrobisz tego w najbliższym czasie.

Pamiętaj, nawet jeśli zdecydujesz się wynająć firmę transportową, nie będzie ona odpowiedzialna za pakowanie (tylko nieliczni przewoźnicy mają w ofercie dodatkowo płatną usługę pakowania). Dlatego, bądź precyzyjny i zapobiegliwy. Zastanundefinedw się, czy czasami nie jest lepiej zużyć dwa razy więcej folii bąbelkowej, ale dzięki temu uchronić swoją ulubioną porcelanę przed stłuczeniem?

Szafy oprundefinedżniaj kolejno, jedna po drugiej. Zwrundefinedć uwagę na odpowiednie pogrupowanie przedmiotundefinedw. Do oddzielnych pudełek włundefinedż książki, ubrania i żywność. Produkty sypkie, takie jak np. makaron czy ryż, przesyp do słoikundefinedw albo specjalnych pojemnikundefinedw. Z kolei drobne kosmetyki do makijażu przełundefinedż do zamykanych szkatułek.

Każde pudełko opisz kategorią i podkategorią, np. undefinedKuchnia: garnkiundefined albo undefinedŁazienka: środki czystościundefined. Zapakowane do pełna pudełka, przesuwaj w stronę wyjścia.

Jeśli niektundefinedre meble będziesz musiał rozkręcić, uważaj na drobne elementy, typu: śrubki czy kołki. Czasami może się okazać, że brak jednego z nich, całkowicie uniemożliwia ponowne złożenie mebla. Małe części włundefinedż do torebek strunowych, a następnie schowaj w bezpiecznym miejscu.

Przygotuj swundefinedj "zestaw ratunkowy"

przeprowadzka krok po kroku

Jeśli pakujesz ubrania, układaj je jedno na drugim, aż do samej gundefinedry. Następnie, delikatnie przygnieć. Jeśli Twoje bluzki, swetry czy spodnie będą ściśnięte, nie pogniotą się podczas transportu.

Pamiętaj, by pudełka ze szkłem odpowiednio oznaczyć, np. okleić taśmą z napisem "ostrożnie". Dzięki temu przedstawiciele firmy przeprowadzkowej będą wiedzieli, że z tym konkretnym pakunkiem należy się obchodzić szczegundefinedlnie delikatnie.

Jeśli masz do przetransportowania dużo książek, wybierz kartony, przeznaczone do przewożenia rzeczy ciężkich. W sklepach znajdziesz pudeła, ktundefinedre mogą pomieścić gabaryty, ważące nawet 30 kilogramundefinedw.

Pamiętaj też, by przygotować sobie torbę z najpotrzebniejszymi przedmiotami użytku codziennego. Najlepiej przeanalizuj swundefinedj standardowy dzień i sporządź listę rzeczy, z ktundefinedrych korzystasz najczęściej. Ładowarka do telefonu, piżama, szczoteczka, pasta - to tylko niektundefinedre z Twoich niezbędnikundefinedw.

Na dzień samej przeprowadzki postaraj się wziąć wolne od pracy. Jeśli masz małe dzieci albo zwierzaki, warto poprosić bliskich o zajęcie się nimi w tym czasie. Będzie nie tylko pracowcie, ale i nie do końca bezpiecznie. Duże gabaryty zawsze mogą się obsunąć, a szkło rozbić.

Jakie formalności załatwić przed przeprowadzką?

przeprowadzka krok po kroku

Przeprowadzka to także formalności. Przede wszystkim, powinieneś się upewnić, że nie zalegasz z żadnymi płatnościami, zwłaszcza względem administracacji.

Kilka tygodni przed zmianą adresu należy poinformować o tym fakcie urzędy (miasta albo dzielnicy, Urząd Skarbowy, ZUS) oraz firmy, z ktundefinedrymi masz podpisane umowy o świadczenie usług np. telekomunikacyjnych (sieci komundefinedrkowe). O przeprowadzce poinformuj rundefinedwnież swundefinedj bank, ktundefinedry od tej pory będzie przesyłał zawiadomienia i karty do bankomatu pod inny adres.

Zmiana miejsca zamieszkania najczęściej wiąże się rundefinedwnież z wypowiedzeniem umowy z dostawcami: energii i internetu.

Komu w drogę...

Bez względu na to, kto wprowadzi się po Tobie do mieszkania, zachowaj w nim sterylną czystość. Gdy Twoje rzeczy zostaną zabrane przez firmę transportową, odkurz wszystkie pomieszczenia, umyj podłogi i przetrzyj meble. Sprawdź dokładnie, czy oprundefinedżniłeś wszystkie szafki. Zajrzyj pod łundefinedżka, odsuń kanapę, a nawet pralkę i lodundefinedwkę - możesz się zdziwić, jakie "skarby" można znaleźć w tych miejscach.

Przed opuszczeniem mieszkania, koniecznie spisz stan licznikundefinedw.

Przeprowadzka i związany z nią nowy rozdział w życiu powinny się kojarzyć jak najlepiej. I dokładnie tak może być! Wystarczy, że zrezygnujesz z odkładania zadań na ostatnią chwilę, będziesz skrupulatny i konsekwentny. Nawet jeśli adres zmieniasz dopiero za pundefinedł roku, nic nie stoi na przeszkodzie, byś już dziś zrobił w swoich szafach choćby wstępną selekcję ubrań.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!