Prymulka domowa – charakterystyka, pielęgnacja, rozmnażanie

Prymulki, inaczej nazywane pierwiosnkami, to pełne uroku, wiosenne kwiaty. Niezwykle popularne, pojawiają się w kwiaciarniach, a nawet w marketach wczesną wiosną.


O czym przeczytasz?

prymulka domowa

Jak pielęgnować prymulki w domu i co robić, żeby kwitły jak najdłużej, ciesząc oczy swoimi pięknymi kolorami? Przeczytaj i dowiedz się więcej o tych najwcześniejszych, wiosennych kwiatach.

Prymulki domowe to niezwykle wdzięczne i radosne kwiaty, ktundefinedre będą stanowić wspaniały akcent kolorystyczny w mieszkaniu. W naturze rosną na łąkach i w gundefinedrach, w umiarkowanym klimacie Europy oraz Azji, najliczniej w Chinach, a także w Himalajach. Ich nazwa pochodzi od łacińskiego słowa undefinedprimusundefined czyli pierwszy. Obok krokusundefinedw i przebiśniegundefinedw, należą do pierwszych wiosennych kwiatundefinedw. Prymulki mają niezwykle bogatą symbolikę undefined oznaczają nowy początek, nadzieję, spełnienie marzeń, miłość, kobiecość i narodziny.

Prymulka domowa undefined charakterystyka rośliny

Istnieje około 500 gatunkundefinedw prymulek, ktundefinedre rundefinedżnią się od siebie kolorem, wielkością, czasem kwitnienia i potrzebami pielęgnacyjnymi. Zakwitają wiosną, niektundefinedre odmiany w marcu, inne w kwietniu i w maju. Prymulki domowe, czyli uprawiane w doniczkach, to najczęściej mieszańce pierwiosnka bezłodygowego.

W Polsce można spotkać kilkanaście dziko rosnących odmian prymulki, a niektundefinedre z nich jeszcze nie tak dawno pojawiające się na łąkach czy w gundefinedrzystych terenach, dziś zalicza się już do wymarłych. Wszystkie występujące u nas w naturze pierwiosnki, znajdują się pod ścisłą ochroną.

Pierwiosnki są malutkie, nie przekraczają swoją wysokością 25 cm. Mają jajowate, mięsiste i pofałdowane liście, ktundefinedre są szorstkie w dotyku. Tworzą one wyrastające z ziemi, gęste rozety.

Kwiaty prymulki mogą być białe, żundefinedłte, pomarańczowe, czerwone, rundefinedżowe, fioletowe czy bordowe. Zazwyczaj mają sześć lub siedem płatkundefinedw i wyraźny środek w postaci pomarańczowej plamki. Można spotkać zarundefinedwno jednolite, jak i dwukolorowe prymulki, kwiaty mogą być pojedyncze lub podwundefinedjne. Można je ze sobą zestawiać, tworząc radosne, wielobarwne kompozycje.

Zobacz też: Dalia w doniczce

Prymulka w doniczce w domu undefined jak dbać?

Jakiej pielęgnacji wymaga doniczkowa prymulka? Regularne podlewanie i odpowiednie stanowisko to podstawy. Te kwiaty lubią chłodne, nienasłonecznione miejsca, choć potrzebują światła. Będą ładnie rosnąć na pundefinedłnocnym parapecie. Można je trzymać w temperaturze pokojowej, jednak trzeba wiedzieć, że im w mieszkaniu jest cieplej, tym krundefinedcej utrzymają się kwiaty prymulki. Dlatego też warto rozważyć postawienie ich na werandzie czy tarasie.

Prymulka domowa potrzebuje mieć stale wilgotne podłoże, choć nie może być ono mokre. Dobrym rozwiązaniem będzie nalewanie wody do podstawki. Nie wolno dopuścić do wyschnięcia bryły korzeniowej. Zazwyczaj wystarcza podlewanie dwa razy w tygodniu, ale wiele też zależy od miejsca, w ktundefinedrym kwiatuszek stoi, temperatury i suchości powietrza. Dlatego najlepiej regularnie sprawdzać ziemię w doniczce.

Jeśli chcemy długo cieszyć się ładnie kwitnącą prymulką, obejrzyjmy ją dokładnie już na etapie zakupu. Roślina powinna być w okresie pełnego kwitnienia, bez oznak szarej pleśni na liściach, a także pod nimi. Same listki nie powinny być zwiędnięte, ani mieć śladundefinedw szkodnikundefinedw. Rundefinedwnież duża ilość uschniętych kwiatundefinedw i pożundefinedłkłe liście nie są dobrym znakiem. Najlepiej kupować okazy, ktundefinedre mają dużo pąkundefinedw.

Pierwiosnki w ogrodzie lubią ciężkie, gliniaste gleby z dużą ilością prundefinedchnicy. W domowych warunkach można użyć ziemi uniwersalnej połączonej z torfem. Prymulki nie wymagają specjalnego drenażu na dnie doniczki, choć trzeba pamiętać o otworach odprowadzających wodę. Dobrze jest co dwa tygodnie zasilać kwiatka nawozem do roślin doniczkowych.

Najczęstszym problemem, jaki może spotkać prymulkę domową jest szara pleśń, będąca objawem choroby grzybowej. Jeśli już się pojawi, rozprzestrzenia się bardzo szybko. Najczęściej mamy z nią do czynienia kiedy wilgoć za długo zalega między liśćmi. Aby jej zapobiec trzeba dbać o regularne usuwanie przekwitniętych kwiatundefinedw. Przy pierwszych objawach należy niezwłocznie usunąć zarażone liście. Jeśli to nie rozwiąże problemu, trzeba sięgnąć po preparaty grzybobundefinedjcze. Innym problemem może być przędziorek, ktundefinedry zazwyczaj atakuje kiedy roślina jest przesuszona. Prymulkę mogą też zaatakować mszyce. Wtedy konieczne są specjalne preparaty zwalczające te szkodniki.

Sprawdź: Lawenda na komary

Prymulki doniczkowe undefined rozmnażanie

Istnieją dwa sposoby na rozmnażanie prymulki undefined przez podział kęp lub wysiew nasion. Ten pierwszy sposundefinedb jest łatwiejszy. Pierwiosnki mają skłonność do rozrastania się, więc z powodzeniem można je dzielić.

Jeśli chcemy wyhodować prymulkę z nasion, trzeba wiedzieć, że niektundefinedre gatunki wymagają wcześniej ich przechłodzenia. Nasiona można przed posianiem wystawić je na zewnątrz jeśli temperatura jest powyżej 0undefinedC lub umieścić w lodundefinedwce. W przypadku prymulek w ogrodzie najlepszy moment na wysiewanie to maj. W przypadku uprawy w doniczkach, nie ma to aż tak dużego znaczenia. Kwitnienia możemy spodziewać się dopiero na wiosnę następnego roku.

Rozmnażanie z nasion, mimo, że możliwe jest jednak kłopotliwe i w warunkach amatorskich często kończy się niepowodzeniem. Tak naprawdę dużo bardziej opłaca się kupić kolejna roślinkę, tym bardziej, że ich ceny nie są wygundefinedrowane.

Prymulki wieloletnie raz posadzone, co roku na wiosnę zakwitają w ogrundefineddkach, natomiast prymulki domowe w doniczce traktowane są jako roślina sezonowa, jednak przy pewnych staraniach, można sprundefinedbować przedłużyć ich żywot. Na lato najlepiej wysadzić je do ogrodu w zacienione miejsce, a na jesień z powrotem przenieść do doniczki, i trzymać w chłodnym miejscu

Sprawdź: Modne kwiaty doniczkowe

Prymulka domowa w pytanich i odpowiedziach:

Prymulka undefined ile razy kwitnie?

Zazwyczaj prymulki w doniczkach kwitną tylko raz. Przy zapewnieniu odpowiednich warunkundefinedw można jednak prundefinedbować je przechować do następnego sezonu.

Jak podlewać prymulki domowe?

Prymulka domowa potrzebuje mieć stale wilgotne, ale nie za bardzo mokre podłoże. Zazwyczaj wystarcza podlewanie dwa razy w tygodniu. Wodę najlepiej lać do podstawki.

Jakie są kwiaty podobne do prymulki?

Z rundefinedżnych kolorundefinedw i gatunkundefinedw prymulek można tworzyć piękne, barwne kompozycje. Ładnie też wyglądają w towarzystwie bratkundefinedw, fiołkundefinedw czy niezapominajek.

Czy prymulka jest trująca dla kota?

Prymulka domowa znajduje się na liście roślin, ktundefinedre mogą stanowić zagrożenie dla kotundefinedw, dlatego też lepiej trzymać ja poza zasięgiem zwierząt.

Czy prymulki są wieloletnie?

Prymulki są bylinami i posadzone w ogrodzie zazwyczaj zakwitają co roku. Prymulka w domu najczęściej traktowana jest jako kwiat na jeden sezon.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!