Grafika na talerzu. Ceramika z ilustracjami polskich projektantek

Działają na granicy sztuki i designu. Łączą ceramikę z grafiką i ilustracją. Ich dzieła powstają na porcelanowych talerzach, które możemy zawiesić na ścianie lub podać na nich do stołu. Przybliżamy sylwetki trzech projektantek i ich wyjątkowe prace.


O czym przeczytasz?

JAD. Sztuka od kuchni

JAD czyli Joanna and dishes to kolekcja niepowtarzalnych naczyń vintage, z ręcznie malowanymi ilustracjami pełnymi undefinedhumoru i jaduundefined. Ich autorką jest Joanna Fluder, absolwentka malarstwa na ASP w Krakowie, ktundefinedra, poza pracą z ceramiką, zajmuje się ilustracją, grafiką i malarstwem. Obecnie mieszka i tworzy w Gdańsku. Jej dzieła zapełniają, przedstawione za pomocą charakterystycznej kreski, wydłużone postacie ludzkie i zwierzęce oraz baśniowe elementy ze świata przyrody. Motywy sielskie zestawione zostają z ledwo wyczuwalną atmosferą niepokoju, ukazując drugą, mroczną stroną człowieka i natury. Pewien prymitywizm czy infantylizm kontrastuje z dorosłym poczuciem humoru i żartem. Często występuje motyw nagości. Każde naczynie opowiada jakąś historię, z dreszczykiem lub zabawną puentą. Ilustracje są surrealistyczne. Autorka łamie tabu w dwundefinedjnasundefinedb, igrając z tradycją. Po pierwsze, bawi się konwencjonalnymi tematami, takimi jak symbolika związana ze świętami Bożego Narodzenia, łącząc ją np. z nagością. Po drugie, nawiązuje do zwyczaju ozdabiania wnętrz talerzami i wykorzystuje naczynia z dawnych, klasycznych serwisundefinedw, jednocześnie ozdabiając je nowoczesnymi grafikami, dalekimi od tradycji i dostojeństwa. Najważniejszym jednak aspektem wyrundefinedżniającym ceramiczne dekoracje JAD wydaje się być ich intymność, prywatność, skrundefinedcenie dystansu do odbiorcy, ktundefinedre sprawia, że przedmiot od razu nam też staje się bliski.

Talerz JAD Gaga Dance

Pierwsze talerze JAD powstały jako prezent dla znajomej. Artystka zaczęła malować w swojej kuchni, na własnych, zdekompletowanych naczyniach. Inspiracje projektantka czerpie z własnej wyobraźni, codzienności i doświadczanych emocji, a także z komiksu i ilustracji dziecięcej.

Joanna Fluder udowadnia niedowiarkom, że sztuka może być przystępna i mieć do siebie dystans. Tworzy małe dzieła sztuki użytkowej, wykonane z pietyzmem, czułością i przymrużeniem oka. Talerze, ktundefinedre otrzymują drugie życie, a także dzbanki czy kubki barowe, dekorowane przez projektantkę i wypalane w wysokiej temperaturze, powstają w pojedynczych egzemplarzach. Dlatego polecamy polować na nie w internetowych i stacjonarnych sklepach z artystyczną ceramiką i wzornictwem. Jako prezent na ślub znajomych czy parapetundefinedwkę, kubki lub talerz do powieszenia JAD mogą okazać się strzałem w dziesiątkę.

Strona projektantki na Facebooku: https://www.facebook.com/jad.dishes/

Talerz Woman, Look At Me, Pilaczyńska

Magda Pilaczyńska. undefinedSpundefinedjrz na mnie!undefined

Magda Pilaczyńska to kolejna, utalentowana graficzka i ilustratorka tworząca ceramikę. Klasyczna biała porcelana jest jej ulubionym tworzywem. Z wyczuciem i w swym charakterystycznym stylu ozdabia ją wzorami będącym połączeniem grafiki i klasycznej ilustracji. W swoich pracach projektantka wykorzystuje rundefinedwnież technikę kolażu. W twundefinedrczości Magdy Pilaczyńskiej znajdziemy zarundefinedwno odniesienia do polskiej szkoły plakatu, nawiązania do stylistyki lat 60. jak i wspundefinedłczesne elementy. Artystka mieszka i pracuje w Warszawie, ktundefinedra rundefinedwnież przewija się jako motyw w jej pracach. Prace projektantki wystawiane były podczas licznych wystaw w Polsce i na świecie, m.in. w Nowym Jorku, Londynie, Seulu czy Tokio. Projekty Magdy Pilaczyńskiej zagościły najpierw na dwundefinedch kolekcjach marki Kristoff undefined dolnośląskiej manufaktury tradycyjnej porcelany. Serwis White Breakfast, z delikatnymi, nowoczesnymi i dowcipnymi motywami kropli, wąsundefinedw i flamingundefinedw została nagrodzona wyrundefinedżnieniem must have przyznanym przez Łundefineddź Design Festival 2013, a także była rekomendowana do nagrody Dobry Wzundefinedr w 2014 roku.

Look at me plates to autorska seria talerzy Magdy Pilaczyńskiej. Kolekcję wyrundefinedżniają zdecydowane geometryczne formy i mocne zestawienia jaskrawych kolorundefinedw. Elementy abstrakcyjne mieszają się z symbolicznymi postaciami i figurami. Dzięki temu żaden wzundefinedr nie wydaje się przypadkowy. Każda grafika jest odrębną opowieścią, tajemniczą i alegoryczną. Wszystkie należące do kolekcji Look at me talerze mogą być wykorzystywane użytkowo lub stanowić element dekoracji wnętrza undefined możemy zawiesić je na ścianie za pomocą dołączanego zestawu. Każde naczynie ozdabiane jest przez projektantkę ręcznie, unikalnym wzorem.

Strona projektantki: https://lookatmeplates.com/

Janina Myronova Talerz

Janina Myronova. Doskonała niedoskonałość

Janina Myronova jest pochodzącą z Ukrainy artystką młodego pokolenia, tworzącą w Polsce. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz Narodową Akademię Sztuk Pięknych we Lwowie. Wzięła udział w ponad 100 wystawach zbiorowych oraz zrealizowała kilkanaście wystaw indywidualnych. Jest laureatką wielu polskich i zagranicznych nagrundefinedd za osiągnięcia w dziedzinie twundefinedrczości artystycznej. W latach 2014-2015 kierowała pracownią ceramiczną w Institute of Design w Kielcach. Myronova posługuje się rundefinedżnymi technikami. Łączy malarstwo, rzeźbę, grafikę i ceramikę. Wciąż eksperymentuje z nowymi rozwiązaniami. Tworzy zarundefinedwno obiekty czysto artystyczne, rzeźbiarskie, jak i wzornictwo użytkowe. Kolekcja talerzy autorstwa projektantki jest właśnie takim działaniem na pograniczu dziedzin undefined designu i sztuki.

Janina Myronova stworzyła własny, niepowtarzalny, dobrze rozpoznawalny styl. W centrum zainteresowania artystki jest człowiek. W jego ułomności stara się dostrzec doskonałość. Bohaterowie jej prac to postacie często karykaturalne, zniekształcone, jednak nie szpetne czy odpychające. Przeciwnie, w ich pulchnych, ciężkich kształtach jest pewne ciepło i przyciąganie, a także żartobliwość. Formy często hybrydyzują się lub multiplikują. Ich estetyka przywodzi na myśl dzieła Marca Chagalla. Ulubionymi motywami projektantki są rodzinne relacje undefined rodzicundefinedw i dzieci, partnerundefinedw, a także domowe zwierzęta. Właśnie tematyka bliska każdemu, emocjonalność, akceptacja dla niedoskonałości, a także humor i żywa kolorystyka charakteryzują prace Janiny Myronovej.

Strona projektantki na Facebooku: https://www.facebook.com/janinkamyronova/

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!