Sauna w domu – rodzaje i koszty

Duńskie hygge, szwedzkie laggom czy estetyka fińska? Te określenia przywołują na myśl spokój, odpoczynek, szczęście. To nie przypadek, że sauny są kojarzone właśnie z tymi rejonami. Sauna w domu może się okazać dobrym rozwiązaniem także dla ciebie


O czym przeczytasz?

Sauna fińskaJAGODA: Buduję dom i zastanawiam się nad postawieniem sauny. Czy sauna w domu jest bezpiecznym pomysłem? Jakie są jej koszty? Jakie są rodzaje saun i czym się od siebie różnią? 

ANNA: Sauny są doskonałym pomysłem nie tylko dla miłośników SPA, ale także dla tych, którzy chcą zadbać o własne zdrowie. Regularne korzystanie z sauny wzmacnia odporność, poprawia jakość snu usuwając skutki stresu. Wpływają dobrze na skórę, która mocno się wtedy oczyszcza. Jeśli masz w łazience kilka dodatkowych metrów kwadratowych, to postawienie sauny w domu jest świetnym pomysłem zarówno ze względu na relaks, jak i twoje zdrowie. 

Oto rodzaje saun, które można postawić w domu i ich koszty: 

Sauna fińska

Tradycyjna sauna fińska to najczęstszy wybór osób decydujących się na saunę w domu. Zapłacisz za nią powyżej 4 500 zł. Sauna fińska jest zbudowana z drewna i jest tzw. sauną suchą. Oznacza to, że charakteryzuje się niską wilgotnością powietrza. Elementem grzewczym jest w niej piec elektryczny lub na drewno, który jest wyłożony kamieniami. Podgrzewa się go do temp. 85 °C – 120 °C. Jest jednak dedykowana jedynie do domów. 

Dla osób, które mieszkają w bloku, dobrym pomysłem jest wersja elektryczna takiej sauny. Nie ma ognia do rozpalenia. Piec i kamienie ogrzewa się energią elektryczną. Dlatego też ta sauna jest doskonała do domu i do mieszkań. 

Sauna na podczerwień  

Sauna na podczerwień (infrared) jest bardzo dobrym rozwiązaniem do mieszkań. W miejscu tradycyjnego pieca ma promienniki podczerwone. Emitują one promieniowanie podczerwone, które nagrzewa saunę do temperatury 50 °C – 60 °C. Wilgotność powietrza w przypadku tej sauny nie przekracza 25%. Dzięki temu można z niej korzystać nawet codziennie. Taka sauna jest także tańsza, jej cena zaczyna się od około 3 500 zł. 

Akcesoria do saunySauna parowa 

Ta sauna w domu jest nieco bardziej kosztowną inwestycją. Jej ceny zaczynają się od 6 000 zł. Sauna parowa jest zwana również łaźnią rzymską i sauną ziołową. Często jest pokryta płytkami ceramicznymi lub inną gładką powierzchnią. Temperatura w takich łaźniach wynosi 45 – 55 °C. Sauny te są szczególnie korzystne dla układu oddechowego.  Ze względu na wilgoć i ryzyko pleśni ważne jest, aby taką saunę instalował fachowiec, który ma doświadczenie w montowaniu tego typu urządzeń. 

Kabina prysznicowa z sauną

Jeśli uwielbiasz parujące ciepło, ale nie masz miejsca na saunę w domu, pomyśl o kabinie prysznicowej z suną. Umożliwi to przekształcenie strefy prysznica w saunę parową. Będziesz mógł korzystać z prysznica do mycia i do wykorzystania pary i ciepła. 

Istnieje wiele kombinacji kabin prysznicowych z sauną do domu, także z hydromasażem i innymi udogodnieniami. Istnieją zarówno kombinacje prysznica z sauną suchą i z sauną parową. Koszt od 3 000 zł. 

Przenośna sauna parowa

Te jednoosobowe urządzenia wyglądają dość dziwnie, to fakt. Siadasz w nich, a twoja głowa wystaje u góry. Ale działa jak prawdziwa sauna i co najważniejsze jest tania. Zapłacisz za nią od 250 zł.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować