Łazienka z wanną wolnostojącą - pomysły na idealne pomieszczenie do relaksu

Drewno z odzysku, naturalny kamień i mnóstwo zieleni. Sama myśl o takiej łazience sprawia, że odpoczywamy. Do tego wanna wolnostojąca, która nada pomieszczeniu estetyki, elegancji i lekkości. Jak ją dobrać, aby była doskonałym uzupełnieniem mebli?


O czym przeczytasz?

Łazienki już dawno nie są miejscem przeznaczonym tylko do kąpieli. Trendy łazienkowe są równie popularne, jak innych pomieszczeń. Każdy, dla kogo ważna jest estetyka chce, aby jego łazienka była piękna i designerska. Niewątpliwie najbardziej przyciągającym uwagę meblem w łazience jest wanna lub prysznic. Do niedawna wszystkie wyglądały podobnie. Luksusowe wanny można było spotkać jedynie w hotelach. Dziś jest to coraz bardziej popularny trend, z którego chętnie korzystają wszyscy, którzy chcą nadać pomieszczeniu elegancji, lekkości i dobrego stylu.

Jakie parametry powinna mieć wanna, by pasowała do pomieszczenia?

Wanny wolnostojące najlepiej będą wyglądały w łazienkach o średnich lub dużych rozmiarach. Stawiając je na środku, uwypukli się ich szykowny kształt. Od niedawna wanny wolnostojące stawia się je także w nieco mniejszych łazienkach, aby nadać lekkości pomieszczeniu. Jednak, aby było widać jej walory wizualne, łazienka powinna mieć przynajmniej 10 metrów kwadratowych.

Wanna wolnostojąca w mniejszych pomieszczeniach będzie dobrze wyglądała, gdy ściana za nią będzie miała wyrazisty akcent, kolor czy wzór. Długość klasycznej wanny wolnostojącej wynosi 170-180 cm. Stylowe wanny o harmonijnych, opływowych kształtach oferuje firma Bravat. Elegancki kształt, duża pojemność i pokaźne wymiary pozwolą cieszyć się relaksującą kąpielą, a niebanalny design doda stylu każdej łazience.

Z jakich materiałów są produkowane wanny wolnostojące?

Wybierając wannę wolnostojącą należy zwrócić uwagę na materiał z jakiego jest wykonana. Wśród surowców wykorzystywanych do produkcji nowoczesnych urządzeń tego typu są m.in.:

- akryl,

- konglomerat,

- Stonex z powłoką Gelcoat.

Największą popularnością cieszą się wanny akrylowe. Dobrze utrzymują temperaturę wody i tłumią jej hałas. Są także ciepłe w dotyku. Wanny kompozytowe są cięższe, ale za to bardzo odporne na przebarwienia i ścieranie. Z kolei Stonex (to rodzaj kompozytu) jest bardzo prosty w pielęgnacji przy użyciu standardowych środków chemicznych. Będzie dobry także dla pomieszczeń, do których dociera dużo światła słonecznego – to materiał odporny na działanie promieni UV.

Na co zwracać uwagę kupując wannę wolnostojącą?

Wanny wolnostojące są luksusowym zakupem, a modele kompozytowe wyróżniają się nieprzeciętną trwałością, co sprawia, że są inwestycją na wiele lat.

Wybierając wannę należy zwracać uwagę na:

- kształt - jest głównym walorem łazienki i przykuje uwagę każdego. Wanny wolnostojące oprócz eleganckiego opływowego wyglądu, mogą być zarówno na nóżkach, jak i w obudowie o minimalistycznym wyglądzie.

- wanna retro, czyli na nóżkach stylizowanych na lwie łapy będzie pasować do pomieszczeń o stylu vintage czy rustykalnym. Wanna o opływowych kształtach będzie doskonała dla stylów nowoczesnych, glamour czy skandynawskich.

- sposób zamocowania baterii. Tradycyjną baterię można umieścić na obrzeżu wanny lub wybrać baterią wolnostojącą przytwierdzoną do posadzki. Jeśli wanna będzie stała blisko ściany, warto rozważyć ścienną baterię. W tym wypadku instalacja wodna zostanie poprowadzona w ścianie.

Jak zamontować wannę wolnostojącą?

Montaż wanien wolnostojących jest o wiele łatwiejszy niż ich zwykłych odpowiedników. Nie wymagają one wpasowania w strukturę ściany, wykańczania płytkami i osłonami. Należy jednak pamiętać o zapewnieniu dostępu do systemu kanalizacji.

Warto przy tym podkreślić, że wanny wolnostojące nie są przytwierdzane do podłoża, lecz mogą być przesuwane w pewnym zakresie (w zależności od sposobu wykonania dostępu do instalacji). Niemniej możliwość przesunięcia wanny o kilkanaście lub nawet kilka centymetrów, może być już dużym ułatwieniem, także podczas sprzątania łazienki.

Najlepiej jest przygotować się do montażu przed kupnem łazienki. Aby był on możliwy, niezbędne jest przygotowanie odpływu kanalizacyjnego oraz poprowadzenie rur z ciepłą i zimną wodą w podłodze, a nie jak w przypadku innych wanien – w ścianie. Kanalizacja działa według grawitacji, dlatego jej elementy muszą być ułożone ze spadkiem 2% w stosunku do pionu.

Zalety i wady

Oczywiście największym atutem są kwestie wizualne. Wanna wolnostojąca jest bardzo designerska. Wanny wolnostojące optycznie powiększają także przestrzeń łazienki. Ostatnio modne są także wanny wolnostojące w kolorowych obudowach, co zwiększa możliwości projektowe i artystyczne.

Jeśli chodzi o wady, to należy zwrócić uwagę na wielkość wanien i potrzebne dodatkowe miejsce do małej łazienki, wanna wolnostojąca się nie zmieści. Wanny wolnostojące także należy zaplanować na etapie projektowania wnętrza, aby montaż nie był problematyczny.

 

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement