Krzesło wydrukowane z odpadów. Stworzył je polski projektant

Antropo, krzesło projektu Wojciecha Mierzwy, dla szwedzkiej firmy Sculptur, to przykład cyrkularnego produktu przyszłości. Wykonano je w technologii druku 3D za pomocą robotyki, przy użyciu surowca z recyklingu

Krzesło Antropo

Pobierz bezpłatnie 150 stron inspiracji: Pobieram Trendbook WNĘTRZA 2021

Antropo to mebel przyszłości, ktundefinedra dzieje się dziś. Będąc przedmiotem możliwym do produkcji masowej, daje nadzieję na globalną zmianę. Krzesło stworzono przy użyciu najnowszej technologii, zgodnie zasadami gospodarki cyrkularnej. Oznacza to, że obieg życia produktu jest w pełni zamknięty - zatacza krąg, nie eksploatując i nie obciążając środowiska naturalnego. Jak to możliwe?

Krzesło produkowane jest przez firmę Sculptor z materiału DuraSense Stora Enso, biokompozytu wykonanego z włundefinedkna drzewnego z odpadundefinedw z branży drzewnej oraz biopolimerundefinedw, ktundefinedry nie tylko pochodzi w 100% z recyklingu, ale także w pełni nadaje się do przetworzenia. Co więcej, surowca można użyć wielokrotnie. Mebel da się zmielić na granulat i wydrukować ponownie w tej samej lub innej formie. Użyty biokompozyt to funkcjonalny materiał na bazie biologicznej ze wzmocnieniem z włundefinedkien naturalnych. Jego ślad węglowy jest o 50% mniejszy w porundefinedwnaniu z undefinedtradycyjnymiundefined (kopalnymi) materiałami na bazie ropy naftowej.

Krzesło Antropo

Krzesło Antropo

Na etapie produkcji mebli firma Sculptur łączy innowacyjne eko-materiały z zaawansowanymi technologiami maszynowymi m.in. robotyką, pozwalającymi produkować z biokompozytundefinedw na dużą skalę undefined szybko i tanio. Krzesła Antropo drukowane są w technologii druku 3D. Szwedzki Sculptor jako jedna z pierwszych firm na świecie wykorzystuje druk 3D jako głundefinedwny proces produkcji. Krzesło Antropo to natomiast jeden z pierwszych komercyjnych produktundefinedw powstałych w oparciu o taki model produkcji na świecie.

Krzesło Antropo

Krzesło Antropo

Innowacja dotyczy nie tylko wykorzystania nowych materiałundefinedw oraz nowego, zrundefinedwnoważonego modelu biznesowego. Metoda druku 3D pozwala rundefinedwnież projektantom na odkrywanie zupełnie nowych form. Krzesło Antropo formą bardziej przypomina rzeźbę lub dzieło sztuki niż przedmiot codziennego użytku. Druk 3D umożliwia bowiem budowanie kształtundefinedw, ktundefinedrych nie da się wykonać za pomocą innych technologii. Budowa krzesła jest jednak niezwykle ergonomiczna i dostosowana do użytkownika. Organiczne kształty siedziska i oparcia, a także elastyczność materiału zapewniają najwyższy komfort. Konstrukcja mebla, za sprawą struktury materiału, z ktundefinedrego krzesło jest wykonane, jest stabilna i wytrzymała.

Nie tylko dopasowanie do kształtundefinedw ludzkiego ciała czyni Antropo projektem głęboko humanistycznym. Projektant uważa, że to krzesło, stworzone na potrzeby człowieka, jest jednocześnie wynikiem ewolucji. To owoc ludzkich umiejętności, zaawansowania technologicznego oraz postępu naszej cywilizacji rozumianego jako ponownie produkowanie w harmonii ze środowiskiem. Nazwa projektu odnosi się do artefaktundefinedw, ktundefinedre określają kolejne epoki.

Krzesło Antropo

Krzesło Antropo

Krzesło Antropo dostępne jest także w wersji z tworzywa pozyskiwanego ze starych sieci rybackich wyłowionych z Morza Bałtyckiego.

Wojciech Mierzwa (ur. 1989) jest polskim projektantem wzornictwa przemysłowego i założycielem studia Metafor. Ukończył studia w Instytucie Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej, a także wzornictwo przemysłowe i projektowanie mebli na SEAMK w Finlandii. Wspundefinedłpracuje z wieloma markami w zakresie projektowania i doradztwa. Jego prace były pokazywane na wystawach takich jak: London Design Festival, Helsinki Design Week, IMM Cologne, Warsaw Home i ISH Frankfurt. Jest laureatem konkursu must have.

Krzesło Antropo

zdjęcia: metafor.pl

Kochasz piękne wnętrza? Poszukujesz inspiracji? Chcesz znać najnowsze trendy w aranżacji? To wszystko i jeszcze więcej znajdziesz w naszym wydaniu specjalnym undefined do pobrania bezpłatnie w formacie PDF:

Pobierz bezpłatnie 150 stron inspiracji: Pobieram Trendbook WNĘTRZA 2021

W Trendbooku znajdziesz: najlepiej urządzone polskie wnętrza, najnowsze trendy, praktyczne tablice inspiracji, wywiady z niezwykłymi osobami... w tym artykule dowiesz się więcej o wydaniu specjalnym MIESZKANIE.PL undefined Trendbook WNĘTRZA 2021

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!