Polski design – nowości na Targach Rzeczy Ładnych. 7 wystawców, których warto poznać

Targi designu TRŁ FRESH! i TRŁ PRINT! obfitowały w odkrycia oraz spotkania ze znanymi wytwórcami, których nowości nie zawiodły. Wydarzenie nadal trwa online

Targi Rzeczy Ładnych wrzesień 2021

W miniony weekend w Centrum Praskim Koneser w Warszawie odbyły się największe targi polskiego wzornictwa – rzemiosł i grafiki Targi Rzeczy Ładnych TRŁ FRESH! oraz TRŁ PRINT! Przestrzenie zrewitalizowanego, poprzemysłowego kompleksu dawnej wytwórni wódek tętniły życiem, na dwa dni zapełniając się stoiskami wystawców i niemałym tłumem odwiedzających.

Targi Rzeczy Ładnych wrzesień 2021

Targi Rzeczy Ładnych wrzesień 2021

Targi były podzielone na strefy: z ceramiką i roślinami, meblami i dodatkami do wnętrz, plakatami oraz produktami Wellness. Kiermaszowi towarzyszyły dwa wydarzenia specjalne – wystawa Fuck the Porcelain kolektywu GLITCH_LAB, zwracająca uwagę na problem marnowania wyrobów z porcelany tzw. trzeciej kategorii oraz akcja sprzedaży wybranych plakatów, ilustracji i grafik wystawionych na TRŁ PRINT!, z której wpływy zasiliły fundację Ocalenie.

Targi Rzeczy Ładnych wrzesień 2021

Targi Rzeczy Ładnych wrzesień 2021

Porcelana na wagę od GLITCH_LAB

Targi designu, takie jak Targi Rzeczy Ładnych, to niepowtarzalna okazja by na żywo spotkać się z twórcami najlepszych niezależnych rodzimych marek, z bliska obejrzeć, dotknąć (czy powąchać) wyselekcjonowane przedmioty, a także zrobić zakupy ze specjalnymi rabatami. Wydarzenie aktualnie przeniosło się do sieci - na targirzeczyladnych.pl, profile organizatora na Facebooku i Instagramie oraz na strony internetowe producentów. Codziennie, w dniach 13-29.09 można nadal zapolować na niezwykłe, wyselekcjonowane przedmioty w promocyjnych cenach.

Targi Rzeczy Ładnych wrzesień 2021

Targi Rzeczy Ładnych wrzesień 2021

Plakaty Joanna Ambroz 

Wydarzenie może być również szansą na poznanie nowych, ciekawych marek. Poniżej przedstawiamy kilka takich inspirujących odkryć m.in. debiutantów wystawiających swe dzieła po raz pierwszy podczas tej edycji TRŁ. 

Pościel Lukoje 

Targi Rzeczy Ładnych wrzesień 2021

Lukoje to wysokogatunkowa bawełniana pościel, wyróżniająca się pięknymi i oryginalnymi wzorami, stworzonymi przez polskie ilustratorki. Przenosząc świat współczesnych ilustracji, na śnieżnobiałą tkaninę, Lukoje tworzy produkty dla estetów doceniających piękne wnętrza, ale także wygodę i dobrą jakość. Każdy komplet stworzony jest ze 100% bawełny o drobnym splocie satynowym. Nadruk posiada certyfikat OEKO-TEX STANDARD 100, co gwarantuje, że produkty są bezpieczne również dla niemowląt. Pościel szyta jest na zamówienie w pracowni w Łowiczu. Wzory projektowane są zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych a komplety poszewek dostępne w każdym możliwym rozmiarze. Kolekcje zdobią m.in. ilustracje Marysi Janczak, Anny Wojdy, Anity Tomali oraz Anny Rudak. 

Studio Serio

Targi Rzeczy Ładnych wrzesień 2021

Studio Serio to mała rodzinna firma tworząca produkty dla najmłodszych, która narodziła się ze sprzeciwu wobec tandety i estetyki kiczu oraz przekonania, że dzieci zasługują na piękno, wysoką jakość, a także na to, by być traktowane serio. Markę stworzyła Anna Pawłowska, z wykształcenia polonistka i kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i copywriterka, prywatnie mama dwóch córek. Marka bazuje na pedagogicznej koncepcji Montessori oraz idei rodzicielstwa bliskości. Studio serio to drewniane układanki oraz tabliczki z wizerunkami zwierząt. 

Mimi Vases

Targi Rzeczy Ładnych wrzesień 2021

Mimi Vases to mini studio ceramiczne założone przez Mimi Wójcik. Artystka tworzy naczynia ceramiczne, głównie niezwykłe wazony-rzeźby inspirowane organicznymi kształtami natury oraz starożytnym rzemiosłem.

Gaf Studio

Targi Rzeczy Ładnych wrzesień 2021

Pracownię szkła artystycznego i użytkowego Gaf studio tworzą Emilia Marcjasz oraz Diana Szydłowska, absolwentki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, gdzie ukończyły studia na kierunku Sztuka i Wzornictwo Szkła. To duet pełen kreatywnych pomysłów oraz pasji do tworzenia z wymagającego materiału, jakim jest szkło. Inspiracje czerpią zarówno z natury, jak i tradycji ludowych - rodzimych i z całego świata (Diana pochodzi z Białorusi), dziedziny kulinariów a także współczesnej grafiki i fotografii. Nas zachwyciły oryginalne kieliszki do szampana z lekko barwionego szkła, o geometrycznej podstawie.

Biel

Targi Rzeczy Ładnych wrzesień 2021

Targi Rzeczy Ładnych wrzesień 2021

BIEL jest autorskim projektem Aleksandry Białek, który „narodził się z tęsknoty za materializacją niematerialnych bytów, takich jak HARMONIA, PROSTOTA czy EMOCJE”. Nazwa BIEL nawiązuje do materiałów, z których powstają przedmioty. Najczęściej jest to porcelana oraz biała glina. Każdy przedmiot wykonywany jest ręcznie i jest „wypadkową czasu, kontaktu z materią oraz stanu umysłu, który towarzyszy procesowi tworzenia”.  „Praca z gliną jest dla mnie aktem wyzwalającym, w którym twórca przenika się z tworzywem, w efekcie czego powstają nowe stany i formy. Nie ma dwóch takich samych obiektów. Proces twórczy jest zmianą” - mówi Aleksandra Białek, założycielka marki BIEL. „Czerpię ze swoich doświadczeń architektonicznych i kulinarnych, tworząc sztukę użytkową, która wprowadza w życie odrobinę metafizyki. Minimalistyczne i organiczne formy inspirowane są często naturą, a wpisanie ich we wnętrza jest dodatkowym linkiem łączącym nas z otoczeniem, Ziemią i całym wszechświatem"- dodaje projektantka. 

NG design

Targi Rzeczy Ładnych wrzesień 2021

Targi Rzeczy Ładnych wrzesień 2021

Czytaj również: Najnowszy polski design do domu. 5 marek, które warto znać>>

NG Design to niezależna marka meblowa, która powstała „z zamiłowania do nieszablonowego designu”. Produkowane przez tę manufakturę meble wyróżniają się najwyższą jakością oraz dbałością o detale. Każdy z mebli wykonywany jest ręcznie w Polsce, a ich wzornictwo wymyka się standardowemu podejściu do aranżacji wnętrz. Każdy mebel jest „unikalną formą samą w sobie”. W kolekcjach NG design dostrzegalne są inspiracje minimalistyczną modernistyczną estetyką Bauhausu oraz wpływy najnowszych trendów w projektowaniu mebli – organiczne formy i opływowe, monumentalne kształty.  

Plakaty Nikodema Szpunara dla SZTUKI

Targi Rzeczy Ładnych wrzesień 2021

Nikodem Szpunar jest wszechstronnym projektantem, który na co dzień zajmuje się wzornictwem przemysłowym - projektowaniem mebli i wyposażenia wnętrz, a także wystaw. Dla galerii SZTUKI Nikodem Szpunar stworzył serię plakatów. Prace artysty to nieregularne, barwne kształty na dużych formatach. Szpunar w swoich pracach eksperymentuje z geometrią kreśląc figury farbą akrylową na płótnie i papierze. Opracował własną technikę malowania wielkimi okrągłymi formami, które sam zaprojektował. Artysta zwykle tworzy prace w pojedynczych egzemplarzach. Tym razem powstały w formie plakatów o formacie 50×70 cm. To edycja limitowana, numerowana i podpisana przez artystę. Przygotowanych zostało po 100 szt. z każdego plakatu. Trzy wzory tworzą tryptyk, który świetnie wygląda w komplecie. Plakaty są nadal dostępne w sklepie internetowym sztuki.waw.pl.

Targi Rzeczy Ładnych wrzesień 2021

Targi Rzeczy Ładnych wrzesień 2021

Stoisko TRZASK ceramics

Czytaj również: Niecodzienna codzienność. Najpiękniejsza polska ceramika>>

Podczas Targów Rzeczy Ładnych – TRŁ FRESH! Oraz TRŁ PRINT! spotkaliśmy również niezależne marki i twórców doskonale nam znanych, których produkty polecaliśmy już czytelnikom mieszkanie.pl. Ich nowe kolekcje obejrzane na żywo nie zawiodły naszych oczekiwań. Zatem z pełną odpowiedzialnością polecamy zakupy eleganckiej i zadziornej porcelany REVOLTE, bajecznej ceramiki TRZASK, artystycznych tekstyliów MOST, nowych wzorów pościeli Foonka, kolaży i puzzli Aleksandry Morawiak, czy wreszcie naturalnych świec z pracowni Biotika czy Soyoosh.

Czytaj również: Sztuka udomowiona. Nowości polskich marek dla prawdziwych estetów>>

Targi Rzeczy Ładnych wrzesień 2021

Stoisko REVOLTE

Zdjęcia produktowe: materiały producentów/targirzeczyladnych.pl, zdjęcie główne: Studio Serio

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement