Polka opracowała sposób na pozyskanie wody pitnej z oceanów. Jak działa Icemill?

Doktorantka z Politechniki Wrocławskiej stworzyła zrównoważoną technologię jutra

icemill_wizualizacja

Wyczerpujące się zasoby wody są obecnie jednym z głundefinedwnych globalnych problemundefinedw. Konflikty wywołane brakiem dostępu do wody pitnej już stały się faktem, a w przyszłości będą się tylko nasilać. Ponad jedna trzecia ludności świata żyje w krajach, w ktundefinedrych występuje niedobundefinedr wody. Przyczyną takiego stanu jest działalność człowieka. Głundefinedwnymi przyczynami kryzysu wodnego są wzrost liczby ludności oraz zmiany klimatu. Przewidywany wzrost temperatury na Ziemi o dwa stopnie spowoduje, że wiele gatunkundefinedw morskich zniknie na zawsze z oceanundefinedw, co zburzy cały ekosystem.

icemill_wizualizacja

Katarzyna Przybyła jest doktorantką Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. W ramach swoich badań, prowadzonych nad możliwościami tworzenia podwodnych habitatundefinedw, stworzyła projekt undefinedIcemill undefined pure water for global sustainabilityundefined. Jest to koncepcja ogromnej instalacji, ktundefinedra pozyskiwałaby wodę pitną z oceanundefinedw, bazując na metodzie odsalania przez zamrażanie. Metoda to opiera się na zjawisku krystalizacji cząsteczek wody undefined temperatura zamarzania czystej wody jest wyższa niż roztworu wody morskiej. Z tego względu krystalizacji ulegają najpierw cząsteczki czystej wody, oddzielając się od roztworu, w postaci lodu.

W porundefinedwnaniu do innych technologii odsalania wody morskiej [np. odwrundefinedconej osmozy] zamrażanie jest mniej energochłonne i tańsze, a ze względu na ujemną temperaturę roboczą znacznie redukuje korozję

undefined tłumaczy Katarzyna Przybyła.

Instalacja miałaby działać na zasadzie żyroskopu. Cylinder zewnętrzny służyłby do produkcji lodu i mundefinedgł się obracać niezależnie od części wewnętrznej, a umieszczony w środku lodowy młyn obracałby się zgodnie z trzyfazowym cyklem procesu odsalania: produkcji, czyszczenia i topienia lodu. Lundefinedd byłby wytwarzany w zbiornikach instalowanych na lodundefinedwkach. Zbiornik miałby formę zwężającego się cylindra, co wspomagałoby proces oczyszczania lodu undefined solanka wypływałaby samodzielnie dzięki grawitacji i wracała do oceanu. Zastosowanie zbiornikundefinedw zapewniałoby też większe możliwości transportu undefined czysta woda mogłaby być przewożona nie tylko tankowcami, ale i innymi jednostkami.

Icemill-Katarzyna Przybyła

Projekt zakłada wykorzystywanie powyższej metody (odsalania poprzez zamrażanie i rozmrażanie) nie tylko do produkcji wody pitnej, ale także do regulacji temperatury i zasolenia oceanundefinedw. Zakłady odsalania lodu zlokalizowane w rundefinedżnych miejscach na całym świecie, przyczyniałyby się do odwrundefinedcenia skutkundefinedw zmian klimatycznych. Topniejące lodowce modyfikują zasolenie wody i podnoszą jej temperaturę. Lodowe młyny mogłyby nie tylko regulować temperaturę, ale także skład wody, aby przywrundefinedcić naturalne środowisko dla morskiej fauny i flory.

Icemill-Katarzyna Przybyła

Pracę Katarzyny Przybyły zakwalifikowano do wystawy głundefinedwnej międzynarodowego festiwalu Abierto Mexicano de Diseno w Meksyku undefinedDesign and Utopia: From Manifesto to Actionundefined, prezentującą pomysły na przyszłościowe rozwiązania środowiskowe i społeczne. Projekt polskiej badaczki został pokazany w sekcji dotyczącej kryzysu klimatycznego (undefinedClimate Emergencyundefined). Wystawa była przeglądem najciekawszych idei, innowacyjnych materiałundefinedw i produktundefinedw, w jakich projektanci, architekci i artyści upatrują nadzieję na rozwiązanie globalnych problemundefinedw.

Icemill-Katarzyna Przybyła

Projekt undefinedIcemill" zdobył także trzy międzynarodowe nagrody: pierwsze miejsce w konkursie reThinking Competition, wyrundefinedżnienie honorowe w Evolo Skyscraper i wyrundefinedżnienie honorowe w Jacques Rougerie Competition (konkurs organizowany we wspundefinedłpracy z Institut de France, czyli Francuską Akademią Naukową) oraz trzecie miejsce w polskim Konkursie dla Młodych Architektundefinedw i Inżynierundefinedw magazynu Builder.

Katarzyna Przybyła pracuje właśnie nad rozprawą doktorską na temat wspundefinedłczesnych możliwości i perspektyw kształtowania podwodnych habitatundefinedw

Icemill to undefinedefekt ubocznyundefined moich badań dotyczących odsalania wody morskiej w celu zaopatrywania [podwodnych] habitatundefinedw w wodę pitną

undefined opowiada badaczka.

Zdjęcia: pwr.edu.pl

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!