Pokój dla nastolatka. Jak urządzić nowoczesny pokój młodzieżowy?

Jak zabrać się do aranżacji pokoju dla dorastającego dziecka? Na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać? Przydatne wskazówki i inspiracje


O czym przeczytasz?

pokoj-dla-nastolatka

Dorastanie to czas pomiędzy dzieciństwem a dorosłością. Dlatego pokój dla nastolatka powinien łączyć elementy z obu tych światów 

Kształtowanie się indywidualności 

Pokój nastolatka to miejsce tworzenia się odrębnej indywidualności i kształtowania osobowości. Ważne, by ta przestrzeń, nawet jeśli jest niewielka, dawała młodemu człowiekowi poczucie autonomii oraz możliwość wyrażenia własnej kreatywności i gustu. 

Urządzając pokój dla młodej osoby, pozwólmy przede wszystkim jej samej zdecydować o jego wykończeniu. Pokój atrakcyjny dla nastolatka to taki, który wyraża jego styl i wpisuje się w jego ulubioną estetykę. 

Nie wszystkie pomysły nastolatków będą oczywiście rozsądne czy możliwe do zrealizowania. Jednakże warto iść na daleko idący kompromis i wykorzystać przynajmniej część zaproponowanych przez dziecko rozwiązań. 

Nie każdy nastolatek wie konkretnie, jak chciałby urządzić swój pokój i potrafi z miejsca udzielić nam precyzyjnej odpowiedzi w kwestii stylu, kolorów czy wymarzonego wyposażenia. W takim przypadku najlepiej jest dać sobie i dziecku trochę czasu na przemyślenie sprawy. Pomocne będzie wspólne przejrzenie aranżacji w różnych stylach, trendów na Instagramie czy TikToku. Dzięki temu wyklaruje się nam wizja wnętrza spełniającego oczekiwania młodego człowieka.

Zobacz wnętrzarskie inspiracje w naszej serii ABC stylu: wnętrza w stylu japandi, minimalizm we wnętrzach, maksymalizm, styl industrialny, styl boho

Jak urządzić pokój dla nastolatka

Miejsce odosobnienia

Pokój dla nastolatka jest dla niego przede wszystkim miejscem odosobnienia. Bezpiecznym azylem, w którym można ukryć się przed całym światem (a szczególnie rodzicami i młodszym rodzeństwem). Wygodną kryjówką pozwalającą odciąć się na chwilę od atakujących zewsząd bodźców i oczekiwań otoczenia.  

Nic dziwnego, że nasza latorośl spędza we własnym pokoju długie godziny. Młodzi ludzie oprócz obowiązków potrzebują sporo odpoczynku oraz czasu na regenerację fizyczną i psychiczną.

Urządzając pokój młodzieżowy, zadbaj o przytulne miejsce do relaksu, odpowiednie oświetlenie oraz o jakość powietrza w pokoju – w sezonie grzewczym przyda się nawilżacz.

Jak urządzić pokój dla nastolatka

Kontakt ze światem 

Nie możemy zapominać, że współczesne nastolatki żyją równolegle w dwóch rzeczywistościach – fizycznej oraz wirtualnej. Przy czym obie są dla nich równie realne i przenikają się nawzajem.  

Nowoczesny pokój młodzieżowy staje się przestrzenią wielu aktywności, także tych online. Zdalne nauczanie jest tylko jedną z nich. W pokojach nastolatków powstają filmiki na Tik Toka, relacje czy zdjęcia na Instagram, wysyłane znajomym. Pokój bywa scenografią dla stylizacji modowych, sesji ubrań czy innych przedmiotów na sprzedaż czy wymianę. 

Kwestia własnego wizerunku, czy nam się to podoba czy nie, dla naszych dzieci ma ogromne znaczenie - jest elementem ich relacji z rówieśnikami. Pokój staje się wizytówką, pełni funkcję reprezentacyjną. Jest nie tylko miejscem odosobnienia, ale także kontaktu ze światem zewnętrznym. 

Fajny pokój to taki, do którego chce się zaprosić znajomych i który dobrze się prezentuje w mediach społecznościowych.

Jak urządzić pokój dla nastolatka

Fot. ikea.com

Funkcjonalność przede wszystkim

Nastolatek, tak jak każdy, powinien mieć do dyspozycji przestrzeń, która będzie spełniać wszystkie jego podstawowe potrzeby. Funkcjonalny pokój młodzieżowy ułatwia naukę, rozrywkę i wypoczynek.  

W każdym pokoju młodzieżowym powinno znaleźć się wygodne miejsce do spania oraz odpoczynku w ciągu dnia, spore biurko do nauki i korzystania z komputera, ergonomiczne krzesło, szafa na ubrania oraz sporo miejsca do przechowywania rzeczy osobistych. Przyda się również duże lustro, toaletka czy miejsce na kosmetyki, a także miejsce do ćwiczeń oraz przyjmowania gości. Ważne jest również odpowiednie oświetlenie. 

Jak te wszystkie potrzeby zrealizować, szczególnie gdy mamy do dyspozycji kilkanaście, czy nawet kilka metrów kwadratowych? 

Jak urządzić bardzo mały pokój młodzieżowy? Zobacz tutaj: Jak urządzić mały pokój 

Projekt: 4 KĄTY A STÓŁ 5

Łóżko. Zadbajmy o wygodne miejsce do spania. Nie musi być ono standardowym łóżkiem. Może sprawdzi się łóżko na antresoli, z dodatkowym miejscem do nauki, odpoczynku lub przechowywania poniżej. Możemy pomyśleć o podwyższonym łóżku ze skrzyniami czy szufladami. Łóżko może być również miejscem do odpoczynku w ciągu dnia. Wygodne oparcie stworzymy ze specjalnych tapicerowanych paneli lub poduszek przymocowanych do ściany. 

Biurko. Biurko powinno zmieścić zarówno komputer jak i książki czy zeszyty. Na biurko najlepiej wykorzystać przestrzeń pod oknem, gdzie jest najwięcej światła dziennego. Skłębione kable nie wyglądają estetycznie i zabierają miejsce. Pomyślmy o biurku ze skrytką na przewody. Biurko nastolatka może pełnić również funkcję toaletki.  

Krzesło stało się obecnie kluczowym meblem w pokojach nastolatków. Jest potrzebne nie tylko w czasie zdalnego nauczania czy pracy przy biurku, ale również grania czy oglądania filmów na komputerze. Odpowiednie krzesło do komputera jest wygodne i ergonomiczne, co oznacza, że prowokuje prawidłową postawę. Dużą popularnością, nie tylko wśród graczy, cieszą się ostatnio krzesła gamingowe. 

Szafa. Zadbajmy o funkcjonalne wyposażenie szafy – drążek na ubrania, szuflady i półki dopasowane do garderoby naszej pociechy, ułatwiające organizację i utrzymanie porządku. Miejsce na szafie wykorzystajmy do przechowa rzadziej używanych rzeczy. Drzwi szafy to idealne miejsce na lustro, tak niezbędne nastolatkom. Możemy umieścić je od zewnątrz lub wewnątrz. Przyda się również wewnętrzne oświetlenie.

Jak urządzić pokój dla nastolatka

Projekt: 4 KĄTY A STÓŁ 5

Przechowywanie. Potrzebne będą nie tylko półki, kubiki czy kasetki na ścianach, ale także haczyki do zawieszania rzeczy, czy miękkich pojemników, wszelkie organizery ścienne oraz tablice na ścianę, które spełnią również funkcję dekoracyjną. Jeżeli urządzamy pokój ze skosem, na przykład na poddaszu, warto wykonać zabudowę na wymiar i umieścić schowki w podeście lub szafkach przy podłodze. 

Oświetlenie. Zdrowe i dobrze rozplanowane oświetlenie wpływa na prawidłowy rozwój i samopoczucie. Zadbaj o jak najlepszy dostęp do światła dziennego w pokoju młodzieżowym. Oprócz górnego oświetlenia nastolatek potrzebuje oświetlenia funkcyjnego – lampki nad biurkiem do nauki, lampki nocnej czy do czytania. Ważne jest również oświetlenie dodatkowe – nastrojowe dekoracyjne światełka czy boczna lampka lub listwa włączana wieczorem i w czasie odpoczynku. Doskonale sprawdzą się kolorowe LEDy z możliwością zdalnej regulacji barwy i mocy.

Rano i w czasie nauki światło sztuczne powinno mieć neutralną temperaturę barwową. Wieczorem wskazane jest tylko światło boczne i ciepłe. Jeżeli nie jesteś w stanie przekonać swojego buntownika do nieużywania telefonu i komputera na dwie godziny przed snem, spraw mu specjalny ochraniacz ekranu lub okulary z filtrem blokującym niebieskie światło. W ten sposób zadbasz o zdrowy sen swojego dziecka.

Jak urządzić pokój dla nastolatka

Fot. ikea.com

Pomysły do wykorzystania w pokoju młodzieżowym 

Kreatywne ściany 

Tablice korkowe lub magnetyczne będą miejscem na wyeksponowanie zdjęć, pamiątek czy inspiracji. Oprócz tablic, na ścianie nastolatek może chcieć zawiesić plakaty swoich ulubionych postaci. Pozwólmy na to. Wystarczy specjalna masa montażowa dzięki której przymocujemy plakat bez konieczności wiercenia otworów w ścianie. 

Czarno wszędzie? 

Pomalowanie całego pokoju na czarno, łącznie z sufitem (co czasem przychodzi do głowy nastolatkom), nie jest dobrym pomysłem, ale pomalowanie tak jednej ze ścian - już tak. Czarna ściana sprawdzi się za monitorem, będzie dobrym tłem dla plakatów czy tablic inspiracji, użycie farby kredowej da dodatkowo możliwość pisania czy rysowania po ścianie. Czerń doskonale pasuje do wszystkich kolorów. Czerń, wbrew pozorom, nie zmniejsza optycznie wnętrza – przeciwnie, daje efekt głębi co powoduje wizualne oddalenie ściany. Amatorowi czerni możemy zaproponować zestawienie jej z: bielą, szarością – np. tynkiem strukturalnym przypominającym surowy beton, cegłą dekoracyjną albo np. czarno-białą fotapetą z wybraną fotografią. Możemy tu zainspirować się stylem loftowym - czarna ściana lubi industrialne dodatki. Całość przełamiemy miękkimi poduchami do siedzenia, dekoracjami w jaskrawych kolorach oraz żywymi roślinami. 

Sprytna technologia 

Pamiętaj, że nastolatek nie dba o nic tak, jak o swój telefon. Ma go zawsze przy sobie i pilnuje, żeby był naładowany. Gniazdko i miejsce na telefon (oraz słuchawki) przy łóżku to podstawa. Do sprzętów dochodzi laptop lub tablet, głośnik bezprzewodowy, powerbank... Pomyślcie o smart rozwiązaniach ograniczających liczbę urządzeń i kabli, takich jak np. lampka nocna umożliwiająca bezprzewodowe ładowanie telefonu, czy taka z funkcją budzika, zintegrowana z głośnikiem na bluetooth.

Przytulność 2.0 

Tzw. nowa przytulność to trend dobrze znany przedstawicielom generacji Z, do której należą współcześni nastolatkowie. W czasie lockdownów spowodowanych pandemią koronawirusa młodzi ludzie spędzali w swych pokojach niemal całe dnie, tworząc w nich światy odosobnione, w których miękkie otoczenie zespala się z rzeczywistością wirtualną. 

Jak zmienić pokój w futurystyczną komnatę medytacyjną? Oto przepis: 

Przytulność i komfort fizyczny zapewnią przyjemne w dotyku tekstylia. Puszysty dywan, miękka narzuta, pufy czy dekoracyjne poduszki. W łagodzeniu napięć, lęków czy stresu może pomóc naszemu nastolatkowi terapeutyczna kołdra lub koc obciążeniowy. 

Inteligentne oświetlenie LED z funkcją regulacji natężenia i zmiany kolorów pomoże w zbudowaniu odpowiedniej atmosfery do odpoczynku czy stworzenia nastroju w czasie słuchania ulubionej muzyki lub wieczornego oglądania filmu. 

Rośliny doniczkowe 

Doskonałym dodatkiem do pokoju nastolatka są rośliny doniczkowe. Są obecnie bardzo modne i mają same zalety. Rośliny doniczkowe oczyszczają powietrze, mają korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie, a także zapewniają formę kontaktu z naturą. Co więcej, opieka nad własnymi roślinami uczy systematyczności i odpowiedzialności, uwrażliwiając na potrzeby innych żywych istot. 

Huśtawka hamak 

Nie znam nastolatka, który nie ucieszyłby się z wiszącego fotela czy hamakowej huśtawki w swoim pokoju. Możemy wybrać hamak typu kokon, który będzie odpowiedni również dla młodszych dzieci. Miękki hamak typu krzesło brazylijskie to ultrawygodna wersja fotela bujanego. Pleciona makramowa huśtawka na obręczy (bocianie gniazdo) będzie idealnym dodatkiem do młodzieżowego pokoju w stylu boho. Przed zamontowaniem hamaka sprawdź tylko czy sufit to wytrzyma.

Projekt: houmi

Sprzęt do ćwiczeń 

Młodzieżowy pokój staje się często dla nastolatków również miejscem do aktywności fizycznej. Żeby umożliwić dzieciakom uprawianie ulubionej formy treningu, w zaciszu własnego pokoju, musimy zapewnić im miejsce oraz sprzęt niezbędny do ćwiczeń. Niech sami zdecydują co to będzie – drążek baletowy lub drabinka do podciągania przy ścianie? Mini ścianka wspinaczkowa? Worek bokserski? Mata i akcesoria do jogi… wybór niech należy do dziecka. 

Przeczytaj również: Jak urządzić domowy plac zabaw dla dzieci

Futon 

Dobrym pomysłem będzie wypróbowanie w pokoju młodzieżowym japońskich materacy typu futon, które służą do spania i są dostępne z rozkładanymi stelażami lub po zwinięciu zmienią się w siedzisko. Materac zamiast łóżka do spania jest dobrym rozwiązaniem w pokojach nastolatków, którzy lubią potrenować czy pogimnastykować się. Miękka mata na podłodze nie przeszkodzi w ćwiczeniach i przyda się gdy jest potrzebna amortyzacja. 

Strefa gamera  

Jeżeli Twój nastolatek jest zapalonym graczem lub twórcą internetowym i długie godziny spędza przy biurku przed komputerem, zapewnij mu adekwatne stanowisko. Najważniejszy dla niego będzie oczywiście sprzęt komputerowy o odpowiedniej wydajności. Ucieszy się również z gadżetów takich jak podświetlana  klawiatura, przezroczysta, podświetlona kolorowymi LED-ami obudowa komputera, super precyzyjna mysz, profesjonalne słuchawki i mikrofon. Z punktu widzenia wygody i zdrowia ważne będzie również duże biurko oraz ergonomiczny fotel gamingowy.

Przeczytaj również: IKEA wprowadza specjalną kolekcję dla graczy

Może Cię również zainteresować: Jak urządzić pokój dla rodzeństwa?

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Pachnące pomarańcze z goździkami

Idealny dodatek do herbat, a podczas suszenia może być także naturalnym świątecznym zapachem, który nada naszym mieszkaniom wyjątkowego i magicznego klimatu.

Advertisement