Drewniana podłoga w domu. Na co zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Zarówno dosłownie, jak i w przenośni podłoga jest podstawą wnętrza. Stanowi bazę dla całej aranżacji i nie tak łatwo ją wymienić. Dlatego wybór podłogi to ważna decyzja. Jak nie pogubić się w bogatej ofercie sklepów i gąszczu inspiracji?


O czym przeczytasz?

Drewnianej podłogi raczej nie trzeba zachwalać. Ma wiele zalet. Jest ciepła, przyjemna w dotyku, naturalna i trwała. Tylko którą z jej wersji wybrać do naszego domu?

parkiet w salonie

Skarb pod wykładziną

Przy remoncie mieszkania z drugiej ręki, np. w starej kamienicy, warto w pierwszej kolejności sprawdzić co już mamy. Często pod widoczną podłogą – wykładziną lub panelami - można znaleźć skarby w postaci oryginalnego parkietu, lub desek. Dobrze jest więc na początek usunąć to, co na wierzchu i przyjrzeć się wszystkim warstwom. Może się zdarzyć, że warta odrestaurowania stara drewniana podłoga jest niekompletna, lub w części zniszczona. Jednak nawet w takim przypadku można ją ponownie wykorzystać. Doświadczeni fachowcy wykonają tzw. przekładkę, czyli zdemontują klepki, wybiorą te nieuszkodzone i ułożą ponownie na mniejszej powierzchni, np. tylko w salonie. Efekt okaże się wart zachodu. Nie chodzi tylko o oszczędność. Po odświeżeniu (cyklinowaniu i zabezpieczeniu) parkiet będzie się pięknie prezentował. Stanie się powodem do dumy i źródłem satysfakcji z uratowania fragmentu oryginalnego wnętrza.

jodełka francuska w salonie

Jodełka. Francja-elegancja czyli ości śledzia

Drewniany parkiet w formie mozaiki sprawdzi się, jeżeli lubimy eleganckie, historyczne wnętrza, a także styl retro. Najlepiej, kiedy dysponujemy mieszkaniem w starej kamienicy lub wysokim wnętrzem z dużymi oknami i oryginalnymi, lub stylizowanymi elementami, takimi jak stolarka (framugi, listwy, ramy okien), ozdobne stiuki na sufitach. Klasyczny parkiet jest jednak na tyle uniwersalny i bezpretensjonalny, że sprawdzi się także w „zwykłym” mieszkaniu. Parkiet układa się techniką „na wpust”. Najbardziej popularnym wzorem jest tzw. jodełka, znana na świecie pod nazwą herringbone ze względu na skojarzenie z kształtem rybiego szkieletu. W polskich mieszkaniach najczęściej zobaczymy jodełkę klasyczną, zwaną także angielską. W paryskich wnętrzach stosowana była inna odmiana jodełki zwana jodełką francuską, która od pewnego czasu jest popularna również nad Wisłą. Od tej klasycznej różni się sposobem łączenia rzędów deseczek – zamiast naprzemiennego łączenia krótszego boku z dłuższym pod kątem 90° listewki połączone są krótszymi bokami pod kątem 45°, tworząc równe szeregi. Pamiętajmy, że pojedyncze klepki dostępne są w różnych rozmiarach. Najlepiej dopasować je do wielkości pomieszczenia, tak, aby zachować odpowiednie proporcje. Czyli przy mniejszych pomieszczeniach sprawdzi się drobniejszy wzór, w przypadku dużych przestrzeni możemy ułożyć szersze i dłuższe klepki.

wnętrze z jasnym parkietem

Deski. Nie tylko w domu na wsi.

Deski zwykło się kojarzyć ze stylem rustykalnym, wiejską chatą lub góralskim domem obłożonym wewnątrz drewnem od góry do dołu. Oczywiście to słuszne skojarzenie, jednak niewyczerpujące możliwości aranżacyjnych podłogi w formie prostych drewnianych desek. W stylu rustykalnym deski są ważnym elementem. Eksponuje się w nim urodę drewna, jego rysunek, usłojenie i naturalny kolor. Często używa się gatunków iglastych, jak sosna, eksponując sęki i naturalne „niedoskonałości”. Taki zabieg sprawia, że pomieszczenie nawiązuje do naturalnego otoczenia. We wnętrzach rustykalnych sprawdzą się deski z drewna szczotkowanego lub postarzanego. Styl skandynawski „woli” drewno jasne lub bielone.

Deski równie dobrze sprawdzą się jednak w mieszkaniu. O ile w europejskich miastach przyjął się parkiet w formie mozaiki, tak w Ameryce Północnej w wielkomiejskich apartamentach króluje deska. Nieodłącznym elementem popularnego stylu nowojorskiego jest podłoga z ciemnych desek. Jeżeli taki styl nam odpowiada, wybierzmy jak najciemniejsze odcienie: drewno barwione lub gatunki egzotyczne w wybarwieniach od czekoladowego po głęboko czarne, jak heban czy wenge.

podłoga, ciemne deski, sypialnia

Drewno lite czy panele

Wybierając drewnianą podłogę do domu, nie musimy decydować się na lite drewno. Do dyspozycji mamy również drewniane panele, czyli deski warstwowe, zwane również deskami barlineckimi. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Parkiet wykonany z litego drewna jest solidny, niezwykle trwały, nadaje się do cyklinowania i po wielu latach może wyglądać równie pięknie co na początku. Co więcej, zmieniając po jakimś czasie aranżację, możemy zmienić wygląd drewna i jego charakter, używając innego wykończenia. Tym sposobem zmienimy styl, nie musząc wymieniać podłogi. Do wad klepki możemy zaliczyć wyższą cenę. Więcej musimy zapłacić zarówno za podłogę, jak i za jej ułożenie, ponieważ wymaga ono ręki specjalisty. Łatwiejsze będzie ułożenie drewnianych paneli, które są również tańsze od parkietu, ponieważ jedynie ich wierzchnia warstwa wykonana jest z drewna dekoracyjnego. Zaletą desek warstwowych jest również możliwość zainstalowania pod nimi ogrzewania podłogowego, czego w przypadku klepki zrobić się nie da. Podłoga z litego drewna dobrze tłumi dźwięki, jednak po latach może zacząć skrzypieć. Dobrej jakości panele drewniane zachowują swój kształt, nie paczą się, nie pęcznieją i nie skrzypią. Jednak dla lepszej izolacji i wytłumienia dobrze jest zabezpieczyć podłoże dodatkową warstwą np. korka. W przypadku deski warstwowej osiągamy pewien kompromis i nie musimy wybierać, rozstrzygając: „podłoga drewniana czy panele”.

Jako alternatywa dla drewnianej podłogi istnieją również panele laminowane, które, choć nie są zupełnie pozbawione plusów, jak choćby niska cena czy łatwy montaż, to z drewnem, poza jego imitowaniem, nie mają nic wspólnego. Przy wyborze paneli laminowanych najlepiej wybrać te o najwyższej klasie ścieralności i z tłumiącą dźwięki warstwą, która będzie niwelować stukanie.

cyklinowanie parkietu

Wykończenie drewna. Lakier czy olej?

Na koniec warto zwrócić uwagę na wykończenie drewnianej powierzchni. To, w jaki sposób jest zabezpieczona, wpływa zarówno na właściwości, jak i na wygląd podłogi. Lakier „w połysku” da efekt szklanej tafli, która wygląda elegancko i nieskazitelnie, jednak jest mniej naturalna. Lakierowanie dobrze zabezpiecza drewno, tworząc silną izolację, jednak po jakimś czasie będziemy zauważać rysy na samym lakierze. Jeżeli pragniemy naturalnego efektu, możemy wybrać woskowanie lub olejowanie podłogi. Ten sposób zabezpieczenia podkreśli rysunek i charakter drewna. Co więcej, możemy wówczas dodatkowo wybarwić drewno. Zabezpieczenie drewna woskiem lub olejem jest jednak mniej trwałe, przez co podłoga wymaga częstszego odświeżania i odpowiedniej pielęgnacji. Ten sposób nie sprawdzi się w miejscach intensywnie użytkowanych, ponieważ jest mniej odporny na zabrudzenia i uszkodzenia mechaniczne. Należy dodać, że samodzielna impregnacja podłogi dotyczy tej z litego drewna. Panele drewniane fabrycznie wykończone są preparatem ochronnym.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować