Natura wielkiego formatu. Najnowsze płytki ceramiczne polskich producentów

Wśród nowości polskich producentów królują w tym roku płytki wielkoformatowe przypominające płyty z naturalnych kamieni lub kamieni w połączeniu z betonem. Inspirują: porcelana z żyłkami złota, granatowy labradoryt oraz modna, szara wersja terrazzo


O czym przeczytasz?

Płytki Tubądzin Marmo D'Oro

Marmo d’Oro Tubądzin

Kolekcja Marmo d’Oro Tubądzin to nowa odsłona serii MONOLITH. Swój wyjątkowy wygląd płytki zawdzięczają nietypowemu połączeniu dwóch inspiracji – klasycznego piękna i elegancji, z jaką kojarzy się marmur i włoska tradycja kamieniarska, oraz delikatności i oryginalności kinstugi, japońskiej techniki naprawiania pękniętej ceramiki poprzez ponowne łączenie jej kawałków sproszkowanym złotem lub innym metalem szlachetnym i laką.

Motywem przewodnim nowej kolekcji Monolith jest natura jako nieustanne źródło inspiracji, niewyczerpana ilość różnorodnych faktur, gra kontrastów oraz przenikających się kolorów

– mówi Tomasz Smus, architekt Grupy Tubądzin.

Płytki Tubądzin Marmo D'Oro

Płytki z kolekcji Marmo d’Oro wiernie oddają strukturę białego marmuru, przywodząc jednocześnie na myśl technikę kintsugi (zwaną też kintsukuroi). Szare i złote żyłki przecinające płytkę niczym złoto i laka (żywica drzewa lakowego) wydobywają ze struktury kamienia dodatkowe atuty – tak, jak kintsugi podkreśla niedoskonałości rozbitej porcelany, poprzez jej finezyjne i misterne ponowne połączenie. Rysunek nieregularnych, delikatnie zdobionych linii szczególnie efektownie prezentuje się w wielkim formacie, który jest coraz bardziej popularny. Dzięki imponującym rozmiarom płytek Tubądzin (120 x 140 cm.) i tym samym minimalnej ilość fug, możemy podziwiać wzór niczym z płyty marmuru. 

płytki Opoczno Desert Wind

Grand Stone Opoczno

Naturalne „kamienne” wzory były również inspiracją dla stworzenia całej grupy (aż trzynastu) kolekcji płytek z serii Grand Stone marki Opoczno. Ich wzornictwo bazuje „zarówno na klasycznym, dostojnym rysunku marmuru, jak i surowym, żywiołowym obliczu wysokogórskiej skały”. Opoczno proponuje nam wzory: od jasnych, które charakteryzuje delikatniejszy rysunek (Brave Onyx, Night Shade, Distance, Eternal), poprzez mocniejsze z bogatym użyleniem (Stonington, Marble Skin, Silver Point, Essential Graphite), aż po odważne, wyraziste motywy w zdecydowanych kolorach (Ironic, Desert Wind, Vulcanic Dust, Essential Grey).

Płytki Opoczno Vulcanic Dust

Pierwowzorem flagowej kolekcji Color Crush, był labradoryt, minerał odkryty na półwyspie Labrador w Ameryce Północnej. To kamień ceniony ze względu na swoje metaliczne refleksy, które w najpiękniejszych i najrzadszych okazach prezentują niezwykle szeroką gamę kolorów, w tym odcienie niebieskiego i brązu. Płytki wyróżnia nietypowy kolor – granat ozdobiony mocnym rysunkiem żył, załamań i rozświetleń.

Podstawą projektów graficznych wszystkich kolekcji z rysunkiem kamienia były skany autentycznych minerałów. Dzięki różnorodności Grand Stone ma być propozycją zarówno dla wielbicieli aranżacji w klasycznym stylu, jak i dla miłośników nowoczesnych, bardziej minimalistycznych projektów. Kolekcje przeznaczone są do wnętrz mieszkalnych oraz przestrzeni komercyjnych.

Płytki Opoczno Color Crush

Sunnydust i Granddust Ceramika Paradyż

Ceramika Paradyż prezentuje natomiast kolejne dwie nowości produktowe z serii Home of Concrete: Sunnydust i Granddust. Każda z nich to wariacja na temat betonu i kamienia, w której minimalistyczny, industrialny design łączy się z nawiązaniami do piękna natury. Home of Concrete proponuje nowatorskie podejście do grafiki cementowej oraz zastosowanie specjalnych technologii zdobniczych. Kolekcje z serii Home of Concrete wpisuje się w koncepcję „Domu z Paradyża” - dają możliwość płynnego i modularnego aranżowania różnych przestrzeni domowych, od łazienki, pokoju dziennego, sypialni, holu, kuchni, tarasów, po elewację budynków. Płytki z obu kolekcji Home of Concrete powstały z myślą o stonowanych aranżacjach oraz poczuciu bezpieczeństwa domowników. Mają „stworzyć otoczenie, w którym możemy najlepiej odpocząć, nabrać energii i dystansu do codziennych spraw”. Sunnydust i Granddust to propozycje dla osób, które urządzając swoje domy i mieszkania chcą wprowadzić do nich zarówno modny wystrój, jak i harmonię. Płytki w wielkim formacie to nowe oblicze cieszącego się popularnością od kilku sezonów betonu. Sprawdzą się we wnętrzach prywatnych i publicznych oraz na zewnątrz budynków.

Płytki Paradyż Sunnydust

Płytki Paradyż Sunnydust

Sunnydust to kolekcja inspirowana kamienistą pustynią i promieniami słońca. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, na płytkach uzyskano efekt łączący cement z delikatnym rysunkiem żyłek charakterystycznych dla naturalnego kamienia. W połączeniu z ciepłymi odcieniami beżu i szarości, zastosowanie płytek z kolekcji Sunnydust pozwala na wprowadzenie do wnętrza przytulnego klimatu, a jednocześnie zachowanie jego nowoczesnego, minimalistycznego charakteru.

Płytki Paradyż Granddust

Granddust to bardziej ekspresyjna propozycja, bazująca zarówno na ciepłych, jak i chłodnych odcieniach szarości. Oryginalna faktura cementu została przełamana rysunkiem popularnego obecnie szarego terrazzo (lastryko). Wzór na płytkach oddaje efekt kamieni zatopionych w betonie, pod gładką, polerowaną powierzchnią. Płytki dostępne są w dużym formacie, dzięki czemu pozwalają stworzyć jednolitą płaszczyznę.

Płytki Paradyż Granddust

Przeczytaj również o kolekcji płytek Paradyż Modernizm, która otrzymała właśnie aż dwie nagrody Dobry Wzór.

Zdjęcia pochodzą z materiałów prasowych producentów 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować