Jak sprawdzić, czy masz w domu pluskwy i jak się ich pozbyć?

Pluskwy są maleńkie, mają zaledwie 5 mm średnicy. To mniej niż gumka od ołówka. Doskonale wiedzą, gdzie się ukryć w domu - miesiącami żyją między posiłkami, a ich samica składa nawet do 500 jaj. To właśnie dlatego pluskwy w domu są takie uciążliwe.

Pluskwa na swetrze

KAZIMIERZ: Jak rozpoznać czy mam w domu pluskwy i czy pogryzienia na skórze są śladami ich ukąszeń? Jak je zwalczyć? Czy jeśli zostałem ugryziony przez pluskwę, powinienem zgłosić to do lekarza?

ANNA: Pluskwy w domu są bardzo męczące – są niewielkie i szybko się rozmnażają, dlatego trudno się ich pozbyć. Nie jest to jednak niemożliwe. Musisz być cierpliwy, prawdopodobnie do usuwania pluskiew będziesz musiał podchodzić kilka razy.

Na początek znajdź miejsce, gdzie rozmnażają się pluskwy w twoim domu. To mogą być szwy materaca czy fałdy zasłon. Użyj latarki, żeby dokładnie zajrzeć w każdy zakątek. Pluskwy są sprytne i mogą tak się ukryć, że nie będziesz w stanie ich znaleźć. Wtedy poszukaj ich odchodów lub jaj złożonych przez samice. Odchody będą wyglądały jak małe czerwone kropeczki w kolorze czerwonym, jaja będą miały kolor żółty.

Pluskwa z bliska

Następnie odkurz dokładnie zakamarki, w których podejrzewasz że zagnieździły się pluskwy. Jeśli są w dywanie, na kanapie lub łóżku, wypierz wszelkie materiały, w których mogą się znajdować. Pluskwy w domu zwalcza się dzięki bardzo wysokiej lub bardzo niskiej temperaturze.  Dlatego też wszelkie materiały pierz w gorącej wodzie (powyżej 60°C), a następnie osusz suszarką. Drobne przedmioty na których zauważyłeś ślady po pluskwach, można włożyć na noc do zamrażarki (przy temperaturze poniżej -12°C).

Na koniec uszczelnij zakamarki, przez które pluskwy mogły przedostać się do twojego domu – wypełnij pęknięcia przy listwach przypodłogowych, przyklej odklejającą się tapetę. Jeśli to nie pomoże, bo pluskwy w domu rozmnożyły się na tyle, że tradycyjne sposoby nie działają – użyj środka owadobójczego przeznaczonego do pluskiew.

Pluskwy żerują głównie nocą, dlatego jeśli zobaczysz u siebie ukąszenia to zapewne po przebudzeniu. Będą występować w grupach kilku, kilkunastu ugryzień. Skutkiem ugryzienia przez pluskwy jest na ogół obrzęk, swędzenie lub pieczenie skóry. Czasem występuje uczulenie lub bezsenność. Pluskwy w domu są bardzo uciążliwe, ale ich ugryzienia nie są groźne dla życia, dlatego nie ma potrzeby kontaktu z lekarzem. Dobrym sposobem na łagodzenie obrzęku jest korzystanie z maści i żelów na ukąszenia przez owady.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować