Jak sprawdzić, czy masz w domu pluskwy i jak się ich pozbyć?

Pluskwy są maleńkie, mają zaledwie 5 mm średnicy. To mniej niż gumka od ołówka. Doskonale wiedzą, gdzie się ukryć w domu - miesiącami żyją między posiłkami, a ich samica składa nawet do 500 jaj. To właśnie dlatego pluskwy w domu są takie uciążliwe.

Pluskwa na swetrze

KAZIMIERZ: Jak rozpoznać czy mam w domu pluskwy i czy pogryzienia na skundefinedrze są śladami ich ukąszeń? Jak je zwalczyć? Czy jeśli zostałem ugryziony przez pluskwę, powinienem zgłosić to do lekarza?

ANNA: Pluskwy w domu są bardzo męczące undefined są niewielkie i szybko się rozmnażają, dlatego trudno się ich pozbyć. Nie jest to jednak niemożliwe. Musisz być cierpliwy, prawdopodobnie do usuwania pluskiew będziesz musiał podchodzić kilka razy.

Na początek znajdź miejsce, gdzie rozmnażają się pluskwy w twoim domu. To mogą być szwy materaca czy fałdy zasłon. Użyj latarki, żeby dokładnie zajrzeć w każdy zakątek. Pluskwy są sprytne i mogą tak się ukryć, że nie będziesz w stanie ich znaleźć. Wtedy poszukaj ich odchodundefinedw lub jaj złożonych przez samice. Odchody będą wyglądały jak małe czerwone kropeczki w kolorze czerwonym, jaja będą miały kolor żundefinedłty.

Pluskwa z bliska

Następnie odkurz dokładnie zakamarki, w ktundefinedrych podejrzewasz że zagnieździły się pluskwy. Jeśli są w dywanie, na kanapie lub łundefinedżku, wypierz wszelkie materiały, w ktundefinedrych mogą się znajdować. Pluskwy w domu zwalcza się dzięki bardzo wysokiej lub bardzo niskiej temperaturze. Dlatego też wszelkie materiały pierz w gorącej wodzie (powyżej 60undefinedC), a następnie osusz suszarką. Drobne przedmioty na ktundefinedrych zauważyłeś ślady po pluskwach, można włożyć na noc do zamrażarki (przy temperaturze poniżej -12undefinedC).

Na koniec uszczelnij zakamarki, przez ktundefinedre pluskwy mogły przedostać się do twojego domu undefined wypełnij pęknięcia przy listwach przypodłogowych, przyklej odklejającą się tapetę. Jeśli to nie pomoże, bo pluskwy w domu rozmnożyły się na tyle, że tradycyjne sposoby nie działają undefined użyj środka owadobundefinedjczego przeznaczonego do pluskiew.

Pluskwy żerują głundefinedwnie nocą, dlatego jeśli zobaczysz u siebie ukąszenia to zapewne po przebudzeniu. Będą występować w grupach kilku, kilkunastu ugryzień. Skutkiem ugryzienia przez pluskwy jest na ogundefinedł obrzęk, swędzenie lub pieczenie skundefinedry. Czasem występuje uczulenie lub bezsenność. Pluskwy w domu są bardzo uciążliwe, ale ich ugryzienia nie są groźne dla życia, dlatego nie ma potrzeby kontaktu z lekarzem. Dobrym sposobem na łagodzenie obrzęku jest korzystanie z maści i żelundefinedw na ukąszenia przez owady.

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!

Advertisement