Nowoczesna ziemianka zamiast lodówki? Innowacyjne rozwiązania do przechowywania żywności wykorzystują metodę naszych babć

Piwniczki ogrodowe. Czy naturalny sposób trzymania zapasów wraca do łask?

Piwniczki ogrodowe - nowoczesne ziemianki

Naturalny sposób chłodzenia żywności działa w zrównoważony, przyjazny dla środowiska sposób i może stać się alternatywą dla tradycyjnej lodówki lub np. chłodzonej elektrycznie piwniczki na wino. Ziemianka nie wymaga elektryczności, ponieważ wykorzystuje izolacyjność gruntu i chłodniejsze temperatury powietrza w nocy. Dzisiejsze rozwiązania, choć po zainstalowaniu mogą przypominać spotykane jeszcze na wsi tradycyjne ziemne spiżarnie, są produkowane w nowoczesny sposób.

Nowoczesne piwniczki, które opracowało m.in. Studio Floris Schoonderbeek z Holandii oraz polska firma piwniczki.pl, są połączeniem innowacyjnej technologii z tradycyjnym sposobem przechowywania produktów z wykorzystaniem naturalnej temperatury – chłodu lub ciepła ziemi. 

Piwniczki ogrodowe - nowoczesne ziemianki

Ziemne lodówki przybierają zwykle kształt kuli. Cała konstrukcja jest wkopywana i przykrywana wykopaną ziemią. To proces dość bezproblemowy. Do instalacji nie jest potrzebne pozwolenie i nie trzeba usuwać ziemi podczas kopania. Powstałe na posesji wzniesienie można wykorzystać jako rabatę, skalniak, posiać na nim trawę lub łąkę kwietną. Górka w ogródku spodoba się dzieciom, urozmaicając zabawę. Polska firma piwniczki.pl zapewnia, że otrzymamy piwniczkę w jednym, gotowym elemencie a jej transport i montaż odbędzie się w ciągu jednego dnia, bez dewastacji ogrodu, nawet przy wysokich wodach gruntowych.

Piwniczki ogrodowe - nowoczesne ziemianki

Piwniczki ogrodowe - nowoczesne ziemianki

Dzięki izolacji, jaką tworzy warstwa ziemi znajdująca się nad piwniczką, w jej wnętrzu, zarówno latem, jak i zimą panuje stała temperatura, odpowiednia do przechowywania żywności. To zwykle, jak podają twórcy „groundfridge” ze Studia Floris Schoonderbeek, między 10 a 12 stopni Celsjusza, czyli optymalne warunki do trzymania ogrodowych plonów – warzyw i owoców a także przetworów, wina czy serów. Poziom temperatury odpowiada temperaturze gruntu na zewnątrz, natomiast wpływ mają na niego czynniki lokalne, takie jak rodzaj gleby, poziom wód gruntowych, ekspozycja na światło słoneczne, roślinność kopca czy średnia temperatura zewnętrzna.

Piwniczki ogrodowe - nowoczesne ziemianki

Ziemianki marki piwniczki.pl, zaprojektowane przez zespół inżynierów, zbudowane są z laminatu poliestrowo szklanego w technologii bardzo zbliżonej do budowy jachtów. Są więc odporne na wilgoć, szczelne (co zabezpiecza żywność np. przed gryzoniami) i trwałe - zachowują swoje parametry oraz wygląd. Konstrukcja piwniczki jest zintegrowana. W usztywnionym poszyciu może się również znaleźć kanał wentylacyjny, co zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz piwniczki. Holenderska „Groundfridge” jest dodatkowo wyposażona w wentylator zasilany baterią, dający możliwość ustawienia czasu wentylacji zgodnie z wymaganymi specyfikacjami. Aby zapewnić pełne bezpieczeństwo użytkowania, schody prowadzące do wnętrza piwniczek pokryto powłoką antypoślizgową. Wszystkie wewnętrzne powierzchnie spiżarni mają atest do kontaktu z żywnością, są wykończone na wysoki połysk i łatwe do utrzymania w czystości. Organiczne kształty wewnętrznej przestrzeni piwniczek zostały zaprojektowane tak, by maksymalnie wykorzystać miejsce na przechowywanie i zapewnić wygodę. Piwniczki mają wbudowane półki i oświetlenie LED. Wyposażone są również w mierniki temperatury oraz wilgotności.

Piwniczki ogrodowe - nowoczesne ziemianki

Piwniczki ogrodowe - nowoczesne ziemianki

Po wkopaniu widoczne są jedynie drzwi piwniczki i tu mamy wybór – jak chcemy, żeby wyglądały. Piwniczki.pl proponują drewniane wejścia z okuciami przypominające wrota rycerskiej komnaty (w przypadku piwniczek sklepieniowych) lub okrągłe jak wieko beczki drzwi do domu Hobbita. Trochę bardziej współczesny wygląd mają drzwi „groundfridge” autorstwa studia Floris Schoonderbeek. Przypominają masywne drzwi retro lodówek. Chociaż niektórym skojarzą się raczej z wejściem do schronu. Swoją drogą zwolennikom samowystarczalności, w duchu ruchu prepersów, na pewno spodoba się pomysł niewymagającego zasilania ogrodowego „bunkra” pełnego zapasów. 

Piwniczki ogrodowe - nowoczesne ziemianki

Piwniczki ogrodowe - nowoczesne ziemianki

Drzwi i wnętrza piwniczek są odpowiednio szerokie i wysokie, aby można było do nich wchodzić i wychodzić w pozycji wyprostowanej. Wewnątrz piwniczki zmieści się nawet kilka osób.

Konstrukcja nowoczesnych piwniczek jest lekka i łatwa w transporcie. Co więcej, nowoczesna ziemianki, w przeciwieństwie do tych tradycyjnych, są rozwiązaniem mobilnym - istnieje możliwość wykopania piwniczki i zmiany jej lokalizacji.

Piwniczki ogrodowe - nowoczesne ziemianki

Źródła zdjęć: 1-4, 8, 10: designboom.com, 5-7, 9: piwniczki.pl

Przeczytaj również: Najciekawsze ziemianki mieszkalne na świecie

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement