Sprawdzonym sposobem na aranżację wnętrza jest stworzenie tzw. accent wall, czyli wyróżnienie jednej ze ścian w pomieszczeniu za pomocą dekoracji. Alternatywą dla farby czy tapety stały się popularne ostatnio panele 3D. Sprawdzamy jakie panele są dostępne na naszym rynku i pokazujemy jak mogą odmienić wnętrze.
Trójwymiarowe panele ścienne to płytki z ozdobnym wypukłym motywem. Powtarzający się wzór płynnie przechodzi z jednej płytki na drugą, tworząc dekoracyjną strukturę. Wzór zwykle można układać w każdą stronę – w pionie, poziomie lub po skosie tworząc dowolne kompozycje.
Panele 3D produkuje się z różnych materiałów. Mogą być wykonane z betonu, lekkiego, wytrzymałego i odpornego na czynniki zewnętrzne kompozytu (połączenia żywicy epoksydowej z włóknami szklanymi i węglowymi) lub z gipsu z dodatkiem minerałów, wzmocnionego włóknem szklanym. Panele gipsowe są przyjazne dla środowiska, nietoksyczne i niepalne. Nie zaleca się jednak układania ich w łazience, ponieważ wchłaniają parę. Ich zaletą jest stosunkowo niska cena, nie są jednak tak trwałe i wytrzymałe jak panele z kompozytu czy betonu. Panele z betonu są cięższe i nie tak łatwe w montażu, jednak ten materiał o naturalnym, surowym wyglądzie ma oryginalny charakter pożądany przy urządzaniu wnętrza w stylu loftowym. Panele np. te kompozytowe mogą być lakierowane fabrycznie błyszczącym lub matowym lakierem odpornym na zabrudzenia i wilgoć. Gipsowe panele można pomalować samodzielnie, farbą do ścian.
Przestrzenne panele produkuje się również z płyty MDF, drewna, a także innych materiałów naturalnych, takich jak sprasowane włókna palmowe czy kokosowe. Panele palmowo-kokosowe są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Podobnie jak panele cementowe charakteryzują się paroprzepuszczalnością, są łatwe w montażu, można je stosować tylko wewnątrz pomieszczeń, koniecznie na równych, gładkich i suchych powierzchniach. Nie nadają się do wnętrz o wysokiej wilgotności.
Kolejnym ekologicznym rozwiązaniem są panele strukturalne z korka. Korek jest surowcem odnawialnym, nadającym się do recyklingu i biodegradowalnym. Korkowe panele stanowią naturalną izolację termiczną i akustyczną, są lekkie i łatwe w montażu. Dostaniemy je zarówno w kolorze naturalnym, jak i barwione na różne kolory.
W sypialni sprawdzi się również ścina z paneli tapicerowanych, która doda wnętrzu przytulności i elegancji. W mniejszych sypialniach, w których ważne jest optymalne wykorzystanie przestrzeni, ściana z paneli obitych np. welurem z powodzeniem zastąpi miękkie wezgłowie łóżka.
Panelami ozdabiamy jedną ze ścian w pomieszczeniu — tę, którą pragniemy zaakcentować. Pamiętajmy, by do niewielkich pokojów wybierać mniej wypukłe panele o drobniejszym wzorze. W bardziej przestrzennych i wysokich pomieszczeniach możemy pozwolić sobie na bardziej wyrazistą trójwymiarową powierzchnię.
Proj. Evgenii Kravchenko
Kiedy decydujemy się na montaż przestrzennych paneli, warto zadbać o dobre oświetlenie ściany, na której je eksponujemy. Odpowiednie oświetlenie, np. przy użyciu listew LED, podkreśli strukturę i wzór ozdobnej instalacji. Ważne jest właściwe rozmieszczenie świateł, dzięki któremu osiągniemy zamierzony efekt.
Niestety nie wszystkie dekoracje z paneli są w dobrym guście. Wybierając je bez wyczucia, stąpamy po kruchym lodzie. Jak nie przekroczyć granicy i uniknąć kiczu? Poszukaj w internecie aranżacji – zdjęć lub wizualizacji przedstawiającej dany wzór „w praktyce”. Unikaj paneli w jaskrawych kolorach i błyszczących „plastikowych” powierzchni. Strzeż się kolorowych światełek – sprawdzają się tylko na dyskotece ;)
Proj. CGBandit/Behance.net