Panele ścienne 3D. Sposób na ścianę w trójwymiarze

Jak odmienić wnętrze za pomocą przestrzennej dekoracji z paneli? Zobacz inspiracje

pomysł na ścianę za telewizorem

Kalithea.pl

Sprawdzonym sposobem na aranżację wnętrza jest stworzenie tzw. accent wall, czyli wyrundefinedżnienie jednej ze ścian w pomieszczeniu za pomocą dekoracji. Alternatywą dla farby czy tapety stały się popularne ostatnio panele 3D. Sprawdzamy jakie panele są dostępne na naszym rynku i pokazujemy jak mogą odmienić wnętrze.

szare panele 3D plaster miodu

Kalithea.pl

Trundefinedjwymiarowe panele ścienne to płytki z ozdobnym wypukłym motywem. Powtarzający się wzundefinedr płynnie przechodzi z jednej płytki na drugą, tworząc dekoracyjną strukturę. Wzundefinedr zwykle można układać w każdą stronę undefined w pionie, poziomie lub po skosie tworząc dowolne kompozycje.

Panele dekoracyjne na ścianę

Kalithea.pl

Panele 3D produkuje się z rundefinedżnych materiałundefinedw. Mogą być wykonane z betonu, lekkiego, wytrzymałego i odpornego na czynniki zewnętrzne kompozytu (połączenia żywicy epoksydowej z włundefinedknami szklanymi i węglowymi) lub z gipsu z dodatkiem minerałundefinedw, wzmocnionego włundefinedknem szklanym. Panele gipsowe są przyjazne dla środowiska, nietoksyczne i niepalne. Nie zaleca się jednak układania ich w łazience, ponieważ wchłaniają parę. Ich zaletą jest stosunkowo niska cena, nie są jednak tak trwałe i wytrzymałe jak panele z kompozytu czy betonu. Panele z betonu są cięższe i nie tak łatwe w montażu, jednak ten materiał o naturalnym, surowym wyglądzie ma oryginalny charakter pożądany przy urządzaniu wnętrza w stylu loftowym. Panele np. te kompozytowe mogą być lakierowane fabrycznie błyszczącym lub matowym lakierem odpornym na zabrudzenia i wilgoć. Gipsowe panele można pomalować samodzielnie, farbą do ścian.

salon w stylu loftowym

artpanel.pl

Przestrzenne panele produkuje się rundefinedwnież z płyty MDF, drewna, a także innych materiałundefinedw naturalnych, takich jak sprasowane włundefinedkna palmowe czy kokosowe. Panele palmowo-kokosowe są trwałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Podobnie jak panele cementowe charakteryzują się paroprzepuszczalnością, są łatwe w montażu, można je stosować tylko wewnątrz pomieszczeń, koniecznie na rundefinedwnych, gładkich i suchych powierzchniach. Nie nadają się do wnętrz o wysokiej wilgotności.

Panele ścienne 3D białe

artpanel.pl

Kolejnym ekologicznym rozwiązaniem są panele strukturalne z korka. Korek jest surowcem odnawialnym, nadającym się do recyklingu i biodegradowalnym. Korkowe panele stanowią naturalną izolację termiczną i akustyczną, są lekkie i łatwe w montażu. Dostaniemy je zarundefinedwno w kolorze naturalnym, jak i barwione na rundefinedżne kolory.

panele korkowe na ścianę

Corkbee.pl

Panele ścienne mdf

W sypialni sprawdzi się rundefinedwnież ścina z paneli tapicerowanych, ktundefinedra doda wnętrzu przytulności i elegancji. W mniejszych sypialniach, w ktundefinedrych ważne jest optymalne wykorzystanie przestrzeni, ściana z paneli obitych np. welurem z powodzeniem zastąpi miękkie wezgłowie łundefinedżka.

sypialnia ze ścianą z paneli welurowych, w beżu

Stegu.pl

Panelami ozdabiamy jedną ze ścian w pomieszczeniu undefined tę, ktundefinedrą pragniemy zaakcentować. Pamiętajmy, by do niewielkich pokojundefinedw wybierać mniej wypukłe panele o drobniejszym wzorze. W bardziej przestrzennych i wysokich pomieszczeniach możemy pozwolić sobie na bardziej wyrazistą trundefinedjwymiarową powierzchnię.

drewniane panele 3D, podświetlone

Proj. Evgenii Kravchenko

Kiedy decydujemy się na montaż przestrzennych paneli, warto zadbać o dobre oświetlenie ściany, na ktundefinedrej je eksponujemy. Odpowiednie oświetlenie, np. przy użyciu listew LED, podkreśli strukturę i wzundefinedr ozdobnej instalacji. Ważne jest właściwe rozmieszczenie świateł, dzięki ktundefinedremu osiągniemy zamierzony efekt.

granatowa ściana z paneli 3D, łazienka

Kalithea.pl

Niestety nie wszystkie dekoracje z paneli są w dobrym guście. Wybierając je bez wyczucia, stąpamy po kruchym lodzie. Jak nie przekroczyć granicy i uniknąć kiczu? Poszukaj w internecie aranżacji undefined zdjęć lub wizualizacji przedstawiającej dany wzundefinedr undefinedw praktyceundefined. Unikaj paneli w jaskrawych kolorach i błyszczących undefinedplastikowychundefined powierzchni. Strzeż się kolorowych światełek undefined sprawdzają się tylko na dyskotece ;)

Sypialnia ze ścianą o strukturze skały

Proj. CGBandit/Behance.net

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!