Pamiątki Epoki Plastiku. Projekt, który skłania do refleksji

Kolorowe obiekty, wykonane z surowca XXI w. – przetworzonego plastiku, obrazują statystyki, które dają do myślenia. Polecamy wystawę prezentowaną do najbliższej niedzieli w ramach Gdynia Design Days

pamiatki-epoki-plastiku

Torebki foliowej używamy średnio przez 5 do 20 minut. Czas jej rozkładu to 400 do 500 lat. Czy dla kilku minut wygody warto zanieczyszczać ziemię i na setki lat pozostawić po sobie tony śmieci? To pytanie stawia Filip Til, twundefinedrca wystawy dyplomowej Pamiątki Epoki Plastiku prezentowanej w ramach Gdynia Design Days 2021. Celem wystawy jest nakłonienie nas do wspundefinedlnej refleksji jak żyć odpowiedzialnie. Pamiątki Epoki Plastiku powstały, by edukować, uświadamiać i wyrazić protest przeciwko zaśmiecaniu środowiska naturalnego.

Statystyczny obywatel Unii Europejskiej zużywa 200 torebek foliowych rocznie. To łącznie aż 4 kg tworzywa sztucznego! W tym samym czasie Polak prawie dwukrotnie bije ten rekord, marnując aż 360 foliundefinedwek - to ponad 7 kg plastiku!

pamiatki-epoki-plastiku

Stworzyliśmy materiał, ktundefinedry miał zrewolucjonizować świat. Zrobił to. Niestety przez naszą lekkomyślność zanieczyścił środowisko. Pamiątki Epoki Plastiku to zestaw obiektundefinedw, ktundefinedre są manifestem naszej spuścizny undefined powstały ze undefinedskał XXI w.undefined - z tworzywa, ktundefinedre przetrwa po nas najdłużej. Pamiątki to figury zbudowane z odważnikundefinedw oraz undefinedkalendarz foliowyundefined.

Figury zestawione na podstawie statystyk pokazują rundefinedżnice w tym, jak w rundefinedżnych częściach Europy traktujemy torby foliowe z marketundefinedw i w jakich krajach dba się, by zużywać ich jak najmniej, a gdzie problem ten jest wciąż bagatelizowany. Na przykład statystyczny mieszkaniec Finlandii czy Danii zużywa tylko 4 torby foliowe rocznie, natomiast Polski czy Litwy już 360.

Budowle z plastikowych klockundefinedw obrazują masę średniego miesięcznego zużycia toreb foliowych przez mieszkańca Polski, Litwy, Włoch, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii, Niemiec, Czech, Szwecji i Finlandii. Goście ekspozycji mogą bawić się układając z elementundefinedw rundefinedżne konstrukcje, ktundefinedre pokazują zużycie plastiku w ich krajach i jednocześnie symbolizują dane państwo, (jak Pałac Kultury i Nauki undefined Polskę). undefinedKalendarzundefined prezentuje natomiast 200 toreb foliowych, zużytych przez jeden rok (średnia europejska) sprasowanych na kostkę.

pamiatki-epoki-plastiku

Obrazując zestawienie danych dotyczących rundefinedżnych europejskich państw, wystawa ma uświadamiać, że powinniśmy się solidaryzować i wspierać w rozwiązaniu wspundefinedlnego, globalnego problemu oraz uczyć od siebie nawzajem. undefinedZaczynając od siebie samych, w naszych codziennych i samodzielnych działaniach, mamy ogromny wpływ na to, jak będzie wyglądać otaczający nas świat w przyszłościundefined - mundefinedwi Filip Til, kurator wystawy.

Filip Til to projektant, propagator projektowania w duchu zero waste. Ukończył kierunek Domestic Design w School of Form. Studiował rundefinedwnież Design na Aalto University w Finlandii. Jego prace wystawiane były na wielu wystawach m.in.: Malta Festival, ArtundefinedFashion Forum czy Arena Design. Projektuje w idei zrundefinedwnoważonego designu, w pracach wykorzystuje naturalne materiały oraz eksperymentuje z tworzywami z recyklingu. W swoich projektach lubi eksponować walory estetyczne materiału, z ktundefinedrego powstają.

Do stworzenia wystawy posłużyły wyłącznie surowce z recyklingu. Klocki powstały z polietylenu stworzonego z toreb foliowych oraz plastikowych nakrętek.

Przeczytaj inne artykuły o produktach z plastiku z odzysku:

To nie plastik jest zły, ale jego zastosowanie - udowadniają twundefinedrczynie WeezundefinedMerl

Domy z odpadundefinedw, czyli o cegłach ze śmieci

Pamiątki Epoki Plastiku

Jesteś w ten weekend w okolicy Trundefinedjmiasta?

Zachęcamy do odwiedzenia wystawy Filipa Tila, Pamiątki Epoki Plastiku, ktundefinedra do najbliższej niedzieli (11.07.2021) jest prezentowana w ramach festiwalu Gdynia Design Days solidarni* na terenie Nowej Mariny Bosmanatu w Gdyni. Wstęp - wolny dla wszystkich.

Polecamy rundefinedwnież inne wystawy GDD 2021 m.in.:

Nowa Generacja - w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym undefined przegląd projektundefinedw studentundefinedw trzech polskich uczelni undefined School of Form w Warszawie, Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku i Politechniki Koszalińskiej undefined odpowiadające na hasło Solidarni.

Up-Cykle undefined obieg zamknięty to sztuka - w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym undefined prezentacja prac laureatundefinedw 1. edycji konkursu zorganizowanego przez Zakład Utylizacyjny w Gdańsku - projektundefinedw bazujących na twundefinedrczym wykorzystaniu odpadundefinedw.

Eryka i Jan Drostowie. Polskie Projekty Polscy Projektanci undefined w Muzeum Miasta Gdyni undefinedzaprezentowanie dorobku duetu wybitnych powojennych projektantundefinedw szkła artystycznego.

Głowa to podstawa. undefined na Bulwarze Nadmorskim - prezentacja sposobundefinedw na zadbanie o naszą rundefinedwnowagę psychiczną na co dzień. Na wystawie można zobaczyć także projekty, ktundefinedre wspomagają prowadzenie terapii i dowiedzieć się, jakie są wspundefinedłczesne rozwiązania usprawniające otrzymanie wsparcia psychicznego. Najwyższa pora, żeby zadbać o nasze głowy!

Pamiątki Epoki Plastiku

Zdjęcia: materiały organizatora oraz: instagram.com/tilprojects

Więcej szczegundefinedłundefinedw na temat wystaw na stronie organizatora: 2021.gdyniadesigndays.eu

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!