Fabryka mebli Paged ma 140 lat! Właśnie pokazała nowości na targach w Mediolanie

Jako jedyna w tym roku polska firma na targach Salone del Mobile, marka Paged pokazała jubileuszową kolekcję – m.in. reedycje swoich historycznych modeli mebli giętych


O czym przeczytasz?

Paged_nowosci_2021

Tradycja i innowacje. Paged na odmienionych targach w Mediolanie 

W dniach 5-10 września 2021 na pierwszej „popandemicznej” edycji mediolańskich targów, jako jedyna firma z Polski zaprezentowała się marka Paged.  

Paged Meble to firma, której tradycje meblarskie sięgają 1881 roku. Jest jednym z wiodących producentów mebli w Europie i jednym z nielicznych na świecie, wytwarzającym meble gięte. Wieloletnia tradycja idzie w parze z dbałością o środowisko. Paged określa siebie jako firmę Circular Economy Ready - gotową na zasady cyrkularnej ekonomii. Fabryka eksploatuje drewno w sposób zrównoważony i wciąż udoskonala systemy zarządzania zasobami. Meble Paged projektowane są zawsze tak, by ich jakość gwarantowała trwałość a wzornictwo było uniwersalne i ponadczasowe.

Krzesła gięte Paged

Supersalone to flagowe wydarzenie największych na świecie targów mebli i wyposażenia wnętrz – Salone del Mobile w Mediolanie, które właśnie odbyło się po raz pierwszy po przerwie spowodowanej pandemią. 

Wydarzenie powróciło w zmienionej formule – odbywało się równolegle stacjonarnie i online. Tym razem zrezygnowano z przepychu i labiryntu wyłożonych miękkimi wykładzinami przestronnych stoisk. Ekspozycja została ujednolicona – regularne, proste boksy, które zostały wykonane z naturalnych materiałów z recyklingu, mają być wykorzystane ponownie w kolejnych edycjach targów. Większość ekspozycji została zaprezentowana... w pionie – na ścianach. Stoiska zostały podzielone na strefy tematyczne a meble można było na miejscu kupować za pomocą kodów QR i specjalnej aplikacji. Po raz pierwszy, wstęp na teren wydarzenia był otwarty dla wszystkich, także dla osób spoza branży wnętrzarskiej i projektowej. Przestrzeń dla zwiedzających została wzbogacona o miejsca pełne zieleni (z drzewami), strefy gastronomiczne, edukacyjne oraz miejsca do spotkań biznesowych. Przestrzeń została zaaranżowana według projektu Stefano Boeri. Projektant opisał specjalną edycję supersalone jednym wyrażeniem: „unmissable” (ang. nie do przegapienia).

Krzesła Paged-LABENDA-B-2960

Supersalone pod przewodnictwem nowej prezes Marii Porro (prawnuczki założyciela legendarnej włoskiej marki) przygotowano w rekordowym czasie trzech miesięcy. Targi do tej pory odbywały się wiosną. Powierzchnia wystawiennicza, choć zdecydowanie okrojona, robiła wrażenie na zwiedzających i można uznać ją za duży sukces w drodze do bardziej zrównoważonego świata branżowych targów. Targom, jak dawniej, towarzyszyły wydarzenia w ramach Milan Design Week zlokalizowane w różnych punktach na mapie miasta.

embracenewforms.com

W zeszłym roku marka Paged zrekompensowała swoim klientom i partnerom biznesowym brak targów Salone del Mobile, tworząc wirtualną platformę prezentacji produktów i interakcji z odbiorcami (embracenewforms.com). Supersalone było dla polskiego producenta rozwinięciem tej formuły i etapem pośrednim przed powrotem do klasycznych targów. Paged miał także dodatkowy, wyjątkowy powód, by zaprezentować się w tym roku międzynarodowej publiczności: jest nim 140 rocznica powstania fabryki w Jasienicy, która funkcjonuje do dziś, jako zakład produkcyjny i siedziba spółki. 

Nowości 2021 z polskiej fabryki

Paged zaprezentował produkty całkowicie nowe - m.in. fotele HOLO oraz FRAK autorstwa Nikodema Szpunara, czy fotel ARIA Ultra Lounge, zaprojektowany przez Dario Polaco - oraz te modele mebli, które zadebiutowały w formie wirtualnej w ubiegłym roku: LA BENDA Pedro Salgado i ARCHER Grzegorza Gancarczyka. 

Paged_nowości_Mediolan_2021

Paged_nowości_Mediolan_2021

HOLO łączy niekonwencjonalne wzornictwo z „nowym sposobem siedzenia”: niższa część oparcia i podłokietników została wycięta, pozwalając użytkownikowi na swobodne poruszanie się na siedzisku i wygodne ułożenie ciała. Ma to także znaczenie dla estetyki – ten zabieg zapewnił fotelowi HOLO wizualną lekkość i nieco „buntowniczy” charakter. Fotel jest eleganckim meblem, który jednak nadąża za rytmem codzienności i współczesnym stylem życia. Holo jest oferowany w dwóch wariantach wykonania podstawy: metalowej, przeznaczonej do powierzchni biurowych, a także drewnianej, pasującej do wnętrz kawiarni, hoteli i restauracji.

Paged_nowości_Mediolan_2021

FRAK. Założeniem projektu Nikodema Szpunara było stworzenie eleganckiego, skrojonego na miarę mebla np. do efektownych sal konferencyjnych. Fotel ma eklektyczną formę, łączącą w sobie cechy stylu wiedeńskiego z modernizmem lat 70. Przestrzenne siedzisko gwarantuje komfort i wygodę Dzięki wygięciu dolnej części oparcia powstało dodatkowe miejsce, w którym można przechowywać na przykład niewielką torebkę. FRAK jest dostępny zarówno w wersji w pełni tapicerowanej jak i w wykończeniu „W”, w którym po zewnętrznej stronie oparcia znajduje się powierzchnia ze sklejki, natomiast tapicerowane są części wewnętrzne.

 Paged_fotel_FRAK

Rodzina ARIA została zaprojektowana jako flagowa kolekcja promująca wariant wykończenia “W” łączącego piękno rysunku naturalnego drewna z wygodą tapicerowanego wnętrza. Podstawowy fotel charakteryzował się interesującą geometrią i doskonałymi proporcjami, podkreślanymi przez niecodzienne wzory tkanin. Sukces fotela ARIA utorował drogę na rynek kolejnym modelom z tej kolekcji.

Krzesła_Paged_ARIA

ARIA LOUNGE i ARIA ULTRA LOUNGE są dwoma nowymi wariantami w kolekcji. Meble zostały zaprojektowane na potrzeby stylowych stref relaksu. Obniżona wysokość siedziska w ARIA LOUNGE czy wydłużenie oraz zmiana kąta nachylenia oparcia w ARIA ULTRA LOUNGE. To modyfikacje, które zostały poczynione z myślą o podniesieniu komfortu odpoczynku poprzez ułatwienie przyjęcia półleżącej, relaksującej pozycji ciała. Do kolekcji dołączył również zestaw ARIA OTTOMAN, przeznaczony także do wnętrz domowych.

Meble Paged zestaw ARIA OTTOMAN

LA BENDA to nowoczesny lekki fotel wytworzony przy użyciu unikalnej, pochodzącej z XIX wieku technologii gięcia drewna bukowego pod wpływem ciśnienia i pary. Charakterystycznym elementem wzorniczym jest finezyjnie wygięty w kilku miejscach pręt bukowy, który stanowi konstrukcję obu przednich nóg fotela oraz jednocześnie wzmacnia tylną część oparcia. Kształt LA BENDA inspirowany jest sylwetkami partnerów w tańcu.

Fotele LA BENDA Paged

Fotel ARCHER to mebel, który podobnie jak krzesło z tej samej rodziny ma uosabiać wszechstronność. Charakterystyczne oparcie wygięte w subtelny łuk kontrastuje z ostrym, prostym kształtem nóg. Przednie nogi fotela są proste i niższe niż tylne. Wygięte do przodu i uformowane niczym grot strzały, nadają bryle mebla dynamikę. W fotelu ARCHER podłokietniki i oparcie tworzą całość, co zwiększa stabilność konstrukcji. Wewnętrzna strona oparcia może być dodatkowo tapicerowana dla zwiększenia komfortu.

Krzesła Paged ARCHER 

Najlepsza wzornicza tradycja – reedycja klasycznych modeli 

Meble Paged krzesło SIG-1

Meble Paged krzesła SIG-1

Dla uhonorowania wspaniałego jubileuszu oraz podkreślenia wierności swojej wzorniczej tradycji, Paged stworzył również kolekcję HERITAGE, składającą się z kultowych foteli, które doczekały się współczesnych reedycji, jak otwierające kolekcję krzesło Sig-1 autorstwa Mariana Sigmunda z 1957 roku, wzór B-5860 czy model B-6210 z lat 60 ubiegłego wieku. Zaprezentowano również inspirowaną starymi modelami Thoneta kolekcję mebli giętych NODO (rodzina A-1400).

Dobre rozwiązania są ponadczasowe. 140 rocznica założenia fabryki jest idealną okazją, by przenieść dziś rzadko już spotykaną technologię gięcia drewna w realia XXI wieku, adaptując ją do wymagań i potrzeb stylu życia współczesnych konsumentów

Krzesło Paged wzór B-5860

Krzesło Paged wzór B-5860

Dzięki parze wodnej i ciśnieniu, drewno bukowe zyskuje wyjątkową elastyczność, pozwalając mistrzom na formowanie w najbardziej nawet fantazyjne kształty. Ten proces opiera się głównie na pracy manualnej, stąd wymaga nieprawdopodobnej precyzji i koordynacji, ale dzięki temu mebel zyskuje wizualną lekkość i wysoką wytrzymałość, niemożliwe do osiągnięcia w produkcji innymi metodami.

Krzesło Paged-B-6210

Kolekcja NODO – gięte krzesła i fotele A-1400, B-1400

Krzesła gięte Paged kolekcja NODO

Charakterystycznym elementem krzesła A-1400 są cienkie tylne nogi, wykonane z bukowych prętów i wygięte w elegancki, zmysłowy kształt. Pozostała część sylwetki krzesła - siedzisko i przednie nogi mają surową geometryczną formę. Zarówno oparcie jak i siedzisko zapewniają amortyzację podczas siedzenia dzięki zastosowaniu tkanin obiciowych lub maty. Fotel z tej kolekcji, B-1400, zwraca uwagę charakterystycznym sposobem połączenia przednich i tylnych nóg - na szczycie oparcia.

Krzesła gięte Paged kolekcja NODO

Fotel B-1401 jest lekkim meblem, wykonanym z giętego drewna, w którym szerokie i wygodne siedzisko stanowi przeciwwagę dla lekkiej i minimalistycznej konstrukcji, wykonanej z zaledwie 2 bukowych prętów. Podobnie jak w kolekcji 1400, także w tym fotelu możliwe jest wyłożenie siedziska matą lub tkaniną obiciową.

Paged gięcie drewna

Te i jeszcze więcej nowości produktowych Paged pokaże również na targach Warsaw Home & Contract w Warszawie w dniach 27-30 października.

Zdjęcia: materiały prasowe

O krzesłach marki Paged przeczytasz również w tych artykułach: 

Krzesła patyczaki. Triumf prostoty>>

Krzesło z giętego drewna. Poznaj ponadczasowy wzór>>

Piękne mieszkanie ze świątecznym akcentem >>

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement