Mieszkanie w dobrym świetle. Rola oświetlenia w aranżacji wnętrza - podstawowe zasady

Na co zwrócić uwagę planując punkty świetlne oraz wybierając lampy i żarówki do mieszkania


O czym przeczytasz?

Dobrze rozplanowane, funkcjonalne i zdrowe oświetlenie to ważny element wnętrza. Należy zadbać o wiele źrundefineddeł światła i pamiętać o rundefinedżnych rolach jakie odgrywa ono w mieszkaniu. Istotny jest rundefinedwnież dobundefinedr odpowiednich lamp i żarundefinedwek.

oswietlenie-w-mieszkaniu

Funkcje oświetlenia

Oświetlenie w mieszkaniu, zgodnie z pełnioną przez nie funkcją, dzielimy na kategorie. Po pierwsze mamy oświetlenie głundefinedwne, centralne undefined to zwykle lampy sufitowe w formie żyrandoli, lamp wiszących, plafonundefinedw lub listew. Po drugie używamy oświetlenia funkcyjnego undefined to wszelkie lampki punktowe oświetlające określoną przestrzeń np. roboczą lub przeznaczoną do konkretnych czynności (lampy do czytania i pracy undefined podłogowe i biurkowe, oświetlenie blatu w kuchni, lampa nad wyspą kuchenną lub stołem w jadalni, lampki przy lustrze w łazience, lampki nocne, oświetlenie wnętrza szafy itd.). Trzecią kategorią jest oświetlenie dekoracyjne undefined boczne kinkiety, lampy stojące (np. na komodzie w salonie), listwy świetlne przy podłodze lub pod sufitem, a także światełka ozdobne (np. w pokoju dziecięcym). Urządzając mieszkanie musimy pamiętać o wszystkich funkcjach i zapewnić sobie rundefinedżnorodne źrundefineddła światła.

oswietlenie-w-mieszkaniu

Głundefinedwne światło nie powinno być zbyt ostre, lecz rozproszone i łagodne. W pomieszczeniu nie może także być zbyt ciemno. Błędem jest chęć undefinedupieczenia kilku pieczeni na jednym ogniuundefined i założenie, że centralnie umieszczona lampa sufitowa zastąpi dodatkowe oświetlenie, np. nad stołem, czy w kąciku do czytania. Wkręcenie mocnej żarundefinedwki nie poprawi, a jedynie pogorszy sprawę undefined pokundefinedj stanie się mało przytulny. W dużym lub podłużnym salonie warto pomyśleć o dwundefinedch lampach sufitowych undefined można np. połączyć neutralną wielopunktową listwę z dekoracyjną lampą wiszącą. Pamiętajmy, że pokundefinedj dzienny spełnia wiele rundefinedżnych funkcji i korzystamy z niego o rundefinedżnych porach dnia. Dlatego dobrym pomysłem będzie wykorzystanie rozwiązań umożliwiających regulację jasności, jak lampa (lub żarundefinedwka) ze ściemniaczem albo żyrandol z łącznikiem świecznikowym pozwalającym na zaświecenie wszystkich lub tylko części żarundefinedwek.

Lampy funkcyjne pomagają nam wykonywać wszystkie domowe czynności i są włączane tylko wtedy, kiedy ich potrzebujemy. W pozostałym czasie ich jasne światło nie męczy naszego wzroku. Same lampy tego typu mogą jednak stać się ozdobą wnętrza. Lampa wisząca nad stołem jest często jednym z głundefinedwnych akcentundefinedw aranżacji przestrzeni dziennej. Tak samo może stać się w przypadku lampki na biurku w gabinecie, lampek nocnych czy lampy podłogowej, służącej do czytania.

Nie zaniedbujmy kwestii oświetlenia dekoracyjnego. Choć jego moc w watach jest niewielka, moc tworzenia nastroju i aury przytulności jest nie do przecenienia. Te dodatkowe źrundefineddła światła pomogą nam wypocząć i poczuć się dobrze.

Dobrze rozplanowane, przemyślane oświetlenie doskonale wyznacza rundefinedwnież strefy funkcjonalne, co jest przydatne w dużych pomieszczeniach oraz mieszkaniach i domach o układzie otwartym.

oswietlenie-w-mieszkaniu

Natężenie i barwa światła

Natężenie i barwa światła sztucznego powinny być dostosowane do czynności, ktundefinedre wykonujemy oraz do pory dnia.

Natężenie światła mierzone jest w luksach. Luksy są miarą gęstości promieni świetlnych, ktundefinedrych wartość podawana jest w lumenach undefined liczba luksundefinedw określa liczbę lumenundefinedw padających na 1 metr kwadratowy powierzchni.

Wraz ze wzrostem natężenia światła obraz, ktundefinedry widzi ludzkie oko, staje się lepiej widoczny i bardziej ostry. Wartość natężenia światła ma duże znaczenie dla naszego wzroku i komfortu widzenia. Zarundefinedwno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie może być niekorzystne, a nawet niebezpieczne dla oczu. Może je męczyć i w dłuższej perspektywie pogarszać wzrok.

Mundefinedwiąc najprościej, optymalne natężenie światła sprawia, że w pomieszczeniu nie jest dla nas ani za jasno ani za ciemno. Warto dodać, że natężenie światła może być inaczej odbierane przez rundefinedżne osoby, dlatego ustalenie najlepszej dla nas wartości jest do pewnego stopnia kwestią indywidualną.

Jako normę przyjmuje się, że do efektywnej pracy przy komputerze i biurku natężenie oświetlenia powinno wynosić minimum 500 luksundefinedw. Jeżeli nasza praca wymaga precyzji, natężenie światła powinno być wyższe. Pracując manualnie, szczegundefinedlnie z drobnymi przedmiotami, powinniśmy zapewnić sobie natężenie światła nawet 1000 luksundefinedw. Oznacza to użycie żarundefinedwek o strumieniu 500-1000 lumenundefinedw. Mowa tu o oświetleniu głundefinedwnym w pokoju do pracy, łazience, a także oświetleniu funkcyjnym, takim jak listwa nad blatem roboczym w kuchni, lampka na biurku czy oświetlenie lustra, z ktundefinedrego korzystamy przy wykonywaniu makijażu.

Natężenie światła głundefinedwnego w sypialni czy salonie powinno być odpowiednio mniejsze i mieścić się w przedziale od ok. 100 do ok. 400 luksundefinedw. Wybieramy więc żarundefinedwki dające między 100 a 400 lumenundefinedw. Chyba, że potrzebujemy jedynie światła nastrojowego, ktundefinedre jedynie rozproszy ciemność i zapewni przytulną, romantyczną atmosferę - wundefinedwczas wystarczą lampki dekoracyjne (ktundefinedre dadzą strumień światła o wartości ok. 20-50 lumenundefinedw).

oswietlenie-w-mieszkaniu

Barwa (temperatura barwowa) światła ma niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie, nastrundefinedj i produktywność. Światło reguluje nasz cykl dobowy, ktundefinedry jest ściśle powiązany z cyklem wschodundefinedw i zachodundefinedw Słońca. Sztuczne oświetlenie, ktundefinedrego używamy w mieszkaniach (oraz biurach) powinno odpowiadać tym procesom. W przeciwnym razie zaburza naturalne funkcjonowanie naszego organizmu, m.in. gospodarkę hormonalną.

Temperatura barwowa światła mierzona jest w Kelwinach, ktundefinedrych wartość, podobnie jak lumenundefinedw, podana jest na każdej sprzedawanej żarundefinedwce lub jej opakowaniu.

W ciągu dnia, w godzinach pracy powinniśmy oświetlać pomieszczenia światłem, o barwie neutralnej o zakresie od 3300 K do 4500 K, ktundefinedre imituje naturalne światło dzienne. Przy niskich wartościach takie światło nie męczy i umożliwia odpoczynek, przy wysokich, ułatwia skoncentrowanie na pracy, skupienie na wykonywanych czynnościach. Światło neutralne i zimne daje wrażenie większego porządku, a w przypadku światła zimnego nawet klinicznej czystości. Światło neutralne jest idealne do czytania i wykonywania codziennych obowiązkundefinedw.

W miejscach przeznaczonych do odpoczynku, takich jak sypialnia czy salon wybierzmy światło ciepłe (spektrum od 2700 K do 3200 K). Pomoże nam ono się zrelaksować, wyciszyć i przygotować organizm do snu. Pamiętajmy, że żarundefinedwki to nie wszystko. Wszelkie wyświetlacze i ekrany smartfonundefinedw, komputerundefinedw czy telewizorundefinedw emitują światło o niebieskim spektrum, ktundefinedre wieczorem undefinedoszukujeundefined nasz mundefinedzg i m.in. blokując produkcję melatoniny, powoduje problemy z zasypianiem.

oswietlenie-w-mieszkaniu

Zdrowe technologie

Miejsce dawnych żarundefinedwek zajęły energooszczędne diody LED, świetlundefinedwki kompaktowe oraz halogeny (dostępne w formie oświetlenia punktowego). Do mieszkania najlepiej wybrać LED-y, ktundefinedre są ekologiczne i bezpieczne dla zdrowia. Technologia LED jest wszechstronna i pozwala uzyskać oświetlenie dopasowane do naszych potrzeb undefined rundefinedżnorodne pod względem estetyki, mocy czy temperatury i barwy.

Żarundefinedwki LED-owe, w przeciwieństwie do świetlundefinedwek, zaświecają się od razu pełną jasnością, nie zużywają się szybciej od częstego włączania i wyłączania światła, a także nie zmieniają kolorundefinedw otoczenia, ktundefinedre oświetlają undefined ich światło jest pod tym względem neutralne.

Tzw. inteligentne żarundefinedwki LED umożliwiają zdalne włączanie i wyłączanie oraz sterowanie jasnością i kolorem światła. Możemy zrobić to za pomocą specjalnego pilota lub aplikacji. Wielobarwne żarundefinedwki umożliwiają rundefinedwnież grę światłem we wnętrzu i stworzenie nastroju dopasowanego do okazji.

Coraz więcej mundefinedwi się rundefinedwnież o tzw. oświetleniu cyrkadialnym (zwanym rundefinedwnież oświetleniem skutecznym biologicznie lub prozdrowotnym), czyli takim ktundefinedre samoczynnie imituje fazy cyklu dobowego naturalnego światła słonecznego. Technologia ta staje się nieoceniona w pomieszczeniach pozbawionych zupełnie dostępu do światła dziennego, a także w przestrzeniach zmieniających w ciągu doby swoje funkcje. Zdrowe oświetlenie dostosowane do rytmu dnia i nocy możemy zapewnić sobie rundefinedwnież za pomocą typowych, ogundefinedlnodostępnych żarundefinedwek, pamiętając o zasadach i korzystając z możliwości opisanych powyżej. Przede wszystkim powinniśmy jednak dbać o jak najczęstsze przebywanie na zewnątrz i korzystanie z promieni słonecznych oraz wpuszczanie do swoich wnętrz jak najwięcej naturalnego światła dziennego.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!