Oleander w domu - uprawa i pielęgnacja

Oleander w domu prezentuje się niezwykle atrakcyjnie i stanowi piękną dekorację balkonu, tarasu i wnętrza. Nie jest więc specjalnie zaskakujące, że jest jednym z najchętniej wybieranych krzewów ciepłolubnych.


O czym przeczytasz?

Oleander w domu

Jego walory dekoracyjne wynikają przede wszystkim z długiego okresu kwitnienia, w trakcie ktundefinedrego rozwija się imponujący kwiatostan o pięknych kolorach. Jak pielęgnować oleander? Jak przycinać i rozmnażać tę roślinę? Na te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Naturalnym środowiskiem oleandra jest rejon Morza Śrundefineddziemnego oraz Azja. Imponujący krzew zyskał ogromną popularność wśrundefinedd miłośnikundefinedw roślin ozdobnych i nic dziwnego, bo oleander w doniczce prezentuje się wyjątkowo atrakcyjnie. Jako roślina długowieczna, przez długi czas zachowuje swoje walory dekoracyjne, ale należy pamiętać, że bez odpowiedniej pielęgnacji, jej pędy nie pokryją się pięknymi kwiatami. Jaki kolor ma oleander? Kwiaty mogą przybierać najrundefinedżniejsze barwy, zależnie od odmiany rośliny:

  • Hardy pink - rundefinedżowy oleander,
  • Blanca - biały oleander,
  • Grandiflora - ciemnorundefinedżowy oleander o dużych kwiatach,
  • Luteum - żundefinedłty oleander,
  • Splenders double pink - rundefinedżowy oleander o pełnych kwiatach.

Każda z odmian prezentuje się wspaniale, o ile zostanie jej zapewniona odpowiednia pielęgnacja.

Oleander w domu - uprawa i pielęgnacja

Oleander pospolity najlepiej czuje się na balkonach, tarasach i werandach. Nasłonecznione stanowisko i ciepło to głundefinedwne czynniki, warunkujące prawidłowy wzrost rośliny i właśnie takie warunki należy zapewnić jej w sezonie letnim. Jeżeli oleander jest wystawiony na zewnątrz, najlepsze będzie stanowisko na zachodniej lub południowej ścianie. Z kolei rośliny uprawiane w domu powinny stać przy oknie od strony południowej.

W okresie wegetacji, oleandry wymagają temperatury pokojowej, od 18 do 20 stopni Celsjusza. Gdy przychodzi zima, dla rośliny rozpoczyna się okres spoczynku. Wundefinedwczas, temperatura w pomieszczeniu nie powinna być wyższa niż 10 stopni Celsjusza.

Aby krzew mundefinedgł pięknie rosnąć, należy zapewnić mu odpowiednie podłoże. Ziemia do oleandra powinna być żyzna. Idealny odczyn to obojętny lub lekko zasadowy (pH 6,707,2). Dobrze sprawdzi się mieszanka ziemi gliniastej, piasku i torfu.

Należy pamiętać, że oleandry wykazują dużą wrażliwość na brak wilgoci. W ciepłe dni roślinę należy podlewać codziennie, a w warunkach dużego upału - nawet dwa razy dziennie. Podlewanie ograniczamy jedynie zimą. W tym okresie, zabieg ten powtarzamy raz w tygodniu.

Nie można zapomnieć, że w okresie wzrostu i kwitnienia roślina wymaga regularnego odżywiania. Nawundefinedz do oleandrundefinedw stosujemy raz w tygodniu. Warto wybrać preparat płynny, przeznaczony do roślin kwitnących i z wysoką zawartością potasu.

Gdy okres zimowania zbliża się ku końcowi, młode oleandry należy przesadzić do większej donicy (co 2-3 lata). Starszych krzewundefinedw nie trzeba przesadzać. Wystarczy wymiana gundefinedrnej warstwy podłoża.

Sprawdź: Jakie warzywa wybrać na balkon?

Oleander w donicy w domu

Pod koniec lata, roślinę należy przenieść do pomieszczenia. Stanowisko powinno być jasne i przewiewne, z temperaturą od 5 do 10 stopni Celsjusza. Wtedy też rezygnujemy z nawożenia i ograniczamy podlewanie. Częstotliwość podawania wody zwiększamy dopiero na przełomie marca i kwietnia, gdy roślina rozpocznie wzrost.

Oleander - przycinanie

Jak przycinać oleander? Przynajmniej raz w roku. Młode rośliny wymagają przycinania pędundefinedw wierzchołkowych przez ok. 3 lata. Starszym okazom zapewniamy przycinanie odmładzające Kiedy przycinać oleander? Najlepiej pod koniec okresu zimowania.

Oleander - rozmnażanie

Jak rozmnożyć oleandra? Najlepiej przez wierzchołkowe sadzonki pędowe, ktundefinedre łatwo ukorzeniają się w wodzie. Gdy pojawią się nowe korzenie, sadzonkę należy umieścić w podłożu. Trzeba pamiętać, że ta roślina jest zaliczana do trujących, więc cięcie oleandra wymaga zachowania szczegundefinedlnej ostrożności i użycia ochronnych rękawic oraz okularundefinedw.

Oleander w domu - choroby liści

Podobnie jak większość roślin kwitnących, oleander jest narażony na choroby grzybowe. Najczęściej występujące przypadłości to:

  • szara pleśń - objawy to szary nalot na liściach i pędach;
  • plamistość liści - objawy to jasnobrązowe plamy i ciemna obwundefineddka.

Oleandrowi zagrażają także szkodniki. Do najczęściej występujących należą miseczniki. Pod wpływem ich działalności żundefinedłkną liście. Kolejnym objawem ich wystąpienia są też usychające liście. Jasne, uwypuklone plamki to znak, że roślina została zaatakowana przez tarczniki. Częstym problemem jest też przędziorek na oleandrze, ktundefinedry doprowadza do wystąpienia charakterystycznej pajęczynki.

Oleander - cena

Oleandry są powszechnie dostępne w specjalistycznych sklepach ogrodniczych i marketach z wyposażeniem domu i ogrodu. Sadzonki kosztują od 20 do 50 zł.

Zobacz rundefinedwnież: Rośliny kolekcjonerskie dla początkujących

Najczęstsze pytania dotyczące oleandra:

Poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania na temat uprawy oleandra.

Oleander - jaka ziemia?

Oleander pospolity powinien wzrastać w żyznej ziemi o obojętnym lub lekko zasadowym odczynie. Idealne pH dla tej rośliny to 6,7-7,2. Dobrze sprawdzają się mieszanki ziemi gliniastej, piasku i torfu.

Jaki nawundefinedz do oleandrundefinedw?

W okresie wzrostu, oleander doniczkowy wymaga regularnego (cotygodniowego) nawożenia. Należy wybrać wieloskładnikowy nawundefinedz płynny (rozpuszczalny w wodzie do podlewania), dedykowany roślinom kwitnącym. Ważne - nawundefinedz powinien charakteryzować się wysoką zawartością potasu. Stosując taką substancję, zapobiegniemy usychaniu brzegundefinedw liści.

Jak wygląda kwiat oleander?

Na naturalnym stanowisku dorasta do 5 metrundefinedw. Oleander w domu nie osiąga tak imponujących rozmiarundefinedw - maksymalną wysokość określa się na 2 metry, ale dobra praktyka nakazuje przycinanie go w taki sposundefinedb, by nie przekroczył 1,5 metra. Roślina charakteryzuje się gęstymi i rozgałęzionymi pędami, porośniętymi ciemnozielonymi liśćmi. Zależnie od odmiany, pięciopłatkowe kwiaty przybierają kolor rundefinedżowy, ciemnorundefinedżowy, beżowy, żundefinedłty albo biały.

Dlaczego oleander nie kwitnie?

Oleander powinien obficie kwitnąć od maja do października. Jeżeli kwitnienie nie następuje, może to wskazywać na brak słońca i ciepła. Inne możliwe przyczyny to: brak wilgoci, używanie zbyt zimnej wody do podlewania, niewłaściwe nawożenie, niewłaściwe przycinanie, narażenie rośliny na intensywne opady atmosferyczne i zbyt wysoka temperatura w okresie spoczynku. Problemy z kwitnieniem mogą pojawić się też w sytuacji, gdy nie usuwamy przekwitłych kwiatostanundefinedw. Inne możliwe przyczyny to choroby i działalność szkodnikundefinedw.

Jak zaszczepić oleandra?

Oleandry można rozmnażać od wczesnej wiosny do pundefinedźnej jesieni. Najłatwiej ukorzeniają się zdrowe pędy wierzchołkowe. Odcinamy je ostrym nożem, w taki sposundefinedb, aby nie doprowadzić do zmiażdżenia tkanki rośliny. Powinny mieć kilkanaście centymetrundefinedw długości i przynajmniej dwa węzły. Aby zapobiec gniciu, usuwamy dolne partie liści i pąki. Sadzonki umieszczamy w pojemniku z wodą (ok. 8cm), ktundefinedrą wymieniamy co kilka dni. Idealne stanowisko powinno być pundefinedłcieniste, z temperaturą ok. 20 stopni Celsjusza. Zamiast wody, można zastosować ukorzeniacz. Gdy pojawią się nowe korzenie, sadzonki umieszczamy w piaszczysto-gliniastym podłożu z dodatkiem torfu.

Uwaga - pobierając sadzonki należy zachować wyjątkową ostrożność. Oleander jest rośliną trującą i kontakt z jej sokami może być niebezpieczny dla zdrowia.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!