Odkurzacz pionowy czy tradycyjny. Jaki wybrać?

Odkurzacze pionowe zyskują coraz większą popularność. Jak wypadają w porównaniu z tradycyjnymi? Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie odkurzacza, niezależnie od jego typu?


O czym przeczytasz?

odkurzacz-pionowy-czy-tradycyjny

Najważniejsze parametry odkurzaczy

Wybierając odkurzacz, poza wygodą użytkowania i ceną, należy zwrundefinedcić uwagę na kilka podstawowych parametrundefinedw technicznych, takich jak skuteczność, energooszczędność urządzenia oraz jego głośność.

Kiedyś największą wagę przykładano do mocy odkurzaczy. Jednak moc nie przekłada się bezpośrednio na siłę ssania, ma za to bezpośredni wpływ na zużycie energii. W 2017 r. wprowadzono w Unii Europejskiej zakaz sprzedaży odkurzaczy o mocy powyżej 900 W.

Nie oznacza to, że nowe urządzenia są mniej skuteczne w zbieraniu kurzu czy zanieczyszczeń. Dziś producenci prześcigają się we wprowadzaniu kolejnych technologii, ktundefinedre ułatwiają sprzątanie, jednocześnie oszczędzając prąd.

Moc ssania zależy od trybu pracy odkurzacza i nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na skuteczność czyszczenia.

Ważne są rundefinedwnież wskaźnik zbierania kurzu (DPU) czy klasa reemisji kurzu, określająca ilość pyłkundefinedw wydostających się przez wylotowy strumień powietrza. Oba te parametry oznaczane są w skali od A do G, gdzie A to wynik najlepszy, a G najgorszy.

Znaczenie mają rundefinedwnież systemy filtracji. Np. filtry HEPA pozwalają usuwać mniejsze cząstki zanieczyszczeń, jak roztocza, wirusy, bakterie, zarodniki pleśni i grzybundefinedw czy pyłki będące alergenami. Niektundefinedre modele odkurzaczy wyposażone są rundefinedwnież w lampy UV, jeszcze skuteczniejsze w usuwaniu drobnoustrojundefinedw i alergenundefinedw.

Skuteczność czyszczenia, np. sierści zwierząt lub silniejszego brudu czy plam, zapewnią specjalistyczne akcesoria, takie jak elektro- czy turboszczotki oraz dodatkowe funkcje, jak opcja mycia na mokro.

Klasa energetyczna odkurzacza powie nam o jego poziomie energooszczędności. To te kolorowe paski z literkami na etykiecie. Klasa energetyczna informuje nas o wydajności oraz średnim rocznym zużyciu energii elektrycznej pobieranej przez urządzenie. Energooszczędność nie oznacza więc niższej skuteczności urządzenia. Wręcz przeciwnie undefined niska skuteczność wpływa na obniżenie klasy energetycznej.

Warto wiedzieć: 1 marca 2021 r. wprowadzono nowe etykiety energetyczne. A+++ to obecnie C lub D.

Głośność odkurzacza określa się w decybelach. Mieści się ona zwykle w przedziale od 55 do 80 dB. Za cichy uznaje się odkurzacz o poziomie głośności do 65 dB. Głośność zależy nie tylko od modelu, ale rundefinedwnież od trybu pracy urządzenia.

odkurzacz-pionowy-czy-tradycyjny

Odkurzacz tradycyjny

Odkurzacz tradycyjny wybieramy zwykle ze względu na przyzwyczajenie do tego typu urządzenia oraz jego przystępną cenę. Najtańsze modele możemy kupić już za około 200 zł. Najdroższe odkurzacze tego typu kosztują 1,5-2 tys. zł.

Choć dostępnych jest kilka modeli bezworkowych, odkurzacze tradycyjne mają przeważnie wymienny worek, do ktundefinedrego trafia kurz i zanieczyszczenia. W zależności od modelu, worek ma od 1l do 5l pojemności. Pojemny worek pozwala na jego rzadszą wymianę. Wymienne worki stanowią jednak dodatkowy koszt i konieczność ich dokupowania może być uciążliwa. Ze względundefinedw ekologicznych warto wybrać worki papierowe.

Odkurzacze tradycyjne mają rundefinedwnież zwykle wymienne filtry. W zależności od modelu i intensywności eksploatacji urządzenia, wystarczy je wymieniać nie częściej niż co kilka miesięcy i nie rzadziej niż dwa lata.

Typowe odkurzacze mają elastyczną rurę i korpus na kundefinedłkach. Ważą więcej od odkurzaczy pionowych. Ma to jednak znaczenie wundefinedwczas, kiedy odkurzacz wymaga przenoszenia, np. z piętra na piętro. W takim przypadku dobrze jest wybrać odkurzacz z rączką.

Odkurzacze tradycyjne są zwykle większe od pionowych. Są przez to mniej poręczne i zajmują więcej miejsca w mieszkaniu.

Choć cały odkurzacz jest mniej poręczny, elastyczna rura z odpowiednią końcundefinedwką pozwala dostać się do trudno dostępnych zakamarkundefinedw.

Zdecydowana większość odkurzaczy tradycyjnych to urządzenia przewodowe. Działają po podpięciu przewodu do gniazdka elektrycznego w trakcie odkurzania. Zasilanie tego typu zapewnia nieograniczony czas pracy i brak konieczności ładowania. Jednak przewundefinedd ma ograniczony zasięg, co sprawia, że w średniej wielkości mieszkaniu typowy odkurzacz trzeba przynajmniej raz przełączyć do innego gniazdka. Warto przy zakupie zwrundefinedcić uwagę na długość przewodu w wybranym modelu odkurzacza. Dla tych, ktundefinedrym kabel plączący się pod nogami uprzykrza sprzątanie, lepszym rozwiązaniem będzie odkurzacz bezprzewodowy.

Jeżeli zależy nam na naprawdę cichej pracy odkurzacza, wybierzmy jeden z ultracichych tradycyjnych modeli, ktundefinedre emitują poniżej 60 dB. Dla bezprzewodowych odkurzaczy pionowych tak niski poziom hałasu jest nieosiągalny.

Podsumujmy zalety i wady odkurzacza tradycyjnego.

zalety:

niska cena

pojemny worek na kurz

nieograniczony czas pracy i brak konieczności ładowania

elastyczna rura

cicha praca

wady:

ograniczony zasięg przewodu

mniejsza wygoda użytkowania i nieporęczność

większe gabaryty

konieczność wymiany workundefinedw i filtrundefinedw

odkurzacz-pionowy-czy-tradycyjny

Odkurzacz pionowy

Odkurzacz pionowy jest zbudowany inaczej od tradycyjnego. Sztywna długa rura ze szczotką jest zintegrowana z pojemnikiem na kurz i silnikiem urządzenia.

Taka budowa zapewnia wygodę sprzątania. Dzięki długiej rurze nie potrzebujemy się schylać, a manewrowanie skrętną szczotką jest łatwe i nie wymaga wysiłku.

Odkurzacz pionowy jest poręczny i zapewnia dostęp do miejsc problematycznych dla tradycyjnego urządzenia, takich jak schody czy powierzchnie znajdujące się wysoko. Wypinany krundefinedtki moduł ręczny pozwoli nam dokładnie wyczyścić tapicerkę mebli.

Dobry odkurzacz pionowy powinien być jak najlżejszy, ponieważ manewrujemy całym urządzeniem. Waga urządzenia ma znaczenie szczegundefinedlnie przy większej powierzchni do posprzątania oraz gdy z odkurzacza używa osoba o mniejszej tężyźnie fizycznej, np. osoba starsza.

Choć zdarzają się przewodowe odkurzacze pionowe, odkurzacz pionowy z kablem to rzadkość. Przeważnie ten typ odkurzaczy jest zasilany przenośnym akumulatorem. Akumulator musimy wcześniej naładować, podpinając urządzenie do prądu. Brak przewodu oznacza wygodę sprzątania i nieograniczony zasięg odkurzacza. Przy zakupie odkurzacza bezprzewodowego zwrundefinedćmy jednak uwagę na czas pracy urządzenia (czy wystarczy na posprzątanie naszego mieszkania na raz) oraz czas ładowania akumulatora.

Pojemnik na kurz należy każdorazowo oprundefinedżnić po sprzątaniu. Sprawdźmy, czy da się to zrobić jednym przyciskiem, trzymając pojemnik nad workiem na śmieci. Pojemnik jest szczelny i łatwy do utrzymania w czystości. Nie wymaga dodatkowych wymiennych workundefinedw.

Ze względu na smukłą sylwetkę odkurzacz pionowy zajmuje mniej miejsca i przeważnie jest wyposażony w uchwyt do zawieszenia na ścianie

Zastanawiając się, jaki odkurzacz pionowy wybrać, musimy rundefinedwnież wziąć pod uwagę rodzaj najczęściej czyszczonej powierzchni. Od tego zależy dobundefinedr dodatkowych akcesoriundefinedw i funkcji. Jeśli zależy nam na sprzątaniu dużych powierzchni z płytek czy paneli, bez dodatkowego używania mopa, wybierzmy odkurzacz pionowy z funkcją mycia. Czy warto dopłacić za podświetlenie LED? Dzięki niemu nie przeoczymy żadnej drobinki brudu, nawet pod meblami. To opcja dla wymagających.

Ważną funkcją, na ktundefinedrą należy zwrundefinedcić uwagę przy zakupie odkurzacza pionowego, jest opcja pracy ciągłej. Upewnijmy się, że wybrany model może działać rundefinedwnież, kiedy zdejmiemy palec z przycisku. Konieczność nieustannego trzymania włącznika podczas odkurzania może być uciążliwa.

Odkurzacze pionowe, choć coraz bardziej popularne, nadal są dość drogie. Choć najprostsze modele można kupić już za ok. 200 zł, ceny tych najbardziej popularnych zaczynają się od ok. 1 tys. zł. i sięgają 4,5 tys. zł.

Bezprzewodowe odkurzacze pionowe są głośniejsze od tradycyjnych. Poziom emitowanego przez nie hałasu mieści się zwykle w przedziale 75-80 dB.

Podsumujmy zalety i wady odkurzacza pionowego.

zalety:

nowocześniejsza technologia

wygoda użytkowania

większy zakres pracy

nieograniczony zasięg (brak przewodu)

brak konieczności wymiany workundefinedw

funkcja odkurzania na mokro w wielu modelach

wygodne przechowywanie

wady:

wyższa cena

ograniczony czas pracy akumulatora i potrzeba ładowania

konieczność noszenia ciężkiego urządzenia

mniejszy zbiornik na kurz

głośniejsza praca

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!