Modernizm odzyskany. Gorseciki powracają w nowej odsłonie. Jak się prezentują we wnętrzach?

Popularne mozaiki ułożone z płytek zwanych gorsecikami to perełki przedwojennego polskiego modernizmu. Ceramika Paradyż postanowiła ocalić je od zapomnienia. Nawiązała współpracę z projektantką Mają Ganszyniec, która stworzyła kolekcję Modernizm.

Modernizm to seria płytek podłogowych i ściennych stworzona przez projektantkę Maję Ganszyniec dla Ceramiki Paradyż. Głundefinedwnym elementem kolekcji są odkryte na nowo gorseciki. Wśrundefinedd zaproponowanych motywundefinedw znajdziemy zarazem oryginalne wzory z lat dwudziestych i trzydziestych, jak i nowoczesne, proste kształty, ktundefinedre można swobodnie ze sobą łączyć. Gorseciki, a także mniejsze i większe kwadraty, heksagony, oraz płytki wielkoformatowe oferowane są w palecie sześciu dopracowanych kolorundefinedw, wspundefinedłczesnych i jednocześnie zbliżonych do międzywojennej estetyki: czerni, bieli, ciepłej szarości, tonach cegły i ochry oraz zgaszonego błękitu. Kolekcja Modernizm otrzymała podczas wrześniowego Łundefineddź Design Festival wyrundefinedżnienie must have, a także znalazła się w finale konkursu Dobry Wzundefinedr 2020.

Seria płytek Modernizm Paradyż, wnętrze kawiarni

Gorseciki. Miłość od pierwszego wejrzenia

Gorseciki to niewielkie płytki o zaokrąglonym kształcie, z charakterystycznym wcięciem undefinedw taliiundefined, tworzące specyficzne falujące mozaiki o niezliczonej ilości wzorundefinedw. W Polsce pojawiły się około roku 1920. Ich pochodzenie nie jest do końca znane. Najprawdopodobniej dotarły do nas z Holandii. Początkowo, zanim nazwa undefinedgorsecikiundefined ostatecznie się przyjęła, kafelki znane były rundefinedwnież jako undefinedbeczułkiundefined, undefinedbaryłkiundefined, undefinedszpuleczkiundefined, czy undefinedklepsydryundefined. Pieszczotliwe zdrobnienia pokazują, z jak pozytywnym odbiorem wzundefinedr spotkał się w polskich miastach przed wojną. Pojawiły się m.in. w Gdyni, Krakowie, Katowicach i Łodzi. Jednak największą popularnością cieszyły się w Warszawie, stąd nazwa undefinedgorseciki warszawskieundefined. Zdobiły kawiarnie, klatki schodowe eleganckich domundefinedw, hole w budynkach publicznych, tarasy, a także prywatne łazienki i kuchnie. Znają je wszyscy, ktundefinedrzy w czasie wizyt w starych kamienicach lubią patrzeć pod nogi. Tych oryginalnych posadzek jest już jednak niestety coraz mniej. Pomimo wojennych zniszczeń wiele z nich przetrwało, jednak tych ocalałych często pozbywano się podczas wspundefinedłczesnych remontundefinedw. Przed wojną gorseciki produkowały zakłady Dziewulski undefined Lange w Opocznie. Obecnie, dzięki projektowi Mai Ganszyniec, robi to firma Paradyż.

Gorseciki Paradyż

Jedną z zalet gorsecikundefinedw jest kształt dający prawie nieograniczone możliwości aranżacyjne. Mając do dyspozycji kilka kolorundefinedw, można ułożyć płytki w niemal nieskończoną liczbę wzorundefinedw. Przed wojną, w sposobie układania posadzek z gorsecikundefinedw dało się nawet zauważyć lokalne style. Mamy do dyspozycji niezwykłą rundefinedżnorodność deseni i technik. Czarno-białe szachownice i dwukolorowe wzory w stylu op-artu, powtarzające się geometryczne motywy, niczym z barwnych dywanundefinedw, a także wzory kwiatowe czy nowoczesne abstrakcje. W tych ostatnich specjalizował się słynny architekt, przedstawiciel polskiego modernizmu undefined prof. Juliusz Żurawski, autor wielu przedwojennych warszawskich budynkundefinedw. W jednym z nich - kamienicy na Starym Mokotowie w ktundefinedrej zachowała się oryginalna mozaika, zamieszkała autorka wspundefinedłczesnej kolekcji z gorsecikami w roli głundefinedwnej, Maja Ganszyniec.

Gorseciki na ścianie łazienki

Gorseciki nie do zdarcia.

Fenomen gorsecikundefinedw wynika rundefinedwnież z ich niezwykłych właściwości praktycznych. Zarundefinedwno te przedwojenne, jak i wspundefinedłczesne płytki wytwarzane są z kamionki szlachetnej, barwionej w masie, ktundefinedra jest wyjątkowo wytrzymała, mrozoodporna, praktycznie niezniszczalna. Taka terakota ma podobny skład do gresu. Nie jest pokryta szkliwem undefined masę mineralną miesza się w całości z pigmentem, prasuje i wypieka. Dzięki temu kolor nigdy się nie ściera. Naturalne, szlachetne materiały, takie jak kamionka są ponadczasowe rundefinedwnież w aspekcie estetycznym, a także uniwersalne. Gorseciki doskonale komponują się ze wspundefinedłczesnymi wzorami i kształtami. W kolekcji Modernizm zadbano rundefinedwnież o kolorystykę, ktundefinedra jest wyjątkowo przemyślana. Barwy zostały dobrane tak, aby z jednej strony oddać te historyczne, najpopularniejsze przed wojną, z drugiej strony, aby pasowały do wspundefinedłczesnych wnętrz. Kolekcja umożliwia konserwatorom odrestaurowanie zabytkowych posadzek przez uzupełnienie luk, a architektom i projektantom wnętrz daje szerokie pole do aranżacji nowoczesnych kompozycji.

Maja Ganszyniec ukończyła Architekturę Wnętrz na ASP w Krakowie, Design na Politechnice w Mediolanie oraz Product Design w Royal College od Art w Londynie. Pochodzi ze Śląska, obecnie mieszka w Warszawie, gdzie prowadzi studio projektowe Ganszyniec Studio. Poza wzornictwem przemysłowym zajmuje się strategią w designie i komunikacją marek. Projektuje między innymi dla IKEA, wielu polskich producentundefinedw mebli oraz dla autorskiej marki Nurt.

Gorseciki Paradyż x Maja Ganszyniec

Zdjęcia: materiały prasowe producenta

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!