Nowa ekologiczna kolekcja IKEA – z troski o klimat i czyste powietrze

FÖRÄNDRING to po szwedzku zmiana. Zobacz przedmioty do domu wykonane z odpadów

Kolekcja FÖRÄNDRING IKEA

IKEA już od lat wdraża globalną strategię zrównoważonego rozwoju i znana jest z działań, u których podłoża leży troska o planetę. Najnowsza kolekcja FÖRÄNDRING to produkty, które zostały wykonane ze słomy ryżowej. Tradycyjnie słomę ryżową po zbiorach wypala się, co przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza.

Seria FÖRÄNDRING, po szwedzku „zmiana”, to 16 wyjątkowych produktów wykonanych z odpadów słomy ryżowej. W kolekcji znajdziemy plecione dywaniki, bieżniki oraz oryginalne klosze do lamp wiszących, które świetnie sprawdzą się w salonie. Dekoracyjne plakaty ścienne, nawiązujące do motywu powietrza, wprowadzą akcent kolorystyczny i powiew świeżości do wnętrza, a pudełka do przechowywania pozwolą nam mieć potrzebne drobiazgi zawsze pod ręką.

Produkty z kolekcji FÖRÄNDRING w głębokich odcieniach niebieskiego inspirowane są kolorami czystego nieba.

Kolory w tej serii przechodzą od ciemnoniebieskiego do jasnoniebieskiego i obrazują obecną sytuację związaną ze smogiem i zanieczyszczeniem powietrza, a także nadzieję na bardziej optymistyczną przyszłość - wyraziste i przejrzyste niebieskie niebo

– mówi Iina Vuorivirta, Projektantka IKEA.

Niepowtarzalne kształty przedmiotów są zasługą ręcznego wykonania przez rzemieślników z Północnych Indii.

IKEA Kolekcja FÖRÄNDRING

Słoma ryżowa jest surowcem regularnie wypalanym po zbiorach, co przyczynia się w znacznym stopniu do zanieczyszczenia atmosfery i zwiększenia poziomu smogu w dużych miastach, takich jak New Delhi i w ich okolicach. Z troski o klimat w 2018 roku IKEA uruchomiła inicjatywę „Better Air Now”. Jej celem jest zaprzestanie praktyki spalania słomy ryżowej i tym samym przyczynienie się do poprawy jakości powietrza. IKEA realizuje swoje postanowienia poprzez wykorzystanie tego surowca do produkcji artykułów wyposażenia domu. Pierwsze efekty tej inicjatywy można zobaczyć właśnie w kolekcji FÖRÄNDRING.

Dorastając w Indiach, nigdy nie mogłam brać czystego powietrza za coś pewnego, ponieważ duże zanieczyszczenie było codziennością dla mnie i wielu innych ludzi. Udział w projektowaniu kolekcji, która przyczynia się do poprawy tej sytuacji, dał mi nadzieję na lepsze jutro

- dodaje Akanksha Deo, Projektantka IKEA.

IKEA Nowa kolekcja ze słomy ryżowej

Kolekcji towarzyszy misja, którą już od kilku lat IKEA kieruje się we wszystkich swoich działaniach. Do 2030 roku firma planuje stać się biznesem w pełni cyrkularnym, opartym wyłącznie na czystej energii i wykorzystującym odnawialne lub odzyskane surowce. W asortymencie IKEA możemy znaleźć produkty, które bezpośrednio przyczyniają się do poprawy czystości powietrza w naszych domach. Jednym z przyjaznych środowisku artykułów są zasłony GUNRID, wykonane z materiału pokrytego fotokatalityczną powłoką na bazie minerałów. Aktywowana światłem dziennym powłoka rozkłada cząstki typowych zanieczyszczeń powietrza w domu. Seria FÖRÄNDRING podobnie jak zasłony GUNRID odpowiada na aktualne potrzeby świata, wprowadzając do naszych domów przyjazny dla klimatu design.

Kolekcja FÖRÄNDRING jest dostępna w sklepach IKEA i na IKEA.pl od 2 stycznia.

IKEA Nowa kolekcja 2021

Źródło: materiały prasowe producenta

Artykuły, które mogą Cię zainteresować