Sztuka udomowiona. Nowości polskich marek dla prawdziwych estetów

Zobacz pięknie zaprojektowane przedmioty dla miłośników designu i niezwykłych wnętrz


O czym przeczytasz?

Puzzle MUNO

Muno. Puzzle dla konesera

„Zwolnij, zatrzymaj się... i ułóż puzzle” zachęcają pomysłodawcy Muno – układanek, jakich jeszcze nie było. To autorskie ilustracje w formie puzzli, które po ułożeniu można oprawić w specjalnie przygotowaną ramkę i powiesić na ścianie. Muno to sposób na miłe spędzenie czasu w domu, w pojedynkę lub w towarzystwie. Bez telefonu i laptopa. Dobrze jest czasem przestawić się na tryb offline i po prostu dobrze się bawić. Marka Muno wyznaje duńską filozofię Hygge, która głosi, że na szczęście składają się: przytulna atmosfera, odpowiednie oświetlenie pomieszczenia, spędzanie czasu z bliskimi, wspólne gotowanie, czy właśnie układanie puzzli. Puzzle trenują umysł, uczą cierpliwości, odstresowują, wyciszają i pomagają odnaleźć wewnętrzną harmonię. Muno to produkt przyjazny środowisku. Są wykonane z papieru i pakowane w saszetki lub efektowne tuby.

Puzzle MUNO

Révolte. Zbuntowana ceramika

Marka Révolte powstała z pasji do wyjątkowych przedmiotów oraz rodzinnych tradycji, do których należy ręczna produkcja „małych dzieł sztuki”. Jej twórcy wierzą, że piękne rzeczy tworzą atmosferę miejsc i dają radość. Dlatego powinny otaczać nas przez całe życie. Wykonane ręcznie, z dbałością o każdy detal, ceramiczne talerze i półmiski Révolte mają stać się wyjątkowymi towarzyszami codzienności.

Révolte to bunt wobec nudy przewidywalnej rzeczywistości. Surrealistyczny świat fantazji, w którym zwykłe przedmioty codziennego użytku nabierają niezwykłego charakteru. Klasyczne porcelanowe talerze stają się niepowtarzalne dzięki prowokacyjnej, choć pełnej ciepła i uroku estetyce.

Projektując, opowiadamy historię i na nowo interpretujemy ponadczasową klasykę, łącząc ją z nieskrępowaną wyobraźnią, dowcipem i metaforą. Tak powstaje styl, który wciąga do gry w skojarzenia

- mówią twórcy marki Révolte.

Révolte współpracuje z najlepszymi polskimi producentami porcelany, małymi manufakturami i rodzimymi rzemieślnikami.

REVOLTE talerz

REVOLTE Półmisek Medusa

Pol / Sztyma / Wolna. Sztuka na talerzu

POL / SZTYMA / WOLNA to zestawienie trzech nazwisk. Za nieformalną grupą artystyczną stoją przyjaciółki: Anna Pol, Marianna Sztyma i Magda Wolna. Wszystkie ukończyły poznańską Akademię Sztuk Pięknych i zajmują się sztuką w różnych jej obszarach. Jako grupa zaczęły wystawiać swoje prace w 2017 roku, jednak w tym roku ich wystawy trafiły do internetu i zyskały medialny rozgłos.

Działamy poza mainstreamem, intuicyjnie i z dużą dawką chaosu

- mówią artystki z grupy Pol / Sztyma / Wolna

POL_SZTYMA_WOLNA talerze ozdobne

Każda z autorek pracuje inną techniką. W pracy wykorzystują starą ceramikę wyszukaną na pchlich targach. Talerze i patery otrzymują drugie życie. Z przedmiotów użytkowych stają się małymi dziełami sztuki. Do malowania używają ulicznych sprayów i farb do ceramiki. Wspólnie wybierają kolory lub motywy, ale prace powstają osobno.

Wystawy Pol / Sztyma / Wolna odbywają się w niestandardowych przestrzeniach, które autorki prac same wybierają – raz jest to mieszkanie do remontu w kamienicy, innym razem surowe wnętrze industrialnego loftu, jeszcze innym dom jednej z artystek. To daje wolność, na której im zależy. Wernisaże są dla nich odskocznią od samotniczego, indywidualnego trybu pracy. W czasie pandemii kilka wystaw można było zobaczyć także online, za pośrednictwem mediów społecznościowych. Wszystkie talerze dekoracyjne z każdej kolekcji są na sprzedaż (w komplecie z zawieszkami). Dochód z niej często jest przeznaczany na akcje charytatywne.

POL SZTYMA WOLNA talerze

Anna Pol projektuje książki, maluje i ilustruje. Tworzy kolaże, wykorzystując stare gazety, druki z lat pięćdziesiątych - siedemdziesiątych. Nieustannie próbuje połączyć pracę i pasję z wychowaniem trójki dzieci.

Marianna Sztyma zajmuje się ilustracją prasową i ilustracją książkową, głównie dla dzieci. Maluje obrazy, rysuje komiksy, projektuje okładki i książki. Mieszka w małej wiosce na Pogórzu Izerskim z kotami i psami.

Magda Wolna zajmuje się ilustracją prasową i grafiką warsztatową. Ulubionym tematem jej prac są portret i modernistyczna architektura. Posługuje się własną techniką z użyciem farb offsetowych. Łączy w niej ze sobą papierowe szablony, stemple i barwną monotypię.

POL_SZTYMA_WOLNA talerze dekoracyjne

Zdjęcia pochodzą ze stron MUNO Puzzle, Révolte i POL/SZTYMA/WOLNA

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

500 sekund o rynku nieruchomości #3 – luty 2021

O kredytach hipotecznych, większej dostępności finansowania zakupu mieszkań! O wyprowadzce poza miasto i o ekologii na mieszkanie.pl Świat nieruchomości w podsumowaniu miesięcznym, wspólnie z Fiat