Największa zielona ściana w budynku biurowym w Polsce. Powstała w warszawskim wieżowcu

Ta wertykalna żywa aranżacja ma aż 22 metry długości i składa się z 6000 roślin. Można ją podziwiać także z zewnątrz


O czym przeczytasz?

Najwieksza-zielona-sciana-w-polskim-biurowcu

Zielona ściana w undefinedzielonymundefined wysokościowcu

22 metry długości, 15 metrundefinedw wysokości, ponad 6000 roślin kilkudziesięciu gatunkundefinedw - taka zielona ściana autorstwa studia Uroczysko Zielone-Ściany powstała w lobby warszawskiego biurowca Generation Park Y, zaprojektowanego przez pracownię JEMS Architekci i zrealizowanego przez spundefinedłkę biurową Skanska. To największa tego typu aranżacja w Polsce. Ten niecodzienny projekt, dzięki przeszklonej elewacji budynku, można podziwiać rundefinedwnież z zewnątrz.

Budynek Generation Park Y pretenduje do miana najbardziej zielonego i zrundefinedwnoważonego wieżowca w stolicy. Biurowiec ubiega się o prestiżowy certyfikat WELL CoreundefinedShell, weryfikujący zastosowane rozwiązania pod kątem wpływu na zdrowie i samopoczucie pracownikundefinedw, a także o certyfikat LEED na poziomie Platinum oraz certyfikat Obiekt bez Barier.

Zobacz: Najbardziej ekologiczne budynki w Europie

Najwieksza-zielona-sciana-w-polskim-biurowcu

Efekt lasu. Biofilne biuro

Wielkość zielonej ściany, ktundefinedra powstała w lobby Generation Park Y można porundefinedwnać do pięciopiętrowego budynku. Cała aranżacja składa się z kilkudziesięciu gatunkundefinedw roślin. Są to przede wszystkim filodendrony, paprocie, monstery, anturia, skrzydłokwiaty czy aglonemy. Odpowiednio wybrane rośliny mają unikalne właściwości undefined zarundefinedwno w kontekście oczyszczania powietrza, produkcji tlenu, jak i pochłaniania lotnych związkundefinedw organicznych. Tlen, jaki wytwarzają w ciągu doby, wystarczyłby dla 150 osundefinedb na 24 godziny. Rośliny zostały dobrane w taki sposundefinedb, aby mogły swobodnie rosnąć i rozwijać się we wnętrzu biurowca. Uwzględniono też zależności występujące pomiędzy poszczegundefinedlnymi gatunkami. W tak dobranej grupie rośliny utrzymują podwyższoną wilgotność powietrza, dzięki czemu zdrowiej się rozwijają, są mniej podatne na choroby, łatwiej odpierają ataki szkodnikundefinedw i lepiej znoszą wszelkie inne niedogodności.

Aranżacja składa się ze specjalnie dostosowanych sekcji i jest w pełni zautomatyzowana. Rośliny otrzymują odpowiednią ilość wody, składnikundefinedw odżywczych oraz światła undefined zastosowano do tego ok. 150 reflektorundefinedw z tzw. oświetleniem undefinedkarmiącymundefined, rozmieszczonych w trzech rzędach. Rośliny w dużej mierze wspierają się, wspundefinedłpracują ze sobą, tworząc swoisty mikroklimat, co specjaliści z Uroczyska Zielone-Ściany nazywają undefinedefektem lasuundefined.

Zielone rozwiązania tego typu są przykładem projektowania biofilnego (biophilic design), ukierunkowanego na kontakt człowieka z naturą. Obecność roślin ma dobroczynny wpłw na psychikę. Oddziałuje rundefinedwnież korzystnie na zdrowie m.in. poprzez poprawę akustyki - obniża poziom hałasu.

Przeczytaj rundefinedwnież:

Jak przywrundefinedcić naturę do naszego otoczenia - Co to jest biofilia i skąd się wzięła?

Biophilic design w praktyce undefined Przykłady projektowania biofilnego

Pomysł tak ogromnej ściany, wypełnionej roślinnością był wyzwaniem, ktundefinedre chcieliśmy podjąć. Końcowy efekt przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Ściana robi niezwykłe wrażenie, zarundefinedwno gdy jesteśmy w budynku, jak i z zewnątrz

undefined mundefinedwi Rafał Stoparczyk, dyrektor projektu w spundefinedłce biurowej Skanska.

Najwieksza-zielona-sciana-w-polskim-biurowcu

Wisła jako inspiracja

Kiedy projektanci aranżacji z Uroczysko Zielone-Ściany po raz pierwszy zobaczyli gabaryty powierzchni, od razu pomyśleli o czymś niezwykłym, ale jednocześnie bliskim mieszkańcom stolicy. Zaprojektowali kompozycję roślinną, inspirowaną warszawskim fragmentem doliny Wisły. Na zielonej ścianie zobaczymy ją z lotu ptaka - wodę, plaże, drobne wyspy i łąki kwietne. Wzundefinedr aranżacji widoczny jest w pełni z Ronda Daszyńskiego (patrząc w kierunku Wisły).

Na tym krundefinedtkim filmie zobaczysz jak powstawała zielona ściana: https://www.youtube.com/watch?v=GqTWdY0Rr6o

Zdjęcia: Radosław Nawrocki, źrundefineddło: materiały prasowe

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!