Najładniejsze domy na kołach. Mobilne domki made in Poland

Te mikrodomy zabierzesz ze sobą wszędzie. Są w pełni wyposażone, funkcjonalne, pięknie urządzone i przytulne. Produkują je polskie firmy. Zobacz co znaczy tiny house on wheels po polsku


O czym przeczytasz?

Transport domku na kołach Mobi House

Tiny house movement to fenomen, który ma swoje źródła w Stanach Zjednoczonych, jednak od niedawna dynamicznie rozwija się także w Europie. Współtworzą go osoby w różnym wieku i w różnej sytuacji życiowej, które zdecydowały się na downsizing - uproszczenie swojego stylu życia i zmniejszenie przestrzeni mieszkalnej. Osoby te rezygnują z dużych mieszkań by zamieszkać w mikrodomach, a tym samym ograniczyć wydatki na utrzymanie nieruchomości oraz pozbyć się kredytów. Jednocześnie mogą one cieszyć się większą wolnością oraz żyć bliżej natury, ograniczając swój negatywny wpływ na środowisko. Ruch tiny house  promujący niezależne życie na małej przestrzeni związany jest również z pragnieniem większej mobilności oraz zjawiskiem zwanym cyfrowym nomadyzmem, czyli coraz bardziej powszechną możliwością zarobkowania „na odległość” za sprawą pracy zdalnej, szczególnie przez osoby wykonujące tzw. wolne zawody. 

Popularność mikrodomów na kołach wpisuje się w ten trend. W Polsce coraz więcej firm zajmuje się produkcją i wyposażaniem mobilnych domków, a popyt na nie wciąż rośnie. Polacy decydujący się na zakup domu na kołach nie w każdym przypadku chcą zmienić swój styl życia na stałe. Często tiny house to wybór własnego, przytulnego kąta na czas urlopu czy wakacji. Doświadczenie pandemii sprawiło, że bardziej cenimy obecnie samowystarczalność oraz kontakt z naturą z dala od miasta. 

Tiny house w lesie

Tiny house do wynajęcia

Domek Tiny Smart House x Hidden Base

Tiny Smart House. Pochwała prostoty

Zróżnicowanie, nie tylko wiekowe, klientów zainteresowanych mini domkami na kołach potwierdza Marcin Pastuszak, twórca firmy Tiny Smart House Polska w rozmowie z Katarzyną Olechniewicz Tiny house – mniej znaczy więcej: „Pośród naszych klientów jest chyba cały przekrój społeczny. Są single, młode małżeństwa, małżeństwa z dziećmi, ludzie w wieku przedemerytalnym…”.

Przeznaczenie domku wcale nie musi być jedno, propozycji jest bez liku: dom tymczasowy do czasu zakończenia budowy tego dużego, dom wakacyjny, dom na cały sezon od wiosny do jesieni, dom na cały rok, substytut kawalerki w dużym mieście, dom z którym podróżujemy za pracą, dom na wynajem jako model biznesowy

- kontynuuje Marcin Pastuszak. 

Za zakupem małego domu zdaniem wielu przemawia jego cena - własne lokum można mieć za połowę ceny tradycyjnego mieszkania w dużym mieście. Domy Tiny Smart House zaczynają się już od 90 tys. zł. - i mówimy tutaj o w pełni wyposażonych, funkcjonalnych domkach, które są gotowe do zamieszkania. Do tego są mobilne.

Domek na kołach czarny - transport

Domek tiny house wyposażenie

Każdy mały domek Tiny Smart House daje nieskończenie wiele możliwości personalizacji projektu pod konkretne upodobania i potrzeby. Inaczej będzie wyposażony i zaaranżowany tiny house przeznaczony dla singla pracującego zdalnie, inaczej dla pary, a inaczej dla rodziny z dziećmi. Na życie w małych domkach decydują się nawet rodziny 2+3. 

Na początku był to pomysł na alternatywę dla plastikowych przyczep campingowych, ciasnych i rozgrzewających się do czerwoności lub zimnych jak sopel lodu. Z biegiem czasu, nasi klienci pokazali nam coraz to szersze spektrum zastosowania

- wyjaśnia Marcin Pastuszak.

Projekty Tiny Smart House mają konstrukcję szkieletową, są dobrze zaizolowane (m.in. pianą PUR otwartokomórkową lub wełną drzewną), posiadają dwu i trzyszybowe okna o konstrukcji aluminiowej oraz klimatyzację sterowaną przez Wi-Fi. Projekty Tiny Smart House posiadają w pełni wyposażone, funkcjonalne kuchnie i równie ergonomiczne łazienki.

Domek tiny house na kołach pastelowy

Domek Tiny Smart House Słodziak

Domek Tiny House urządzony, wnętrze

Domki Tiny Smart House wyróżnia dopracowana, zróżnicowana estetyka, którą możemy dopasować do własnych upodobań. Mały domek może być romantyczny i uroczy (jak Słodziak), odznaczać się skandynawską prostotą (Dark Vader) albo przypominać drewnianą chatę (Timber). 

Tiny house, zdaniem Marcina Pastuszaka pozwala nam docenić „jak piękny jest świat poza przysłowiowymi murami oraz w wersji off-line”.

Całą rozmowę oraz więcej o domkach Tiny Smart House przeczytasz tutaj: Tiny house - mniej znaczy więcej. Pochwała prostoty

mobi-house-tiny-house

Mobi House. Mały dom o wielkich możliwościach 

Mobi House to rodzinna firma, będąca pionierem na polskim rynku w produkcji domów typu tiny house. Właściciele Bartek i Kasia, zaczęli się interesować fenomenem małych domków na długo przed tym, kiedy pojawiły się w Polsce czy nawet w Europie. 

Tym, co wyróżnia Mobi House jest konsekwencja w wykorzystywaniu wysokiej jakości materiałów, rozpoznawalny styl i estetyczne projekty dopieszczone w każdym szczególe. Wszystko, co wychodzi spod ręki właścicieli, jest im bliskie i wynika z pasji, jaką mają do tego rodzaju budownictwa. Cechuje ich również indywidualne podejście, dzięki czemu klienci nie kupują gotowego domu z katalogu, ale tworzą go z Mobi House od podstaw, wedle własnych potrzeb. Tym sposobem domek jest całkowicie skrojony na miarę właściciela. 

W ofercie Mobi House dostępnych jest siedem podstawowch modeli domów z antresolą (MOBI 01- MOBI 07), mieszczących od 4 do nawet 8 osób. Model MOBI TRAVELER to propozycja przyczepy dostosowanej do częstego przemieszczania się. Natomiast MOBI ONESTORY to domek jednopoziomowy dla osób, które wolą wersję bez schodów, np. osób starszych, rodzin z małymi dziemi lub psami.

Domek na kołach Mobi House z zewnątrz

Domek Mobi House MOBI 06 wnętrze

Domek Mobi House MOBI 06 łazienka

Mały domek na kółkach Mobi House może służyć za przytulny dom całoroczny albo zamienić się w domek letniskowy, kwaterę pod wynajem, studio dla studenta, bar, mobilny sklep, biuro itd. Tiny house odpowiada na różnorodne potrzeby, które mogą się modyfikować w czasie. Kształtem Mobi House nawiązuje do „normalnego” domu, tyle że jest mniejszy i mobilny.  

Taka wersja domu odpowiada współczesnym realiom i potrzebom zwłaszcza mieszkańców wielkich miast. Często się przemieszczają, są indywidualistami, którzy lubią wyskoczyć z metropolii w głuszę na weekend czy pracować zdalnie w miejscu, jakie im się zamarzy. Do takiego stylu życia pasuje filozofia tiny house. Kompaktowy domek zaspokaja wiele potrzeb miejskich nomadów 

- mówią Bartek i Kasia, właściciele Mobi House 

Kompaktowe domy Mobi House wpisują się w aktualne trendy w architekturze i wnętrzach. Służą do mieszkania i podróżowania, a także do zainwestowania i wynajmowania. Są łatwe w użytkowaniu i przemieszczaniu. Nie wymagają dodatkowego sprzętu ani wyspecjalizowanych kierowców do przewożenia. Domki są całoroczne, z użytkową przestrzenią podzieloną na podstawowe strefy: część dzienną, kuchnię, sypialnię i toaletę.

Domek Mobi House MOBI 06 z zewnątrz

Domek Mobi House MOBI 05 wnętrze

Nasza historia z tiny house zaczęła się od rodzinnej pasji. Wszystkich zachwyciły możliwości, jakie dają małe domki. Ramię w ramię, całą czwórką, nadajemy firmie kształt. Każdy członek rodziny ma w niej swój ważny głos 

- podkreślają Bartek i Kasia. 

Bartek przez lata pracy w Norwegii zaczerpnął inspiracje, które postanowił zamienić w sposób życia w rodzimym kraju. Poszukiwał czegoś alternatywnego na rynku nieruchomości i znalazł. Domy w stylu tiny house zainteresowały go już wiele lat temu, gdy jeszcze nikt o nich nie mówił. Obecnie z wrodzoną skrupulatnością, dokładnością i precyzją nadaje projektom własny styl. Kasia, tak jak Bartek, zakochała się w domkach w stylu tiny house. Kasia wnosi do firmy „kobiece spojrzenie”, a także umiejętność projektowania funkcjonalnych rozwiązań dla mikroprzestrzeni. Jej specjalnością są dekoracje domu. Dba o dobry gust. To dzięki niej każdy tworzony tiny house jest ciepły i przytulny. Najbliższy jej sercu jest styl skandynawski. Córki: Zosia i Marysia również uwielbiają domki na kółkach, a gdy przyjdzie czas, będą mieć taki na własność. Oczywiście według swojego projektu. 

Domek Mobi House MOBI 02 z zewnątrz

Domek Mobi House MOBI 02 wewnątrz

Właściciele Mobi House starają się utrzymywać konkurencyjne ceny: „Nie windujemy cen w górę tylko dlatego, że jest na coś moda. Zachowujemy rozsądne stawki, które naszym zdaniem są bardzo korzystne w stosunku do jakości”. Stosują wyselekcjonowane, ekologiczne, naturalne materiały. Surowiec sprowadzają głównie ze Skandynawii. Dzięki temu zachowuje on odporność na zmienne warunki atmosferyczne. 

Bartkowi i Kasi zależy na ciągłym rozwoju. Stale się szkolą, szukając coraz lepszych rozwiązań do swoich projektów. Międzynarodowe kontakty zapewniają im przepływ wiedzy i inspiracji. Mobi House ma sieć partnerów zagranicznych w Niemczech, Szwecji, Norwegii, Irlandii, Holandii i Danii.

Domek Mobi House MOBI 04, czerwony, od zewnątrz

Domek Mobi House MOBI 04

Domek Mobi House MOBI 04 wewnątrz

Domek Mobi House MOBI 04 wnętrze

Redukt. Dom jest ideą, którą możemy zabrać ze sobą 

REDUKT powstał, aby stworzyć alternatywę do tradycyjnego sposobu myślenia o miejscach do mieszkania, pracy i wypoczynku. Jeżeli marzysz o skrojonym na miarę domku na kołach, firma REDUKT stworzy go dla Ciebie. Jej twórcy podkreślają, że każdy ich projekt jest unikalny - dopasowany do indywidualnych potrzeb klientów oraz sposobu spędzania przez nich czasu. Klienci mogą liczyć również na dopasowane wyposażenie. Dom może być typu off-grid lub wykorzystywać dostępną infrastrukturę (woda, energia). Może być również wyposażony w indywidualnie zaprojektowane meble. 

Dla nas każdy tiny house to obiekt, który jest kombinacją pięknej formy architektonicznej i funkcjonalnego układu mikro-przestrzeni. Budujemy je z dbałością o każdy detal, we współpracy z doświadczonymi rzemieślnikami 

- mówią właściciele marki Redukt

REDUKT stawia na naturalne materiały: „Do budowy używamy naturalnych i organicznych materiałów. Unikamy zbędnych chemicznych komponentów. Dbamy o zdrowie i najwyższą jakość wykończenia”.

REDUKT Domek w lesie

Własciciele marki REDUKT podkreślają mnogość możliwości związanych z użytkowaniem mobilnego mikrodomu. Może on być domem całorocznym, domkiem na weekendowe wyjazdy za miasto, mobilnym biurem, studiem do pracy w ogrodzie, dodatkową przestrzenią za domem, chatką w górach dla narciarzy… ma nieskończoną ilość zastosowań 

Domy REDUKT można łatwo przewozić, co daje niezależność. Marka proponuje nam sześć modeli mikrodomów (TINY 1-6) dla maksymalnie 6 osób Nam najbardziej przypadł do gustu czteroosobowy model Tiny 6 z pięknym dwuspadowym dachem. To mieszkanko o powierzchni użytkowej ok. 17,5 m2 z antresolą. Znajdziemy w nim salon, z rozkładaną sofą, aneks kuchenny, łazienkę i sypialnię. Cechą charakterystyczną projektu są wielofunkcyjne meble modułowe, wysuwana szafa oraz moduł, który pełni funkcję schodów, biurka i regału.

Domek REDUKT

Domek REDUKT, transport

REDUKT buduje swoje domy lokalnie, z firmami rodzinnymi w Polsce i dostarcza w dowolne miejsce w Europie. Domki nie są produktem masowym, lecz „jednostkowym dziełem rzemieślników, stolarzy, ślusarzy i specjalistów od rozwiązań instalacyjnych”. Autorką projektów domów REDUKT jest Krystyna Filipiak. 

Każdy ma jakieś wymarzone miejsca, w których chciałby zamieszkać, pracować lub odpoczywać. Mobilny, mały dom na kołach daje taką możliwość. Postaw go na wsi lub na skraju lasu, w górach lub nad wodą, albo po prostu w ogrodzie. Nie musisz kupować tradycyjnego domu ani działki. Nie musisz też decydować się na jedno miejsce i podejmować decyzji na całe życie. (…) Zamieszkaj tam, gdzie ci się podoba, zmieniaj decyzje i snuj ciągle nowe plany. Dom jest bardziej ideą niż miejscem. Ideą, którą możemy zabrać ze sobą 

— przekonuje Marcin Jarysz, założyciel firmy REDUKT

Domek REDUKT z dachem dwuspadowym

Domek REDUKT, drewniany, zima

Aurora Company. Wolność dla ludzi oddech dla Ziemi

Misją Aurora Company jest umożliwianie ludziom realizacji marzeń o niezależnym i ekologicznym stylu życia. Promowany przez tę markę ekologiczny styl życia, jest przejawem troski o Ziemię oraz harmonijne współistnienie człowieka i przyrody. Aurora Company wdraża program 3xE, czyli Ekomomia – Ergonomia– Ekologia: „Te trzy słowa mogą wydawać się trudne, jednak dla nas oznaczają wygodne i mądre życie w zgodzie z naturą”.

Ekonomiczny Tiny house jest nieporównywalnie tańszy w zakupie i eksploatacji niż tradycyjny dom. Jest to związane nie tylko z użyciem do budowy ekonomicznych materiałów, ale również niskimi kosztami zużycia energii i wody. Mały dom to mniejsze obciążenie dla kieszeni.

Ergonomiczne wnętrza zapewniają komfort użytkowania nawet na niewielkiej przestrzeni. Domy są zaprojektowane w przemyślany sposób, aby każde miejsce spełniało swoją praktyczną funkcję. Łazienka, kuchnia, salon, sypialnia pełne są półek, szafek i schowków. Pomimo niewielkich rozmiarów wnętrze daje pełną swobodę w poruszaniu się. 

Ekologiczny styl życia w Tiny House to nie tylko niskie zużycie mediów czy minimalizm który ogranicza konsumpcję zbędnych dóbr. To również życie według filozofii pozostawienia po sobie na Ziemi jak najmniejszego „bałaganu”.

Dlaczego powstała Aurora Company? Aby przyczynić się do zmiany świata na lepsze:

Żyjemy w świecie, w którym wiele osób jest zniewolonych kredytami i pożyczkami. Zobowiązania zaciągnięte na zakup tradycyjnych, kosztownych w budowie i eksploatacji domów oraz mieszkań, ciążą całymi latami. Ludzie przykuci do jednej lokalizacji marnotrawią ogromne ilości czasu i energii na sprzątanie oraz konserwację swoich drogich w utrzymaniu miejsc zamieszkania. Dodatkowo środowisko naturalne jest potężnie obciążone tradycyjnym procesem budowy i eksploatacji. A przecież tak wcale nie musi być! Dzięki filozofii minimalistycznego i ekologicznego stylu życia, ludzie mogą „pójść na swoje” i żyć bez zbędnych obciążeń już na bardzo wczesnym etapie usamodzielniania. Koncepcja życia eko to również doskonały sposób na wyjście z finansowych tarapatów, odzyskanie suwerenności i przeżycie wspaniałych przygód podczas swobodnych podróży po świecie

- przekonują twórcy Aurora Company.

Domek Tiny House drewniany Aurora Company

Domek na kołach drewniany, przyczepa, transport

Firma dużą wagę przykłada również do bezpieczeństwa swoich produktów. Tiny houses Aurora Company spełniają wysokie normy bezpiecznego użytkowania. Dotyczy to zarówno mieszkania jak i transportu drogowego. Producent trzyma się również wysokich standardów zarządzania firmą:

Każdy szczegół zarządzania firmą jest dla nas ważny. Nieustannie usprawniamy i ulepszamy działania projektowe, procesy produkcyjne oraz obsługę klienta. Kierujemy się japońską filozofią Kaizen

Domki Aurora Company są odpowiednio ocieplane i ogrzewane dzięki czemu można w nich mieszkać cały rok. Producent szczyci się również krótkim czasem realizacji zamówień. Wszystkie domki klienci otrzymują w terminie maksymalnie trzech miesięcy, mając w tym czasie pełny wgląd w realizację zamówienia. Dodatkowo firma gwarantuje szybki i bezpieczny transport w kraju, Europie i na całym świecie.

W ofercie Aurora Company dostępne są trzy podstawowe modele domków: SUNSHINE, VERONA oraz PORTO. Zamieszkać w nich może wygodnie od 1 do 6 osób. Największa wersja - PORTO ma dwie antresole, a średnia VERONA urzekający zewnętrzny ganek.

Domek na kołach z gankiem, drewniany

Domek Aurora Company VERONA, wnętrze

Wszystkie zdjęcia pochodzą ze stron producentów: tinysmarthouse.pl, mobihouse.pl, redukt.org, auroracompany.pl.

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement