Czarny dom w stylu nowoczesnej stodoły i nie tylko. Najpiękniejsze polskie projekty domów z czarną elewacją

Te domy różnią się formą i metrażem. Zostały wykończone innymi materiałami. Łączy je ciemny kolor elewacji. Prezentujemy przegląd najpiękniejszych czarnych domów zaprojektowanych w Polsce w ostatnich latach.


O czym przeczytasz?

Czarny dom. Nowoczesna stodoła

Czarny dom jak nowoczesna stodoła

Dom na Kaszubach

Dom na Kaszubach projektu architekta Grzegorza Layera w założeniu miał być ekonomicznym i funkcjonalnym całorocznym domem umożliwiającym kontakt z naturą. Stanął w malowniczej okolicy, w sąsiedztwie lasu, w pobliżu Jeziora Gowidlińskiego. Budowa tego niespełna 70-metrowego domu kosztowała zaledwie 200 tys. złotych. Do budowy zatrudniono lokalną ekipę budowlaną, specjalizująca się w tradycyjnych drewnianych domach. Niesymetryczny dach pozwolił na uzyskanie niezbędnej wysokości do stworzenia w części budynku drugiej kondygnacji. Na parterze znajduje się salon z jadalnią i aneksem kuchennym. Na piętrze powstały antresola i dwie sypialnie. Dom nawiązuje kształtem do tradycyjnej kaszubskiej zabudowy. Jest jednak czystą bryłą pozbawioną ozdobników. Stworzony jest w konstrukcji drewnianej szkieletowej, elewacja została wykonana z desek sosnowych pomalowanych na czarno. Wnętrze wykończone drewnem w kolorze naturalnym kontrastuje z elewacją. 

Dom na Kaszubach

Dom nowoczesna stodoła

Czarny do. Nowoczesna stodoła

Czarny dom. Nowoczesna stodoła

grzegorz.layer.com.pl

Dom w Tyńcu

Dom w Tyńcu autorstwa krakowskiej pracowni KITA KORAL ARCHITEKCI został zbudowany na stromej działce, na skraju miejscowości o tradycyjnej, jednorodzinnej zabudowie, w bezpośrednim sąsiedztwie lasu. Jego bryła dzięki kilku błyskotliwym rozwiązaniom doskonale wpasowuje się w teren. Na pokrycie elewacji zastosowano deski impregnowane metodą opalania. Ścianę na niższym poziomie obłożono kamieniem pochodzącym z rozbiórki starego domu, stojącego niegdyś na tej działce. Położenie budynku na zboczu przesądziło o usytuowaniu części mieszkalnej na poziomie piętra, skąd właściciele mają wyjście na taras i bezpośredni widok na las. Wejście, pomieszczenia techniczne oraz garaż umieszczono na parterze.

Dom w stylu nowoczesnej stodoły

Czarny dom w typie stodoły. Polski projekt

Czarny dom. Elewacja drewno opalane

Czarny dom. Elewacja drewniana

Kita Koral Architekci / Fot. Wojtek Dziedzic

Czarny dom o nietypowej bryle

Dom Czarna Skała

Dom Czarna Skała w Bielsku-Białej to projekt katowickiego studia MUS ARCHITECTS. Ten jednorodzinny dom ma formę czarnej bryły, w której nie ma tradycyjnego podziału na ściany i dach. Wrażenie to potęguje zastosowanie tego samego materiału wykończeniowego. Dach i ściany pokryte są płytkami cementowymi w tym samym ciemnym odcieniu szarości. Wnęki zostały wykończone modrzewiową deską elewacyjną. Swoją zróżnicowaną abstrakcyjną formą dom Czarna Skała nawiązuje do okolicznego górzystego terenu. W zamyśle architektów miał on przypominać czarny łupek lub bryłę bazaltu wystającą ze zbocza góry. Północna strona domu jest niska i zamknięta, połać dachu opada do granicy działki. Od południa budynek otwiera się na ogród i widok na górski krajobraz Beskidów. Część dzienna domu znajduje się na poziomie ogrodu. Na piętrze ulokowano część nocną z trzema sypialniami, łazienką, garderobą i pomieszczeniem gospodarczym. Forma dachu wynika z ukształtowania terenu działki oraz z rozmieszczenia i funkcji poszczególnych pomieszczeń w domu.

Czarna skała. Czarny dom w Bielsku Białej

Czarna skała. Dom w Bielsku Białej

Czarny dom Bielsko Biala

Czarny dom. Czarna Skała w Bielsku Białej

musarch.pl fot. Tomasz Zakrzewski

Dom w Krostoszowicach

Krostoszowice to wieś w południowej części województwa śląskiego. Tam właśnie stanął nowoczesny, jednorodzinny dom zaprojektowany przez pracownię RS+ Robert Skitek. Głównym punktem odniesienia dla zaproponowanej bryły domu był okoliczny pagórkowaty teren z linią lasu na horyzoncie. Dwukondygnacyjny dom od strony ulicy wygląda jak budynek parterowy z wymaganym w tej okolicy skośnym dachem. Część budynku, w której mieści się strefa nocna, jest usytuowana poniżej i częściowo zagłębiona w gruncie, dzięki czemu jest niewidoczna od strony drogi. Nowoczesne, dynamiczne ciemne bryły domu zostały w całości pokryte łupkiem. Dom został otoczony jasnym, betonowym murkiem, który kontrastuje z ciemną elewacją. Jasne są również zewnętrzne schody łączące poziomy.

Czarny dom w Krostoszowicach

Dom w Krostoszowicach. Czarny dom

Czarny Dom Krostoszowice

Dom w Krostoszowicach. Czarna elewacja

http://rsplus.pl/ fot. Tomasz Zakrzewski

Czarny dom o prostej modernistycznej formie

RE: DARK HOUSE

RE: DARK HOUSE to jeden z najnowszych projektów Marcina Tomaszewskiego z pracowni REFORM Architekt. Ten leśny dom będzie miał 320 m² powierzchni i stanie na mocno zalesionym, nierównym terenie. Aby uniknąć wycinki drzew na działce, architekt zaproponował „ruchomą” strukturę budynku, osiągniętą dzięki licznym przesunięciom bryły domu. Na całej elewacji zostanie wykorzystany tylko jeden materiał – tynk w oryginalnym kolorze Grigio Naturale RF stworzony specjalnie na potrzeby tej realizacji, który w zależności od płaszczyzny ściany będzie miał inny rysunek. Żłobienia będą wykonane raz w pionie, raz w poziomie, a innym razem pod ukos. Dzięki temu budynek zyska oryginalną fakturę i „ukryje” w sobie różne elementy, np. bramę garażową. Elewacja, mimo że sprawia wrażenie czarnej, w rzeczywistości będzie wpadała w różne odcienie ciemnego brązu oraz naturalnej szarości – w zależności od pory dnia oraz pory roku. W ten sposób projekt nawiązuje do kolorystyki otaczającej natury i wtapia dom w otoczenie.

Czarny dom w lesie

Czarny dom w lesie RE DARK HOUSE Tomaszewski

Projekt RE DARK HOUSE czarny dom w lesie

RE DARK HOUSE czarna elewacja

reformarchitekt.pl

P54, czyli Czarny Dom Szufladowy

P54 to modernistyczny dwulokalowy budynek, który stanął w starej części warszawskiej dzielnicy Włochy, w pięknej okolicy, na brzegu Parku ze Stawami Cietrzewia. Dom zaprojektowała pracownia Paweł Lis Architekci. Czarna bryła wyróżnia się na tle chaotycznej zabudowy ulicy. Białe wykończenie zewnętrznych sufitów i okien powoduje wrażenie oddzielenia poszczególnych brył, co nadaje budynkowi lekkość i podkreśla poziome linie frontów. Dwuspadowy dach jest od strony ulicy niemal niezauważalny. Elewację domu wykończono ciętą cegłą Long John Black firmy Wienerberger. Tarasy zostały wykończone mikrocementem. Wielkoformatowe okna wykonano w systemie ślusarki aluminiowej, a pomiędzy nimi zamontowano płyty alucobond. Budynek P54 został wyposażony w rekuperację i klimatyzację, którą zasilają ogniwa fotowoltaiczne. Ogniwa generują 6kW, co wystarcza na całą obsługę energetyczną budynku. W domu i na zewnątrz działa też inteligentny system zarządzania światłem oraz dźwiękiem.

Czarny dom Włochy Warszawa

Czarny dom miejski Stare Włochy

P54 Dom z Grafitu

P54 Dom z Grafitu elewacja

pawellis.pl

Artykuły, które mogą Cię zainteresować