Design do kuchni. Najlepsze produkty z polskich sklepów nagrodzone wyróżnieniem Dobry Wzór

Innowacyjne, ekologiczne i stylowe. Takie są najnowsze sprzęty i akcesoria kuchenne powstające w Polsce. Oto nowości wyróżnione znakiem jakości Dobry Wzór 2020


O czym przeczytasz?

Okap Ciarko Eclipse proj. Łukasz Paszkowski

Źródło zdjęcia: lukaszpaszkowski.pl

Konkurs Dobry Wzór

Dobry Wzór to nagroda przyznawana dorocznie, od 1993 r. przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego. Wyróżnienie, które otrzymują projektanci i producenci polskich produktów jest jednocześnie rozpoznawalnym i wiarygodnym znakiem jakości, który wspiera rodzime marki i pomaga im się rozwijać. Interdyscyplinarne jury przyznaje nagrody w dziewięciu kategoriach: Dom, Praca, Sfera Publiczna, Usługi, Nowe technologie, Grafika użytkowa i opakowania, Nowe materiały, Transport i komunikacja oraz Moda i akcesoria. My przyjrzyjmy się produktom - świeżo upieczonym laureatom z kategorii Dom, przeznaczonym do kuchni.

Okap Ciarko Eclipse Dobry Wzór 2020

Źródło zdjęcia: dobrywzor.com.pl

Okap kuchenny Eclipse

Marka: Ciarko Design

Projekt: Łukasz Paszkowski

Producent: Ciarko

Na rynku od: 2020

Cena: 2890 zł.

Strona producenta: ciarkodesign.com

Eclipse z angielskiego oznacza zaćmienie i ono właśnie zainspirowało projektanta do sposobu połączenia materiałów, z których wykonano najnowszy okap marki Ciarko. projekt zwraca uwagę sferycznym kształtem i konstrukcją łączącą stal nierdzewną ze szkłem hartowanym. Okap jest dostępny w trzech wyrafinowanych zestawach kolorystycznych: bieli połączonej ze złotem, czerni z różowym złotem oraz czarnego matu z barwionym inoxem. Urządzenie jest sterowane gestem, a ultracichy i energooszczędny silnik klasy A+++ zużywa o 90 proc. mniej energii w porównaniu do tradycyjnych napędów. W opinii ekspertów, Eclipse to przykład innowacyjnego produktu, łączącego w sobie zalety doskonałej stylistyki z zaawansowanymi technologicznie rozwiązaniami. Owalna forma urządzenia wpisuje się w aktualne trendy wyposażenia wnętrz. Zastosowane materiały oraz najnowsza technologia gwarantują łatwą i komfortową obsługę. Jury Dobry Wzór wyróżniło okap Eclipse za innowacyjność, zaawansowanie technologiczne, funkcjonalność i perfekcyjną stylistykę.

bateria kuchenna filtrująca wodę Mungo

Zdjęcie: sklep.kfa.pl

Filtrująca bateria kuchenna MUNGO

Marka: KFA Armatura

Projekt: KFA Armatura

Producent: Armatura Kraków SA

Na rynku od: 2020

Cena: 798zł.

Strona producenta: sklep.kfa.pl

MUNGO to bateria kuchenna z filtrem wody w zestawie. Wkład filtrujący montowany pod zlewem zapewnia czystą i smaczną wodę prosto z kranu. Producent wskazuje na ekologiczny aspekt produktu: dzięki możliwości spożywania wody prosto z kranu, można znacząco zredukować ilość plastikowych butelek po wodzie kupowanej w sklepie. Wydłużony, ergonomiczny i antypoślizgowy uchwyt zapewnia komfort użytkowania. Bateria ma nowoczesny, elegancki i uniwersalny wygląd. Dołączony do zestawu filtr HYDRO+ przeznaczony jest do uzdatniania wody do picia. 1-mikronowy blok węglowy usuwa z wody zanieczyszczenia mechaniczne, metale ciężkie oraz smak i zapach chloru, pozostawiając potrzebne dla organizmu człowiek minerały. Zastosowany inhibitor twardości redukuje powstawanie
osadów kamiennych, wydłużając żywotność samej baterii jak i innych urządzeń mających kontakt z filtrowaną wodą (np. czajnika). Żywotność filtra to 6 miesięcy lub 6000 litrów. Jury konkursu Dobry Wzór doceniło projekt baterii KFA Armatura za połączenie cech funkcjonalnych, proekologicznych i prozdrowotnych. Wygoda użytkowania baterii idzie w parze z możliwością oszczędzania wody i znacznego ograniczenia zużycia plastikowych butelek. Jeden filtr to 4000 plastikowych butelek, czyli 200 kg plastiku mniej. Należy dodać, że funkcja filtrowania nie wpływa negatywnie na estetykę baterii, której design jest minimalistyczny.

Woskowijki by Malu

Źródło zdjęcia: dobrywzor.com.pl

Woskowijki

Marka: Malu

Projekt: Marta Wilczek & Łukasz Wilczek

Producent: Malu Marta Wilczek

Na rynku od: 2018

Cena: 29-79 zł.

strona producenta: woskowijki.pl

Woskowijki to w pełni naturalne opakowania wielokrotnego użytku do owijania i przechowywania żywności. Mają właściwości antybakteryjne i przedłużają świeżość przechowywanego jedzenia. Doskonale nadają się do opakowania kanapek, pieczywa, warzyw, owoców, serów czy przekąsek. Woskowijki wykonane są z bawełnianych ściereczek (z organicznej, certyfikowanej bawełny) nasączonych specjalną mieszaniną, na bazie wosku pszczelego (oczyszczony wosk pszczeli, żywica sosnowa i olejek jojoba). To naturalna alternatywa dla wszechobecnego plastiku, folii oraz aluminium wykorzystywanych do przechowywania żywności, które zalegają w miliardach ton na całej kuli ziemskiej i degradują środowisko. Nasączona tkanina przylega do owijanych produktów i trzyma się na nich zapobiegając wysuszeniu, zachowując świeżość i ograniczając rozwój bakterii, dzięki aseptycznym właściwościom wosku pszczelego. Wystarczy owinąć i docisnąć lekko dłońmi. Pod wpływem ciepła rąk woskowijka przybierze pożądany kształt. Jury konkursu Dobry Wzór doceniło Woskowijki za: dostępność produktu, oryginalną estetykę, zastosowanie naturalnych składników i opakowań, co sprawia, że produkt jest nie tylko bezpieczny dla zdrowia, ale także pobudza ekologiczną świadomość konsumenta.

Prywatnie testuję woskowijki już dłuższy czas w swoim domu i uważam, że są genialne. Zawsze przyjemnie pachną (nawet po tym, kiedy córka zapomniała o niezjedzonej kanapce schowanej w plecaku) i mają piękne wzory, niczym z babcinych serwetek. Używamy ich także do przykrywania naczyń wstawianych do lodówki. Producent podaje, że żywotność woskowijek to od 6 do 12 miesięcy (moje wytrzymały już rok i nadal maja się świetnie).

Artykuły, które mogą Cię zainteresować