Najładniejsze domy letniskowe w Polsce. Ciekawe projekty domków rekreacyjnych

Architektura rekreacyjna nie musi być bylejaka. Oto wyróżniające się projekty domów letniskowych od 35m2 do 70m2, które w ostatnich latach powstały w Polsce


O czym przeczytasz?

Nie tylko wystawne rezydencje mogą zachwycać swoją architekturą. Poniższe domy wakacyjne łączy niewielki metraż i doskonały, choć na pozór skromny, design. Zobacz polskie projekty którymi warto się inspirować, i które warto docenić.

Light House Manifest Architektura

Light House

Domek Light House został zaprojektowany w pracowni Marek+Sikora MANIFEST Architektura. Gotowy dom składa się z prefabrykowanych elementów przygotowanych do transportu i prostego i szybkiego montażu na działce. Niewielka bryła domku spełnia wszystkie podstawowe warunki stawiane przed tego typu budynkami: jest lekka, mobilna, tania, szybka w montażu, a co więcej estetyczna i wygodna w użytkowaniu.

Na parterze zmieściła się niewielka część dzienna, kuchnia oraz łazienka z prysznicem. Dodatkowa przestrzeń mogąca pełnić funkcję sypialni została wygospodarowana nad kuchnią.

Light House Manifest Architektura

Light House Manifest Architektura

Autorzy Light House Andrzej Marek oraz Jan Sikora podkreślają, że dom jest lekki nie tylko z nazwy:

Budynek jest lekki i przenośny. Składa się z 8 prefabrykowanych elementów skręcanych w docelowej lokalizacji domu. LIGHTHOUSE jest także „lekki” wizualnie. Projektując budynek staraliśmy się usunąć wszelkie zbędne elementy, pozostawiając samą esencję niewielkiego domku wypoczynkowego. Budynek jest lekki – bo otwarty na otaczający krajobraz. Zawieszony nieco ponad terenem oferuje duże przeszklenia i dwa rozległe tarasy zachęcające do interakcji z otoczeniem.

Light House Manifest Architektura

Elewacje zostały wykonane z drewnianych poziomych listewek. Cześć z nich została nieco wysunięta przed lico elewacji i tworzy rodzaj rusztu częściowo osłaniającego duże przeszklone partie budynku oraz wyciszające przestrzeń jednego z tarasów.

Light House Manifest Architektura

Light House Manifest Architektura

zdjęcia: manifestarchitektura.com

Dark House

Zaprojektowanie domu letniego, który jest jednocześnie przestronny i niewielki, otwarty na otoczenie, ale i niedostępny dla intruzów, wydaje się zadaniem karkołomnym. Karkołomnym, ale nie niemożliwym. Architekci z pracowni Marek+Sikora MANIFEST Architektura podjęli wyzwanie i stworzyli DARK HOUSE. Bryła tego letniego domku kształtem nawiązuje do popularnego wyobrażenia na temat domu. Cztery ściany, spadzisty dach i komin przywodzą na myśl dziecięce rysunki, ale cały pomysł na DARK HOUSE jest dość niekonwencjonalny. DARK HOUSE to bowiem dom zamykany nie tylko na klucz.

Dark house Marek+Sikora Architektura

Dark house Marek+Sikora Architektura

Część nocną domu - z łóżkiem na antresoli i niewielką strefą wypoczynkową - umieszczono na szynach, dając możliwość dosunięcia jej do części dziennej, mieszczącej mini salon z aneksem kuchennym i kominkiem, łazienkę oraz przestrzeń do przechowywania. A zatem przyjeżdżasz – rozsuwasz, wyjeżdżasz – zasuwasz. 

Zaskakującym pomysłem wydaje się tu brak okien w zewnętrznych ścianach budynku, ale o to właśnie chodzi. W wersji całkowicie zamkniętej dom jest zwartą bryłą pozbawioną drzwi i okien, co stanowi zabezpieczenie przed ewentualnymi intruzami pod nieobecność właścicieli. Po całkowitym rozsunięciu powierzchnia wypoczynkowa powiększa się o drewniany taras pomiędzy dwiema częściami budynku, osłonięty przed przypadkowymi spojrzeniami.

Dark house Marek+Sikora Architektura

Dark house Marek+Sikora Architektura

DARK HOUSE został zaprojektowany dla Inwestora, który chce się wyciszyć i odciąć się od sąsiadów, choć niekoniecznie od natury i otoczenia. Zmienna geometria budynku pozwala łączyć te z pozoru sprzeczne cechy 

- wyjaśniają architekci. 

Pełne ściany zewnętrzne chronią prywatność, a całkowicie przeszklone i rozsuwane ściany pomiędzy dwiema częściami domu zapewniają odpowiednie doświetlenie. 

Dark house Marek+Sikora Architektura

Projekt DARK HOUSE powstał w 2017 roku. 

Projekt: arch. Andrzej Marek (MANIFEST ARCHITEKTURA Andrzej Marek), dr hab. Jan Sikora (SIKORA WNĘTRZA), wizualizacje: TomaszMichalski, Jan Sikora, Andrzej Marek manifestarchitektura.com

Domki Cichosza Modernsudio

Domki Cichosza Modernsudio

Domki Cichosza w Szydłowie 

Projekt domków Cichosza w Szydłowie (w woj. Opolskim), autorstwa MODERN STUDIO ARCHITEKTURY powstał ze szkicu składającego się z trzech linii. Linii, które wyznaczyły bryłę budynku i „ubrały jego funkcję w formę”. Ten prosty szkic pokazał Inwestorom, że budynek nie musi koniecznie mieć formy modnej „nowoczesnej stodoły”. Architekci z MODERN STUDIO ARCHITEKTURY podkreślają: 

Architektura nie potrzebuje ozdobników i zbędnych dodatków. Architektura nie musi być modna, ale powinna być odpowiedzialna (…). Architektura to uzupełnienie pejzażu i zarazem jego dopełnienie, bo gdy już powstanie, to ten pejzaż współtworzy. To ostatnie jest szczególnie ważne, gdy projektujemy w miejscu dziewiczym, zupełnie niezurbanizowanym. 

Domki Cichosza Modernsudio

Domki Cichosza Modernsudio

Tak właśnie było w przypadku Domków Cichosza zbudowanych na polanie w środku lasu. Są to dwie niezależne, obrócone względem siebie bryły, połączone wewnętrznym tarasem. Domy sprawiają wrażenie „wyglądających” spod ziemi. Powierzchnia użytkowa większego domku to 38 m2, domek mniejszy ma jej 37,3 m2. Powierzchnia zabudowy większego z domków to 35 m2. Projekt został zrealizowany w 2020 r. 

Domki Cichosza Modernsudio

Domki Cichosza Modernsudio

Domki Cichosza Modernsudio

Architekt: Maciej Rempalski, współpraca autorska: Anna Swadźba, Joanna Wojtaszek. Zdjęcia: Joanna Prokopowicz (bryła), Sonia Pasternok (wnętrza) modernstudio.pl

Domek Śląski 

Domek Śląski to projekt biura projektowego Tecla. Domek ma powierzchnię zabudowy 35m2, powstał w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na współczesną, funkcjonalną, prostą i estetyczną architekturę rekreacyjną. Domek jest parterowy z poddaszem, które można zaadaptować na antresolę lub piętro. Na parterze znajduje się pokój dzienny z aneksem kuchennym, korytarz wejściowy i łazienka. Na poddaszu możliwe jest jednoprzestrzenne zagospodarowanie antresoli jako powierzchni bardziej prywatnej lub wydzielenie dwóch pomieszczeń sypialnych.

Domek Śląski Tecla

Domek Śląski Tecla

Domek Śląski Tecla

Koncepcja projektowa budynku w zoptymalizowanej konstrukcji drewnianej przedstawia prostą, zwartą bryłę z symetrycznym dachem dwuspadowym. Projekt zakłada różne warianty elewacji domu: formę nowoczesną z dużym oknem widokowym lub bardziej klasyczną nawiązującą do tradycyjnej dolnośląskiej architektury drewnianej.

Domek Śląski Tecla

Domek Śląski Tecla

Bryła budynku nawiązuje do architektury Przedgórza Sudeckiego poprzez zgrabną formę o stosownie wypracowanych proporcjach (m.in. optymalnych wzajemnych wymiarach, odpowiednim kształcie i nachyleniu dachu) a także detalem w wersji tradycyjnej.

Domek Śląski Tecla

Zdjęcia/wizualizacje: tecla.pl

Dom letniskowy w Żywcu 

Dom letniskowy w Żywcu Jojko+Nawrocki Architekci to próba poszukiwania alternatywy dla wszechogarniającej „bylejakości” architektury letniskowej na południu Polski. Ma stanowić opozycję pod względem formalnym i przestrzennym w stosunku do gotowych domków letniskowych oferowanych w Beskidach.

Dom letniskowy w Żywcu Jojko+Nawrocki Arch.

Dom letniskowy w Żywcu Jojko+Nawrocki Arch.

Budynek zaprojektowany zgodnie z wytycznymi prawa miejscowego osadzono w konkretnym kontekście uprawianego od lat ogrodu, otaczającej działkę panoramy oraz niewysokiego budżetu.

Dom letniskowy w Żywcu Jojko+Nawrocki Arch.

Dom letniskowy w Żywcu Jojko+Nawrocki Arch.

Dom powstał w oparciu o idee critical regionalism’u - jako odpowiedź na lokalne uwarunkowania geograficzne z użyciem współczesnego języka architektury. Skromna fasada kryje komfortowe, nowoczesne i ciekawie rozplanowane wnętrze. Ściany i sufity wyłożono jasną sklejką, co podkreśla nieoczywistą bryłę domu i daje wrażenie przestronności.

Dom letniskowy w Żywcu Jojko+Nawrocki Arch.

Dom letniskowy w Żywcu Jojko+Nawrocki Arch.

Projekt Domu letniskowego w Żywcu otrzymał nagrodę w konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego 2015
Dom letniskowy w Żywcu Jojko+Nawrocki Arch.

Projekt: Marcin Jojko, Bartłomiej Nawrocki, Tomasz Berezowski, Przemysław Dziedzic. Zdjęcia: Michał Jędrzejowski jna.com.pl

Siedlisko

Siedlisko projektu GGrupa to domek letniskowy lub całoroczny, o powierzchni zabudowy 35 m2. Zaprojektowany został w technologii szkieletu drewnianego, dzięki czemu da się go postawić w kilka tygodni.

Domek SIEDLISKO GGrupa

Domek SIEDLISKO GGrupa

Na parterze domku Siedlisko zaprojektowano przestronną strefę dzienną, łazienkę i przedpokój. Na antresoli mogą znaleźć się jedna lub dwie sypialnie. Forma i wybór materiałów wykończeniowych nawiązują do typowych drewnianych góralskich stodół.

Domek SIEDLISKO GGrupa

Domek SIEDLISKO GGrupa

Dom zaplanowany jest tak, aby podczas dłuższej nieobecności jego użytkowników móc zasłonić okna drewnianymi okiennicami.

Domek SIEDLISKO GGrupa

Domek SIEDLISKO GGrupa

Projekt Siedliska powstał w 2020 roku.

Projekt: Bogusława Szlachciak, Mateusz Frankowski, Fryderyk Graniczny, Marcin Solarek. Zdjęcia ggrupa.pl

O polskich projektach mikrodomów pisaliśmy już tutaj:

Małe jest piękne. Te całoroczne mikrodomy powstają w Polsce

Może Cię również zainteresować:

Najpiękniejsze polskie domki na kołach

TREND: Microliving. Wszystko o mieszkaniu w mikroskali

Z poniższych artykułów dowiesz się wszystkiego o aspektach prawnych budowy domku rekreacyjnego:

Co można wybudować bez pozwolenia i bez zgłoszenia

Budowa domku letniskowego 35m2 bez MPZP i warunków zabudowy

Polski Ład. Dom do 70 m2 tylko na zgłoszenie?

Przyczepa kempingowa na działce. Czy wymaga pozwolenia?

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement