Najem społeczny. Co to takiego?

Masz mieszkanie na wynajem, ale obawiasz się nieuczciwych najemców lub brak ci czasu na remont i formalności? Najem społeczny może być rozwiązaniem. Pomagając otrzymujesz zabezpieczenie i gwarancję stałego dochodu.


O czym przeczytasz?

Najem społeczny

Co to jest najem społeczny i kto na nim zyskuje?

Najem społeczny polega na pośrednictwie w wynajmie mieszkań między indywidualnymi właścicielami a osobami, ktundefinedrych dochody lub sytuacja życiowa nie pozwalają na podjęcie najmu na zasadach rynkowych. Takim pośrednictwem zajmują się niezależne organizacje pozarządowe, takie jak fundacja Habitat for Humanity Poland, a od zeszłego roku rundefinedwnież powiązane z gminami SAN-y (społeczne agencje najmu).

Przeczytaj: Społeczna agencja najmu. Nowy pomysł rządzących. Na czym polega?

Wynajęcie mieszkania bywa problematyczne. Właściciele lokali często obawiają się nieuczciwych najemcundefinedw lub mają w tym względzie przykre doświadczenia. Zdarza się, że mieszkanie na wynajem znajduje się w innym mieście lub że właściciele mieszkają za granicą. Czasem mieszkanie wymaga remontu, na ktundefinedry właścicielom brakuje środkundefinedw lub czasu.

W takich sytuacjach warto rozważyć wspundefinedłpracę z agencją zajmującą się najmem społecznym. Są to organizacje non-profit undefined nie działają dla zysku, dlatego nie pobierają prowizji. Co ważne, umowę właściciel podpisuje z agencją, a nie bezpośrednio z lokatorami. To agencja bierze na siebie odpowiedzialność za terminową spłatę czynszu czy utrzymanie lokalu w nienaruszonym stanie. Po stronie agencji jest rundefinedwnież zarządzanie najmem w imieniu właścicieli, pomoc techniczna w razie awarii i przeprowadzanie drobnych napraw, a także formalności, takie jak przygotowanie umowy.

W ramach Programu Najmu Społecznego fundacja Habitat for Humanity Poland oferuje rundefinedwnież właścicielom pomoc w przygotowaniu mieszkania do wynajmu: sporządzeniu kosztorysu, przeprowadzeniu remontu, a także daje możliwość rozłożenia kosztundefinedw remontu na nieoprocentowane raty i doposażenie mieszkania na preferencyjnych warunkach.

Agencja oferuje właścicielowi lokalu gwarancję bezpieczeństwa i pełną obsługę najmu w zamian za przystępną cenę czynszu. Organizacjom zajmującym się najmem społecznym zależy przede wszystkim na umowach długoterminowych.

Najem społeczny

Jak na najmie społecznym zyskują najemcy? Przede wszystkim mają szansę wynajmować mieszkanie w godnym standardzie za cenę niższą od rynkowej. Co więcej otrzymują wsparcie w razie utraty płynności finansowej.

Program fundacji Habitat for Humanity Poland daje np. możliwość rozłożenia kaucji lub czynszu na raty, a także oferuje pomoc organizacyjną (np. w zorganizowaniu transportu mebli i sprzętundefinedw), pomoc z formalnościami (np. w rozliczaniu opłat za media, załatwianiu spraw urzędowych) oraz w razie potrzeby pomoc w poszukiwaniu zatrudnienia i wsparcie psychologiczne.

Oferta najmu kierowana jest m.in. do osundefinedb, ktundefinedre pozostają w tak zwanej luce czynszowej undefined ich dochody są zbyt wysokie, by otrzymać lokal komunalny od gminy, jednak zbyt niskie, by pozwolić sobie na najem komercyjny lub zaciągnięcie kredytu i zakup mieszkania na wolnym rynku. Skorzystać mogą np. osoby samodzielnie wychowujące dzieci, osoby usamodzielniające się oraz te wychodzące z kryzysu bezdomności. Kolejną grupą, ktundefinedra może skorzystać z najmu społecznego są przebywający i pracujący w naszym kraju cudzoziemcy.

Agencja zarundefinedwno pozyskuje oferty mieszkań, jak i odpowiada za dobundefinedr lokatorundefinedw, weryfikując najemcundefinedw. Jednocześnie zapewnia opiekę i dba o interesy obu stron.

Warunkami zakwalifikowania się do programu HfHP jako najemca, poza borykaniem się z trudnościami mieszkaniowymi, jest konieczność posiadania stałego, udokumentowanego źrundefineddła dochodu oraz uregulowany status pobytu na terenie RP. Kryteria uprawniające do najmu mieszkania od SAN określa gmina.

Najem społeczny

Idea najmu społecznego w praktyce. Jak to się zaczęło?

Model najmu społecznego wdrożyła w Polsce organizacja Habitat for Humanity Poland, ktundefinedra już w 2017 r. założyła pierwszą niezależną społeczną agencję najmu.

W 2021 roku program został nagrodzony nagrodą Real Estate Impactor przyznawaną przez redakcję undefinedRzeczpospolitaundefined i undefinedRzeczpospolita Nieruchomościundefined w kategorii Najważniejsza inicjatywa wnoszącą nową jakość dla mieszkańcundefinedw.

Społeczna Agencja Najmu Habitat Poland po prawnym zdefiniowaniu tego pojęcia w 2021 zmieniła nazwę na Program Najmu Społecznego.

23 lipca 2021 r. w życie weszła rządowa ustawa umożliwiająca powoływanie społecznych agencji najmu działających w wspundefinedłpracy z polskimi gminami.

Działalność SAN może prowadzić spundefinedłka gminna, stowarzyszenie, fundacja lub spundefinedłdzielnia socjalna. Warunkiem prowadzenia działalności SAN na terenie gminy jest zawarcie z gminą umowy o wspundefinedłpracy oraz przeznaczanie całości dochodundefinedw na działalność statutową.

Celami tego programu są: zwiększenie oferty mieszkaniowej dla osundefinedb o średnich i niższych dochodach, rozszerzenie narzędzi dostępnych gminom w ramach realizacji lokalnej polityki mieszkaniowej o formułę, ktundefinedra może stanowić alternatywę dla budownictwa komunalnego oraz rozwundefinedj rynku mieszkań na wynajem w naszym kraju.

Najemcy lokali od SAN mogą dodatkowo ubiegać się o dopłaty do czynszu w ramach programu Mieszkanie na Start. Zachętą dla właścicieli mieszkań ma być zwolnienie nieruchomości dzierżawionych na rzecz SAN z podatku VAT.

Przeczytaj: Społeczna agencja najmu. Nowy pomysł rządzących. Na czym polega?

Idea najmu społecznego, czyli włączania prywatnych zasobundefinedw mieszkaniowych w obszar socjalnej polityki mieszkaniowej została po raz pierwszy wprowadzona w życie w Belgii, w 1986 r. W 2014 r. działało w tym państwie już ponad 100 subwencjonowanych przez władze regionalne społecznych agencji najmu. Umowy są tam podpisywane na okres 9 lat, z możliwością waloryzacji stawki czynszu. Rundefinedżne formy najmu społecznego funkcjonują w ponad 30 krajach na świecie. W Europie stosuje go m.in. Wielka Brytania, Holandia czy Francja.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!