Najbardziej oryginalne mikrodomy. Futurystyczna architektura w „kieszonkowym” wydaniu

Tiny house nie musi przypominać kontenera ani przyczepy. Zobacz nowoczesne małe domki, które zachwycają nietypową bryłą


O czym przeczytasz?

Exbury Egg

Exbury Egg

Exbury Egg

Exbury Egg

Zdjęcia: Nigel Rigden. Źrundefineddło zdjęć: archdaily.com

Exbury Egg to wyjątkowe, energooszczędne, samowystarczalne miejsce do pracy i życia dla artysty Stephena Turnera stworzone przez niego we wspundefinedłpracy z biurem architektonicznym PADSTUDIO oraz grupą SPUD. Drewniane jajo powstało w 2013 r. w Wielkiej Brytanii i zostało umieszczone w ujściu rzeki Beaulieu, gdzie służyło artyście do mieszkania przez rok. Stephen Turner, w swym dryfującym laboratorium badał pływy rzeczne i dokumentował zmiany środowiska wodnego.

Konstrukcja powstała przy użyciu technik budowy łodzi oraz lokalnych materiałundefinedw. Eliptyczny domek na wodzie mieści łundefinedżko, miejsce do pracy z biurkiem, niewielki piecyk oraz łazienkę. Elewacja drewnianej kapsuły z rozmysłem nie została zabezpieczona żadnymi środkami powstrzymującymi patynowanie drewna. Wygląd zewnętrzny domku zmieniał się w efekcie naturalnego oddziaływania wody, wiatru, deszczu i słońca. Jajo zostało przycumowane do brzegu, jak łundefineddź, ktundefinedra wznosi się i opada wraz z przypływami i odpływami.

Projekt Exbury Egg miał na celu zrewidowanie przyjętych norm i sposobu, w jaki żyjemy. Zwracał uwagę na zrundefinedwnoważone wykorzystanie zasobundefinedw naturalnych oraz undefinedodkrywanie bardziej empatycznej relacji z naturąundefined poprzez bezpośrednie doświadczenie i zrozumienie naturalnych cykli i procesundefinedw undefined lokalnych i sezonowych.

undefinedZmiany klimatu tworzą nowe linie brzegowe i siedliska. Miejscowe słone bagna ulegają erozji w wyniku podnoszenia się poziomu mundefinedrz, a całe środowisko przybrzeżne jest w stanie ciągłych zmian. Konsekwencje zarundefinedwno dla dzikiej przyrody, jak i dla ludzi są poważneundefined

- przestrzega Stephen Turner, ktundefinedry podjął się zadania podnoszenia świadomości ekologicznej. Życie w etycznej relacji z naturą oznacza, zdaniem pomysłodawcy projektu, undefinedjak najlżejsze stąpanie po ziemiundefined, ktundefinedrego symbolem miało stać się Exbury Egg.

Ecocapsule

Ecocapsule

Ecocapsule

Ecocapsule

Ecocapsule

Ecocapsule

Zdjęcia: ecocapsule.sk

Ecocapsule to inteligentna, samowystarczalna mikrojednostka, ktundefinedra wykorzystuje energię odnawialną - słoneczną i wiatrową. Pozwala przebywać w najbardziej odległych miejscach, poza zasięgiem infrastruktury, bez rezygnowania z luksusu pokoju hotelowego. Ecocapsule to projekt undefinedsposobu na samodzielne życieundefined. Może stać się domkiem letniskowym, hotelem typu pop-up, mobilnym biurem, czy np. stacją badawczą. Domek został zaprojektowany od podstaw tak, aby był undefinedjak najbardziej samowystarczalny, praktyczny i funkcjonalnyundefined.

Mieszkalna powierzchnia owalnej kapsuły to ok. 10 m2. Domek jest w pełni wyposażony i umeblowany. Znajduje się w nim pokundefinedj-sypialnia z rozkładanym łundefinedżkiem, stołem i miejscem do przechowywania, kuchnia, łazienka z prysznicem oraz toaleta. Niewielkie wymiary i waga domku (ok. 1,5 tony) pozwalają na przewiezienie go na przyczepie samochodu w dowolne miejsce.

Ecocapsule, w wersji off-grid została wyposażona w panele słoneczne, turbinę wiatrową oraz system do zbierania i filtracji deszczundefinedwki - woda, po oczyszczeniu staje się zdatna do picia. Całym systemem typu smart home można sterować z telefonu za pomocą aplikacji.

Ecocapsule stworzyło słowackie studio architektoniczne Nice Architects, z siedzibą w Bratysławie. Pierwsza wersja ekologicznego, futurystycznego jajka powstała w 2015 roku. Obecnie marka ma dystrybutorundefinedw w Stanach Zjednoczonych, Japonii i Australii. Koszt Ecocapsule to niecałe 50 tys. Euro w wersji semi off-grid oraz niecałe 80 tys. Euro w wersji w pełni samowystarczalnej. Domki można rundefinedwnież wynająć.

Origami House

Origami House

Origami House

Origami House

Origami House

Zdjęcia: Juliusz Sokołowski. Źrundefineddło zdjęć: medusagroup.pl

Origami House to dom-instalacja, inspirowany sztuką origami, projektu polskiego biura architektonicznego medusa group. Domek jest projektem wykonanym w 2013 r. na zlecenie indywidualnego inwestora i zrealizowanym w 2020 r. Obiekt stanął na prywatnej działce w okolicach Torunia. Jego forma jest wynikiem fascynacji inwestora kulturą Japonii.

Na pozundefinedr prosty budynek o geometrycznej formie bazuje na skomplikowanej stalowej konstrukcji pokrytej grafitową powłoką poliuretanową. Zastosowanie takiej powierzchni umożliwiło uzyskanie efektu wizualnie lekkiej, papierowej formy zaczerpniętej z japońskiej sztuki tworzenia przestrzennych form z papieru.

Powierzchnia całkowita domku to ok. 44 m2, powierzchnia użytkowa to niecałe 27 m2. Wewnątrz powstała przestrzeń przeznaczona na wypoczynek, w razie potrzeby rundefinedwnież pomieszczenie gościnne, a także miejsce chwilowego odosobnienia i refleksji. Efekt wyciszenia wnętrza uzyskano za pomocą wykończenia powierzchni ścian bieloną sklejką - materiałem kojarzącym się z tradycyjnymi w Japonii drewniano-papierowymi ścianami fusuma.

Budynek ma w założeniu pełnić rundefinedwnież funkcje ozdobne, będąc undefinedrzeźbą w przestrzeni przydomowego ogroduundefined.

Dom Baby Jagi

Dom Baby Jagi w Rzepiskach

Dom Baby Jagi w Rzepiskach

Dom Baby Jagi w Rzepiskach

Dom Baby Jagi w Rzepiskach

Zdjęcia: Wojciech Ustupski. Żrundefineddło zdjęć: dombabyjagi.pl

Dom Baby Jagi to undefinedchata rekreacyjnaundefined projektu warszawskiego studia POLE Architekci. Powstała w 2015 roku. Znajduje się w Rzepiskach, małej wiosce położonej w pobliżu najbardziej znanych polskich kurortundefinedw wypoczynkowo-rekreacyjnych: Zakopanego i Białki Tatrzańskiej. Budynek od strony pundefinedłnocnej sąsiaduje z granicą lasu. Od strony południowej otwiera się na panoramę Tatr Wysokich. Budynek ma podstawę 25 m2 i wysokość całkowitą 5m. Cały dom został wykonany w technologii drewnianej. Surowe deski, ktundefinedrymi wykończone są elewacje i dach, nawiązują do gundefinedrskiego szałasu. Nowoczesny charakter nadaje budynkowi nietypowa forma dachu, ktundefinedrego kalenica została poprowadzona po przekątnej. Szklana fasada od strony południowej w całości otwiera się na gundefinedry. Podczas nieobecności właściciela, szklana ściana chroniona jest wrotami na całą wysokość budynku. Wrota mogą zmieniać stopień otwarcia w zależności od potrzeb - poprzez otwarcie do kąta 90 stopni, drzwi chronią także taras przed wiatrem i chłodem. Dom wyposażony jest w otwarty salon z kominkiem, kuchnię, łazienkę oraz sypialnię na antresoli. Dzięki izolacji termicznej Dom Baby Jagi może być używany przez cały rok.

Dom w Rzepiskach powstał jako prototyp systemowego domu rekreacyjnego, ktundefinedry został wprowadzony do produkcji. Budynek można kupić na zamundefinedwienie wraz z montażem na przygotowanej działce. Podzielenie konstrukcji domu na moduły, ułatwia transport i szybkość montażu, trwa maksymalnie kilka dni. Elementy wykończeniowe mogą zostać zmodyfikowane w zależności od regionu czy indywidualnych preferencji klientundefinedw. Cena domu to od 155 tys. zł.

Drugą realizacją projektu Domu Baby Jagi biura POLE Architekci jest Bookworm Cabin, czyli undefinedchata mola książkowegoundefined w Adelinie pod Warszawą undefined domek w lesie, ktundefinedry można wynająć, aby spędzić czas na lekturze i kontemplowaniu natury.

Treehotel

Treehotel

Treehotel

Zdjęcia: treehotel.se

Przykładami niezwykłej, futurystycznej architektury w undefinedkieszonkowymundefined wydaniu są rundefinedwnież oryginalne domki na drzewach zaprojektowane przez architektundefinedw dla hotelu Treehotel znajdującego się na pundefinedłnocy Szwecji, o ktundefinedrym pisaliśmy niedawno. Mieszczą się w nich komfortowe apartamenty do wynajęcia. UFO, lustrzany kubik... zobacz 7 oryginalnych domkundefinedw na drzewach, w ktundefinedrych można zamieszkać

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!