Sposoby na mycie okien. Jak to zrobić szybko i skutecznie

Wiosenne promienie słońca coraz częściej zaglądają do mieszkań. Zachęcają do spacerów, ale przypominają również o umyciu okien. Oto sprawdzone metody, od patentów naszych babć po roboty do mycia okien. Którą z nich wybierzesz?


O czym przeczytasz?

Mycie okien w domu

Kiedy jest dobra pora na mycie okien?

Wbrew pozorom, okien lepiej nie myć w bardzo słoneczny i ciepły dzień. Chociaż ostre światło sprawia, że wszystkie zabrudzenia widzisz jak na dłoni, a ładna pogoda uprzyjemnia pracę, takie warunki powodują szybkie parowanie wody i detergentundefinedw, przez co udaremniają twoje wysiłki. Pozbywanie się zaciekundefinedw i smug staje się syzyfową pracą.

Myciu okien nie sprzyja rundefinedwnież mrundefinedz. Temperatura poniżej zera na zewnątrz powoduje, że warstwa wody ze środkiem do mycia zamarza i może porysować szybę, a także rozszczelnić uszczelki. Szkło źle znosi gwałtowne zmiany temperatur. Przy zbyt mocnym nacisku możesz uszkodzić szybę. Jeśli myjesz okna zimą, wybierz środek do czyszczenia z dodatkiem alkoholu, nie używaj gorącej wody ani pary.

Zacznij od ram

Mycie okien zacznij od framug i ram. Zgodnie z regułą, żeby to, co najbardziej brudne czyścić na końcu, najpierw rozpraw się z ramami wewnętrznymi, potem z tymi na zewnątrz.

Czym myć ramy okien? Ciepłą wodą z łagodnym środkiem (np. płynem do mycia naczyń lub uniwersalnym ekologicznym płynem do czyszczenia) i przy użyciu miękkiej gąbki lub szmatki. W ten sposundefinedb nie porysujesz ramy szorstką powierzchnią i nie uszkodzisz jej chemikaliami. Dotyczy to zarundefinedwno ram plastikowych, aluminiowych, jak i drewnianych. Drewniane ramy możesz dodatkowo zabezpieczyć specjalnym preparatem pielęgnacyjno-ochronnym.

Czym myć okna, żeby nie było smug. Środki czyszczące

Najskuteczniej umyjesz szyby, jeśli zrobisz to najpierw na mokro undefined płynem i ściereczką, a potem wypolerujesz ich powierzchnię do sucha.

Oprundefinedcz specjalnych detergentundefinedw przeznaczonych do mycia szyb, dobrze sprawdza się zwykły płyn do mycia naczyń. Wystarczy dodać jego niewielką ilość do ciepłej wody.

Sprawdzonym domowym sposobem jest rundefinedwnież mycie okien octem. Ocet spirytusowy będzie najlepszy i najtańszy (butelka 1l kosztuje 2-3 zł), ale może być rundefinedwnież ocet z jabłek. Zmieszaj go z wodą w proporcji 1:4, przelej do butelki ze spryskiwaczem i umyj szybę tak, jak płynem ze sklepu. Charakterystyczny zapach octu szybko wywietrzeje. Jeżeli jednak wyjątkowo go nie lubisz, możesz dodać do mieszaniny kilka kropli olejku eterycznego, np. z cytrusundefinedw, ktundefinedry odświeży powietrze.

Do wody z octem możesz dodać rundefinedwnież naturalnie pachnący sok z cytryny. Podobnie jak ocet, ma on właściwości czyszczące i przeciwbakteryjne.

Taki płyn będzie nie tylko skuteczny i tani, ale także ekologiczny.

Po umyciu okien na mokro możemy użyć ściągaczki, ktundefinedra zbierze z szyby nadmiar wody.

Olśniewający efekt. Polerowanie bez tajemnic

Sposobem znanym od dekad jest użycie gazet do mycia i polerowania szyb. Przeczytane gazety (tytuł i wydawca periodyku dowolny) zgnieć w kulę i delikatnie zamocz w wodzie z płynem. Następnie myj i poleruj okno okrężnymi ruchami. Pamiętaj, by najpierw dobrze pozgniatać i tym samym zmiękczyć gazetę, inaczej mogłaby porysować szybę.

Metodą naszych babć na polerowania szyb na sucho, stosową z powodzeniem do dzisiaj, jest wykorzystanie rajstop niedających się już do założenia. Zawartość nylonu w materiale przyciągnie wszelkie drobinki i pyłki, dzięki czemu powierzchnia okna będzie nieskazitelnie przejrzysta i bez smug.

Użycie podartych rajstop, podobnie jak niepotrzebnych gazet, ktundefinedre inaczej trafiłyby prosto do kosza, jest zgodne z zasadą zero waste, czyli niemarnowania i ponownego wykorzystywania tego, co mamy pod ręką.

Popularne jest używanie do mycia i polerowania okien jednorazowych ręcznikundefinedw papierowych. Nie wszystkie się jednak sprawdzą, część może pozostawić na szybie kłaczki. Jest to rundefinedwnież mniej ekologiczne rozwiązanie. Jeśli jednak ten sposundefinedb jest dla ciebie najwygodniejszy, kup ręczniki wytworzone z makulatury. Są ogundefinedlnodostępne.

Przydatnym wynalazkiem zarundefinedwno do mycia, jak i polerowania szyb, są wielorazowe ściereczki z mikrofibry, czyli tzw. multiściereczki. Syntetyczna tkanina doskonale wchłania wodę i przyciąga drobinki. Taka ściereczka jest też wyjątkowo miękka. Dzięki temu wypolerujesz nią szybę na błysk.

Sprytne patenty na długotrwały blask

Do wody, ktundefinedrą myjesz szybę, dodaj kilka kropli gliceryny. Sprawi, że okno będzie lśnić, a dodatkowo stworzy na szybie warstwę ochronną, dzięki ktundefinedrej nie będzie się na niej osadzać woda ani kurz. Glicerynę farmaceutyczną kupisz za parę złotych w każdej aptece lub w drogerii.

P.S. Z gliceryny zrobisz też idealny płyn do puszczania baniek. Dzieci będą zachwycone.

Inny sekretny sposundefinedb na lśniące szyby na dłużej to płyn do płukania tkanin. Ma on działanie antystatyczne. Dodany w niewielkiej ilości do wody do mycia rundefinedwnież stworzy na szybie ochronną tarczę, chroniącą przed osiadaniem kurzu.

Efekt undefinedodpychaniaundefined wody i brudu da także użycie samochodowego płynu do spryskiwaczy. Te środki mają jednak zwykle silne syntetyczne zapachy, ktundefinedre mogą podrażniać drogi oddechowe. Lepiej więc używać ich tylko na zewnątrz.

Nowoczesne myjki i roboty

Dla ceniących nowoczesne rozwiązania dostępne są myjki automatyczne. Mają je w ofercie firmy takie jak Kundefinedrcher czy Vileda. Jak działają? Pierwszy etap jest niemal taki sam, jak w przypadku tradycyjnego mycia: należy spryskać szybę płynem i za pomocą szmatki lub specjalnej końcundefinedwki z mikrofibry, przetrzeć szybę okrężnymi ruchami. Do drugiego etapu używa się elektrycznej myjki ssącej, ktundefinedra odsysa wodę z szyby wraz z brudem. Myjką elektryczną posługuje się tak samo jak ściągaczką do okien. Myjki automatyczne kosztują od 180 do 400 zł.

Domowych gadżeciarzy skusić mogą w pełni autonomiczne roboty do mycia okien. Przydadzą się one w przypadku okien trudnodostępnych. Urządzenie takie wystarczy przyłożyć do wybranej powierzchni, a resztę pracy wykona już samo. Okienne roboty są zasilane akumulatorem lub z sieci. Urządzenia te kosztują od 900 do 1500 zł. Niektundefinedre sklepy oferują możliwość wypożyczenia ich na prundefinedbę przed zakupem.

Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!

Advertisement