Domowe sposoby na mole spożywcze i mole odzieżowe – sprawdzone metody

W każdym domu mogą pojawić się mole. Przedostają się do mieszkań przez otwory wentylacyjne, klatki schodowe, są przenoszone w ubraniach lub artykułach spożywczych. Przedstawiamy kilka sposobów jak zwalczyć mole w domu


O czym przeczytasz?

PAULINA: Jakie są najlepsze sposoby na pozbycie się moli z domu? Czy mydło włożone do szafy wystarczy, żeby odstraszyć szkodniki? Jak zwalczać mole spożywcze, a jak mole odzieżowe? 

ANNA: Mole w domu są bardzo uciążliwe, na szczęście jest kilka sprawdzonych sposób na to, by sobie z nimi poradzić. 

Skąd biorą się mole w mieszkaniu? 

Przedostają się przez otwory wentylacyjne lub klatkę schodową. Ale możemy je też przynieść do domu – nawet dokładnie obserwując ubrania, nie jesteśmy w stanie wykryć moli, bo na ogół są to jajeczka złożone na materiałach. Podobnie jest z molami spożywczymi – możemy je przynieść wraz z zakupami. Takie mole są przenoszone wraz z produktami sypkimi kupionymi luzem. 

W jakich produktach spożywczych najczęściej możemy znaleźć mole w domu? 

 • mąka, 
 • kasza, 
 • cukier, 
 • makaron, 
 • herbata, 
 • musli.

Mole w domu nie lubią mocnych zapachów, to właśnie dzięki nim jesteśmy w stanie je zwalczyć

Jednak nie wszystkie zapachy zwalczają mole. Szczególnie skuteczne są zapachy: owoców cytrusowych, przypraw, igieł sosnowych, lawendy, naftaliny, farby drukarskiej. 

Mól na swetrzeJak zwalczyć mole odzieżowe? 

 • Przejrzyj ubrania. Te, które zostały pogryzione przez mole, należy wyrzucić (tylko nie do kontenerów z używaną odzieżą!). Postaraj się na jakiś czas wystawić wszystkie ubrania na świeże powietrze – mole nie lubią bardzo wysokich letnich temperatur oraz zimowych mrozów. 
 • Włóż mydło zapachowe. Tak, tak, mydło zapachowe jest dobrym tropem. Obok mydła zapachowego dobrze sprawdzą się też saszetki wypełnione lawendą lub ziołami. Ziołowe saszetki możesz zrobić sama, wkładając do skarpety miętę lub rozmaryn. 
 • Przygotuj domowej roboty roztwór – ocet zmieszaj z ciepłą wodą i dodaj odrobinę olejku – może być o zapachu pomarańczy, cytryny czy lawendy. Miskę z tak przygotowanym roztworem włóż do szafy i zamknij drzwi. Powtórz czynność kilkakrotnie. 

Kobieta umieszcza zapach w szafie

 Jak zwalczyć mole spożywcze? 

 • Wyrzuć wszystkie produkty sypkie. Niestety. To najbezpieczniejsze rozwiązanie. Zakażone produkty rozpoznasz po pajęczynkach na opakowaniu,  będzie to świadczyć o tym, że przedostały się do tej żywności mole. 
 • Dokładnie umyj meble. Wszystkie szafki, w których mogą być mole, należy dokładnie umyć wodą z octem lub detergentami. 
 • Rozłóż w każdej z szafek kuchennych zioła (rozmaryn, liście laurowe) lub skórki cytrusów – pomarańczy lub cytryny. Te silne zapachy skutecznie zwalczą mole w twoim domu.
Advertisement
Advertisement

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

SmartHome oczami dzieci - wymarzony pokój

O jakim pokoju marzą dzieci? Przyjrzymy się bliżej inteligentnemu oświetleniu i sprawdzimy jak dzieci same zmieniają pokój w krainę marzeń. SmartHome w Komputroniku. http://Komputronik-SmartHome

Advertisement