Mieszkanie rozkładowe. Czym się charakteryzuje?

Rozglądając się za ofertami mieszkań możesz natrafić na określenie mieszkanie rozkładowe. Jaka jest definicja mieszkania rozkładowego? Jakie są jego wady i zalety?


O czym przeczytasz?

mieszkanie-rozkladowe-przedpokoj

Co to znaczy mieszkanie rozkładowe?

Zgodnie z definicją słownika PWN, mieszkanie rozkładowe to takie, w ktundefinedrym wejście do każdego pomieszczenia znajduje się w przedpokoju.

Chodzi więc o mieszkanie o typowym układzie, najczęściej spotykanym w budynkach wielorodzinnych, zarundefinedwno w starszych blokach, jak i nowych apartamentowcach.

Często powtarzanym błędem jest nazywanie rozkładowym mieszkania z oknami wychodzącymi na przeciwległe strony świata, czyli mieszkania dwustronnego. Oczywiście jedno nie wyklucza drugiego, ponieważ mieszkanie rozkładowe może być zarazem dwustronne.

Rozkładowe mieszkania pojawiły się w budownictwie stosunkowo niedawno, bo dopiero w XX w., kiedy rozwinął się nurt modernistyczny w architekturze.

Typ rozkładowy zastąpił popularny wcześniej układ przechodni, w ktundefinedrym kolejne pomieszczenia tworzą amfiladę. Mieszkania z pokojami przechodnimi znajdziemy głundefinedwnie w przedwojennych kamienicach. Układ amfiladowy we wnętrzach mieszczańskich nawiązywał do stylu pałacowego, w ktundefinedrym kolejne komnaty miały charakter reprezentacyjny. Pokoje przechodnie usytuowane w amfiladzie nie są obecnie wysoko cenione, ze względu na brak prywatności i możliwości odosobnienia ich od innych pomieszczeń w mieszkaniu.

Rozkładowym nie nazwiemy rundefinedwnież mieszkania o planie otwartym, typu open space. Otwarta przestrzeń takich apartamentundefinedw zwykle łączy kilka pomieszczeń o rundefinedżnych funkcjach. Minimalna liczba ścian działowych sprawia, że przedpokundefinedj często nie jest osobnym pomieszczeniem, a poszczegundefinedlne strefy funkcjonalne przechodzą płynnie jedna w drugą.

Na rynku nieruchomości mamy jednak do czynienia z rozwiązaniami pośrednimi undefined mieszkaniami, ktundefinedre łączą układ rozkładowy z elementami charakterystycznymi dla planu otwartego, w ktundefinedrych np. zaprojektowano salon z aneksem kuchennym. Mieszkanie w pełni rozkładowe będzie miało kuchnię w osobnym pomieszczeniu.

Wady i zalety mieszkań rozkładowych

Zaletą mieszkań rozkładowych jest większa liczba pomieszczeń w stosunku do lokali o tym samym metrażu, ale układzie otwartym. Układ rozkładowy pozwala na większą prywatność i w razie potrzeby, np. w czasie pracy zdalnej czy spotkań online, daje możliwość odseparowania się od pozostałych domownikundefinedw.

Układ rozkładowy może być wadą w przypadku dużych mieszkań. Większa liczba osobnych pomieszczeń oznacza zwykle długie korytarze i utrudnioną komunikację pomiędzy pokojami. W takich mieszkaniach ważne jest grupowanie obok siebie pomieszczeń o pokrewnych funkcjach, np. należących do strefy dziennej. Kuchnia i salon usytuowane po przeciwnych stronach długiego wąskiego przedpokoju to minus mieszkania.

Mieszkanie rozkładowe, ze względu na swundefinedj układ, może rundefinedwnież robić wrażenie mniejszego i bardziej ciasnego od analogicznego mieszkania o planie otwartym.

Jeżeli nie jest to sprecyzowane w ogłoszeniu, zapytaj sprzedającego, czy mieszkanie jest rozkładowe. Będziesz mieć jasność, czy spełnia ono twoje oczekiwania.

Słowniczek

Mieszkanie jednostronne rozkładowe undefined wszystkie pomieszczenia są umiejscowione po jednej stronie świata, a wejścia do nich znajdują się w przedpokoju.

Mieszkanie dwustronne rozkładowe undefined pomieszczenia wychodzą na dwie strony świata, np. wschundefinedd-zachundefinedd lub południe-pundefinedłnoc, a wejścia do nich znajdują się w przedpokoju.

Mieszkanie w pełni rozkładowe ma wszystkie pomieszczenia osobne, nieprzechodnie i oddzielone od siebie ścianami. Jedynym łącznikiem jest przedpokundefinedj, w ktundefinedrym znajdują się wejścia do każdego z pomieszczeń.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować

Stopy procentowe, WIBOR a zakup mieszkania #SĘKwFinansach - Oskar Sękowski

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej z rzędu podwyżce stóp procentowych. Nie pozostaje to bez wpływu na raty kredytów i zdolność finansową polskich rodzin. Komentarz odnośnie aktualnej sytuacji na rynku nieruchomości i finansów oraz wyjaśnienie podstawowych pojęć zapewnia Oskar Sękowski, redaktor mieszkanie.pl i analityk branżowy. Zapraszamy na 1 odc. nowej serii!