Design na czasie. Chusty, które chronią przed smogiem

W okresie zimowym do naszych miast jak bumerang wraca problem smogu. Z powodu pandemii zagrożenie jest podwójne. Zanieczyszczone powietrze sprzyja rozwojowi chorób płuc. Innowacyjny polski wynalazek pozwala chronić się przed smogiem i wyglądać dobrze

Chusta z filtrem antysmogowym

Design jest zawsze odpowiedzią na aktualne problemy i znakiem czasu, w którym powstaje. Obecnie, w związku z zatruciem środowiska i pandemią, mierzymy się z rzeczywistością znaną nam wcześniej tylko z filmów science fiction, z apokalipsą w tle.

Chcielibyśmy swobodnie poruszać się po mieście, skutecznie chroniąc się nie tylko przed wirusem, ale i niebezpiecznym smogiem, zachowując jednocześnie dobry wygląd i samopoczucie. Polska marka postanowiła wyjść naprzeciw tej potrzebie i stworzyła rozwiązanie na miarę czasu.

Zmienił się świat, który zbudowaliśmy. Powinniśmy umieć się do niego dopasować. Tworzymy nasze rozwiązania, bo sami chcemy wyglądać świetnie i chronić się przed smogiem

- mówią twórcy marki Lekko, którzy wierzą w innowacyjny i doskonale wyglądający design. Tworząc chusty antysmogowe, postawili na najnowsze technologie oraz najwyższą jakość materiałów i wykonania. Chusty kryją w sobie najlepsze dostępne filtry antysmogowe. Chronią z dokładnością do 0,1 mikrona, co zostało potwierdzone laboratoryjnie. Jak zapewnia producent, to najwyższa jakość, jaką można uzyskać na komercyjnym rynku.  Dużą wagę przyłożono również do komfortu użytkowania. Akcesoria dają możliwość dopasowania dzięki dopracowanemu podwójnemu systemowi regulacji. Elastyczny nosek daje się kształtować dzięki giętkiej wkładce z laserowo wycinanej stali oraz specjalnej miękkiej piance dopasowującej się do kształtu nosa i uszczelniającej krawędź. Dzięki temu chusta i filtr przylegają do twarzy, zapewniając szczelność, nie powodując dyskomfortu i gwarantując skuteczną filtrację zanieczyszczeń. Wewnętrzna warstwa chusty składa się z bawełnianej tkaniny wyścielającej oraz przyjemnej w dotyku mikro-siateczki oddzielającej skórę od powierzchni filtra. Chusty Lekko są produkowane w Polsce z wysokiej jakości bawełny. Po wypięciu filtra można je prać w delikatnych środkach piorących, ustawiając w pralce program do delikatnej odzieży.

polskie chusty antysmogowe lekko

Oddychaj lekko. Jak działa chusta antysmogowa?

Jakość powietrza to podstawowa wartość naszego otoczenia, mająca wpływ na zdrowe funkcjonowanie. Aby w chuście antysmogowej można było oddychać czystym powietrzem, potrzebny jest czterowarstwowy filtr. Podczas gdy główna warstwa filtrująca chroni przed ponad 99.9% cząsteczek pyłu PM2.5 (niewielkich obiektów wielkości jednej setnej ludzkiego włosa) oraz przed zagrożeniami biologicznymi czy alergenami, dodatkowa warstwa filtra z węglem aktywowanym neutralizuje toksyny i zanieczyszczenia chemiczne - usuwa większość zanieczyszczeń gazowych takich jak SO2 oraz NO2, lotne związki organiczne (LZO), tlenki siarki czy tlenki azotu. Opatentowana nanowłóknina zapewnia filtrowanie takich cząsteczek jak: pyłki, pestycydy, kurz, pył, bakterie, niektóre wirusy, cząstki spalania z silników na paliwo płynne (w tym diesla), dym papierosowy. Skuteczność filtracji podczas testów w renomowanych laboratoriach Nelson Labs została określona na poziomie 95% (filtr N95) i 99,97% (filtr N99) w teście polegającym na przepuszczaniu polistyrenowych cząstek o odpowiednich średnicach.

Filtr w chuście jest wymienny. Wystarcza na 60 do 90 godzin ciągłej ekspozycji na smog (przy stężeniu ok. 100 aqi). Odpowiada to noszeniu chusty codziennie przez 2 godziny przy dużym nasileniu smogu przez miesiąc. Po tym okresie wydajność filtracji powoli zaczyna spadać i zalecana jest wymiana filtra.

Rozwiązania LEKKO są cały czas udoskonalane i rozwijane. W chustach w wersji 2.0 zoptymalizowano przepływ powietrza przez zmianę konstrukcji filtra i dodano otwierane wloty po obu stronach chusty ułatwiające oddychanie podczas wzmożonego wysiłku. Ich otwarcie pozwala na swobodniejszy przepływ powietrza i doprowadza je bezpośrednio do filtra, omijając zewnętrzną warstwę dzianiny, a tym samym zmniejszając opory przy oddychaniu.

Wprowadzony został również system rozmiarów (rozmiar zależy od odległości między zagłębieniem nad nosem a szczytem brody). Możliwość lepszego dopasowania chusty poprawia komfort użytkowania i bezpieczeństwo – zmniejsza ryzyko nieszczelności.

Chusty Lekko można używać podczas miejskiej, rekreacyjnej jazdy na rowerze. Obecna forma chusty przeznaczona jest do codziennego użytku i niekoniecznie sprawdzi się podczas intensywniejszego wysiłku. Zespół Lekko opracowuje jednak produkt o konstrukcji umożliwiającej bieganie czy sportową jazdę rowerową.

Chusta lekko filtry antysmogowe

Źródło: lekkowear.pl

Artykuły, które mogą Cię zainteresować